Reklamacja faktur z poprzedniego roku obrotowego
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Odszkodowanie otrzymane należy zaewidencjonować w księgach roku 2008. Faktury korygujące należy ująć w księgach roku 2007.
UZASADNIENIE
Jeżeli TP SA przyznała odszkodowanie, należy je zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych. Ponieważ w księgach rachunkowych można ująć tylko niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne, spółka może zaewidencjonować ją po otrzymaniu pisma z Telekomunikacji Polskiej SA, w którym zostanie określona kwota odszkodowania, lub faktury za bieżący okres rozliczeniowy, czyli w 2008 r.
Powstaje pytanie, czy odszkodowania nie należy zaliczyć w części do przychodów 2007 r., ponieważ reklamacja dotyczyła między innymi usług świadczonych od lipca do grudnia 2007 r. Jeśli kwota otrzymana jest nieistotna, można ją zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych roku 2008.
Odszkodowanie zaliczamy do przychodów podatkowych w momencie jego otrzymania. Dlatego jego wartość wpływa na wysokość podatku dochodowego w roku 2008.
Jeżeli TP SA wystawiła fakturę korygującą w 2008 r., a spółka otrzymała ją przed sporządzeniem sprawozdania finansowego za 2007 r., to część dotyczącą faktur za okres od lipca do grudnia 2007 r. należy zaksięgować w księgach rachunkowych roku 2007 w ciężar kosztów usług obcych. Takie rozwiązanie wynika z zasad memoriału i współmierności, zgodnie z którymi w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ja koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Nieujęcie w księgach rachunkowych faktur korygujących spowoduje zawyżenie kosztów roku 2007.
Koszty usług telekomunikacyjnych stanowią koszt pośredni w rozumieniu updop. Koszty pośrednie w księgach ujmuje się w dacie ich poniesienia, przy czym przez datę poniesienia w przypadku kosztów pośrednich należy rozumieć dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszt rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
• art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540
Teresa Fołta
biegły rewident
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat