| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak zaksięgować w pkpir koszty przesyłki kurierskiej

Jak zaksięgować w pkpir koszty przesyłki kurierskiej

Prowadzę sklep ze sprzętem i akcesoriami komputerowymi. Zakupione akcesoria otrzymuję przesyłką kurierską. Na załączonej fakturze za zakupiony asortyment znajduje się pozycja: przesyłka kurierska - 20 zł netto. Czy powinnam doliczyć tę kwotę do wartości jednego z zakupionych towarów? Czy może powinnam rozliczyć ją w proporcji do każdego z towarów wymienionych na fakturze?


RADA

Czytelnik powinien zaksięgować otrzymaną fakturę w dwóch pozycjach podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zakup towaru handlowego należy zaksięgować w kol. 10 pkpir. Koszty przesyłki kurierskiej należy zaksięgować w kol. 11 pkpir jako koszty uboczne zakupu. Ponieważ księgowanie jest dokonywane przez Czytelnika na podstawie tej samej faktury VAT, należy na niej podać dwa oddzielne numery pozycji z pkpir, pod którymi zaksięgowano te zdarzenia gospodarcze.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że Czytelnik otrzymał fakturę, na której znajdują się dwie należności. Pierwsza za zakupione akcesoria komputerowe. Druga za koszty wysyłki tych akcesoriów. W takim przypadku Czytelnik powinien zaksięgować otrzymaną fakturę w dwóch kolumnach księgi, tj. w kolumnie 10 i 11.

Taki sposób postępowania jest zgodny z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stanowiącymi integralną część rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Z objaśnień tych wynika, że kolumna 10 pkpir jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Kolumna 11 pkpir jest natomiast przeznaczona do wpisywania kosztów ubocznych związanych z zakupem, takich jak np. koszty dotyczące transportu, załadunku i wyładunku.

WAŻNE!

Koszty uboczne związane z zakupem towarów, takie jak np. koszty transportu, załadunku i wyładunku, należy księgować w kolumnie 11 pkpir.

Jeżeli zatem Czytelnik otrzymał fakturę, w której wystawca wyodrębnił - niezależnie od towaru handlowego - koszty jego transportu, to powinien je zaksięgować w kolumnie 11 pkpir.

Ponieważ w przypadku podatników, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu, to datą, pod którą Czytelnik zaksięguje zarówno zakup akcesoriów, jak i koszt ich transportu, będzie data wystawienia faktury przez ich dostawcę.

PRZYKŁAD

Pan Tomasz Nowakowski prowadzi niedużą firmę instalującą alarmy i monitoring w budynkach. Dostawca kamer przesyła mu kamery wraz z osprzętem pocztą kurierską. Koszty przesyłki kurierskiej pokrywa pan Nowakowski. W maju pan Nowakowski otrzymał od dostawcy kamer fakturę VAT (wzór faktury na stronie obok).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na podstawie otrzymanej faktury pan Nowakowski dokona następujących księgowań:

Wyciąg z księgi za maj 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 140, poz. 988

• art. 22 ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 97, poz. 623

Leszek Porowski

doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK