REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaksięgować refundację wydatków z Funduszu Pracy

AP
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma otrzymała refundację z Funduszu Pracy na wyposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego. Kwota dotacji wynosi 14 tys. zł brutto. Faktury mamy na środki trwałe, na kwotę 15,1 tys. zł. Jak zaksięgować wpływ dotacji na konto i faktury?

Maciej Konopko

REKLAMA

Autopromocja

menedżer w firmie Ernst & Young

Obowiązujące w Polsce prawo bilansowe reguluje kwestie rozliczania refundacji w bardzo ograniczonym zakresie. Aby określić moment ujęcia dotacji w księgach spółki, warto sięgnąć do wskazówek zawartych w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości (MSR) 20, zgodnie z którym spółka powinna ująć dotację wtedy, gdy istnieje wystarczająca pewność, że jednostka gospodarcza spełni wszystkie warunki do otrzymania dotacji i ją otrzyma.

Zakładając, że w opisanej przez spółkę sytuacji warunki te udało się spełnić, zgodnie z zasadami memoriału oraz współmierności przychodów i kosztów spółka powinna zaliczyć otrzymane dotacje w systematyczny sposób do przychodów w poszczególnych okresach, w celu zapewnienia ich współmierności z określonymi kosztami (w przypadku spółki z kosztami zakupu środka trwałego), na pokrycie których otrzymano dotację.

REKLAMA

W przypadku dotacji do aktywów, prezentowanej w bilansie jako rozliczenia międzyokresowe przychodów, na mocy art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, spółka powinna ująć jej wartość w pozostałych przychodach operacyjnych proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez spółkę od zakupionego środka trwałego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W momencie spełnienia warunków do otrzymania dotacji spółka powinna rozpoznać należność od Funduszu Pracy w korespondencji z kontem - Przychody przyszłych okresów. Otrzymane środki pieniężne z dotacji rozliczyłyby następnie powyższą należność. Zakładając, że zakupu środka trwałego i jego przyjęcia do użytkowania dokonano przed ujęciem refundacji w księgach, w momencie rozpoznania refundacji dokonywany w pierwszym miesiącu odpis refundacji w pozostałe przychody operacyjne powinien zostać dokonany w takiej wysokości, aby doprowadzić wysokość otrzymanej dotacji prezentowanej w bilansie do wartości, jaka byłaby, gdyby amortyzacja środka trwałego i rozliczanie dotacji rozpoczęły się równocześnie.

Tym samym księgowania faktury za zakup środka trwałego oraz wpływu dotacji na konto należałoby przeprowadzić w następujący sposób: 1. Przyjęcie środka trwałego do użytkowania: strona Wn konta - Środki trwałe, strona Ma konta - Środki trwałe w budowie; 2. Amortyzacja środka trwałego: strona Wn konta - Amortyzacja, strona Ma konta - Umorzenie środka trwałego; 3. Spełnienie warunków do otrzymania dotacji: strona Wn konta - Należności od Funduszu Pracy, strona Ma konta - Rozliczenia międzyokresowe przychodów; 4. Otrzymanie środków pieniężnych z Funduszu Pracy: strona Wn konta - Środki pieniężne, strona Ma - Należności od Funduszu Pracy; 5. Rozliczenie dotacji w pierwszym miesiącu w wysokości takiej, aby doprowadzić wysokość dotacji prezentowaną w bilansie do wartości, jaka byłaby, gdyby amortyzacja środka trwałego i rozliczanie dotacji rozpoczęły się równocześnie: strona Wn konta - Rozliczenia międzyokresowe przychodów, strona Ma - Pozostałe przychody operacyjne. W następnych miesiącach należałoby dokonywać równomiernego rozłożenia w czasie amortyzacji środka trwałego i rozliczenia otrzymanej refundacji na kontach podanych w punktach 2 i 5 powyżej.

W przypadku sporządzania sprawozdań finansowych przez spółkę zgodnie z obowiązującymi Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, na podstawie MSR 20 spółka mogłaby zastosować podejście analogiczne jak dopuszczone w polskich standardach rachunkowych lub miałaby prawo wykazać w bilansie zakupiony środek trwały w wartości, która została pomniejszona o wartość otrzymanej na jego zakup dotacji.

(AP)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA