REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaksięgować refundację wydatków z Funduszu Pracy

AP
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma otrzymała refundację z Funduszu Pracy na wyposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego. Kwota dotacji wynosi 14 tys. zł brutto. Faktury mamy na środki trwałe, na kwotę 15,1 tys. zł. Jak zaksięgować wpływ dotacji na konto i faktury?

Maciej Konopko

Autopromocja

menedżer w firmie Ernst & Young

Obowiązujące w Polsce prawo bilansowe reguluje kwestie rozliczania refundacji w bardzo ograniczonym zakresie. Aby określić moment ujęcia dotacji w księgach spółki, warto sięgnąć do wskazówek zawartych w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości (MSR) 20, zgodnie z którym spółka powinna ująć dotację wtedy, gdy istnieje wystarczająca pewność, że jednostka gospodarcza spełni wszystkie warunki do otrzymania dotacji i ją otrzyma.

Zakładając, że w opisanej przez spółkę sytuacji warunki te udało się spełnić, zgodnie z zasadami memoriału oraz współmierności przychodów i kosztów spółka powinna zaliczyć otrzymane dotacje w systematyczny sposób do przychodów w poszczególnych okresach, w celu zapewnienia ich współmierności z określonymi kosztami (w przypadku spółki z kosztami zakupu środka trwałego), na pokrycie których otrzymano dotację.

W przypadku dotacji do aktywów, prezentowanej w bilansie jako rozliczenia międzyokresowe przychodów, na mocy art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, spółka powinna ująć jej wartość w pozostałych przychodach operacyjnych proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez spółkę od zakupionego środka trwałego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W momencie spełnienia warunków do otrzymania dotacji spółka powinna rozpoznać należność od Funduszu Pracy w korespondencji z kontem - Przychody przyszłych okresów. Otrzymane środki pieniężne z dotacji rozliczyłyby następnie powyższą należność. Zakładając, że zakupu środka trwałego i jego przyjęcia do użytkowania dokonano przed ujęciem refundacji w księgach, w momencie rozpoznania refundacji dokonywany w pierwszym miesiącu odpis refundacji w pozostałe przychody operacyjne powinien zostać dokonany w takiej wysokości, aby doprowadzić wysokość otrzymanej dotacji prezentowanej w bilansie do wartości, jaka byłaby, gdyby amortyzacja środka trwałego i rozliczanie dotacji rozpoczęły się równocześnie.

Tym samym księgowania faktury za zakup środka trwałego oraz wpływu dotacji na konto należałoby przeprowadzić w następujący sposób: 1. Przyjęcie środka trwałego do użytkowania: strona Wn konta - Środki trwałe, strona Ma konta - Środki trwałe w budowie; 2. Amortyzacja środka trwałego: strona Wn konta - Amortyzacja, strona Ma konta - Umorzenie środka trwałego; 3. Spełnienie warunków do otrzymania dotacji: strona Wn konta - Należności od Funduszu Pracy, strona Ma konta - Rozliczenia międzyokresowe przychodów; 4. Otrzymanie środków pieniężnych z Funduszu Pracy: strona Wn konta - Środki pieniężne, strona Ma - Należności od Funduszu Pracy; 5. Rozliczenie dotacji w pierwszym miesiącu w wysokości takiej, aby doprowadzić wysokość dotacji prezentowaną w bilansie do wartości, jaka byłaby, gdyby amortyzacja środka trwałego i rozliczanie dotacji rozpoczęły się równocześnie: strona Wn konta - Rozliczenia międzyokresowe przychodów, strona Ma - Pozostałe przychody operacyjne. W następnych miesiącach należałoby dokonywać równomiernego rozłożenia w czasie amortyzacji środka trwałego i rozliczenia otrzymanej refundacji na kontach podanych w punktach 2 i 5 powyżej.

W przypadku sporządzania sprawozdań finansowych przez spółkę zgodnie z obowiązującymi Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, na podstawie MSR 20 spółka mogłaby zastosować podejście analogiczne jak dopuszczone w polskich standardach rachunkowych lub miałaby prawo wykazać w bilansie zakupiony środek trwały w wartości, która została pomniejszona o wartość otrzymanej na jego zakup dotacji.

(AP)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA