Czy należy łączyć przychody w celu określenia limitu zobowiązującego do przejścia z pkpir na pełne księgi rachunkowe

REKLAMA
REKLAMA
RADA
Nie. Z ustawy o rachunkowości (art. 2 ust. 1 pkt 2) nie wynika, by przychód osoby fizycznej z wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej podlegał łączeniu z przychodem z tytułu udziału tej osoby w spółce. Zatem kwota limitu, której osiągnięcie zobowiązuje do prowadzenia ksiąg rachunkowych, ma zastosowanie odrębnie do każdej prowadzonej działalności.
UZASADNIENIE
Z ustawy o rachunkowości (art. 2 ust. 1 pkt 2) nie wynika, by należało łączyć przychody osiągane przez:
• osoby fizyczne,
• spółki cywilne osób fizycznych,
• spółki jawne osób fizycznych,
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników
Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź
• spółki partnerskie
w celu określenia limitu zobowiązującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Sprawozdanie finansowe 2023
Publikacja wyjaśnia podatkowe i bilansowe aspekty zamknięcia roku. Opisuje zagadnienia związane z weryfikacją i aktualizacją aktywów i pasywów oraz z wstępnym zamknięciem ksiąg rachunkowych. Całość jest poparta praktycznymi przykładami.
Sprawdź
Tak więc np. przychody osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie podlegają łączeniu z przychodami tej osoby fizycznej z tytułu udziału w spółce (cywilnej, jawnej, partnerskiej). Bez znaczenia jest ilość spółek, w których osoba fizyczna jest wspólnikiem, oraz wysokość udziałów posiadanych w tych spółkach.
Innymi słowy, kwota limitu, której osiągnięcie zobowiązuje do prowadzenia ksiąg rachunkowych, ma zastosowanie odrębnie do każdej prowadzonej działalności.
PRZYKŁAD
Osoba fizyczna jest wspólnikiem (posiadającym 60% udziałów) w spółce cywilnej prowadzącej działalność handlową. Spółka ta ze względu na osiągane duże przychody prowadzi ewidencję w formie ksiąg rachunkowych. Osoba ta (tj. wspólnik w spółce cywilnej) zamierza założyć jednoosobową firmę (działalność gospodarczą jako osoba fizyczna). Nowa firma będzie prowadziła działalność o takim samym profilu (działalność handlowa) jak spółka cywilna.
Fakt, że osoba fizyczna jest udziałowcem w spółce cywilnej, nie powoduje obowiązku prowadzenia przez nią ewidencji według ustawy o rachunkowości w planowanej jednoosobowej firmie (prowadzącej działalność gospodarczą jako osoba fizyczna).
• art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393
Paweł Muż
ekonomista, księgowy
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: