REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych wypłatę zysku wspólnikowi spółki

Tadeusz Waślicki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy spółką jawną (pełna księgowość). W 2007 roku nie wypłaciliśmy wspólnikowi całego zysku za rok 2006, który miał mu być wypłacony zgodnie z uchwałą o wypłacie zysku. Czy teraz, w roku 2008, można wypłacić jeszcze zysk za rok 2006?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Spółka może w 2008 roku wypłacić wspólnikom zysk za rok 2006. Jeżeli wspólnik nabył prawo do otrzymania należnego mu zysku (części zysku) za rok 2006, natomiast z jakiegoś powodu wypłata nie została dokonana, to powstało zobowiązanie spółki w stosunku do jej współwłaściciela. Wypłata zaległej kwoty powinna zostać dokonana jak najszybciej.

UZASADNIENIE

W spółce jawnej zysk jest dzielony pomiędzy wspólników z końcem każdego roku obrotowego (w przypadku spółki jawnej, co do zasady, będzie to rok kalendarzowy). Z art. 52 § 1 Kodeksu spółek handlowych wynika, że wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Jest to w zasadzie jedyny przepis Kodeksu spółek handlowych dotyczący podziału zysku w spółce jawnej, co oznacza, że inne zasady podziału zysku może określać umowa spółki lub uchwała wspólników. Podobnie przepisy ustawy o rachunkowości nie wskazują, w jakim momencie powinien nastąpić podział zysku w spółkach jawnych.

Oczywiście zysk nie musi zostać bezwzględnie podzielony i wypłacony w całości wspólnikom. Wspólnicy mogą zdecydować o pozostawieniu części, a nawet całości zysku za dany rok w spółce, na cele jej rozwoju. Jeżeli natomiast zysk został podzielony i przeznaczony do wypłaty wspólnikom, a jedynie, z jakichś powodów, nie został wypłacony w roku 2007 (np. z braku środków pieniężnych), to jego wypłata w roku 2008 r. nie powinna, z formalnego punktu widzenia, stanowić problemu. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której spółka za rok 2007 poniosła dużą stratę i nastąpiło uszczuplenie udziałów kapitałowych wspólników. Jeżeli wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk należy przeznaczyć w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika (art. 52 § 2 Kodeksu spółek handlowych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Jeżeli wskutek poniesionej przez spółkę straty udział kapitałowy wspólnika został uszczuplony, zysk należy przeznaczyć w pierwszej kolejności na uzupełnienie udziału wspólnika.

Należy pamiętać o tym, że sama wypłata zysku u wspólników spółki jawnej i innych spółek osobowych nie skutkuje powstaniem dochodu do opodatkowania. Nie jest to bowiem dywidenda ani dochód kapitałowy. W przypadku spółek jawnych - jak też pozostałych spółek osobowych - podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz jej wspólnicy. W związku z tym dochody spółki są objęte podatkiem dochodowym u jej wspólników (art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

WAŻNE!

Spółka jawna nie jest odrębnym podmiotem podatku dochodowego. Są nimi wspólnicy, którzy na bieżąco opodatkowują dochody uzyskiwane ze spółki. W momencie otrzymania zaległego zysku u wspólników spółki jawnej nie powstanie obowiązek w podatku dochodowym, gdyż zysk ten został już raz opodatkowany podatkiem dochodowym. Wspólnicy, płacąc podatek od uzyskanych wypłat, opodatkowaliby je po raz drugi.

PRZYKŁAD

W 2006 r. spółka jawna osiągnęła zysk w wysokości 90 000 zł. Zgodnie z uchwałą wspólników zysk za 2006 r. został podzielony i w całości przeznaczony do wypłaty pomiędzy trzech wspólników, partycypujących w zysku w tym samym stopniu, tzn. po 1/3.

Uchwała o podziale zysku za 2006 r., podjęta w 2007 r. po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, powinna zostać zaewidencjonowana w księgach rachunkowych ubiegłego roku (tj. 2007):

Wn konto 821„Rozliczenie wyniku finansowego za lata poprzednie” (po przeksięgowaniu zysku z konta 860) 90 000 zł

Ma konto 257„Rozrachunki z tytułu wypłat z zysku” (w analityce: konta imienne wspólników) 90 000 zł

Jeżeli na koncie wspólnika pozostało saldo, to wypłata należnego wspólnikowi zysku zamknie rozrachunek:

Wn konto 257„Rozrachunki z tytułu wypłat z zysku” (w analityce: konta imienne wspólnika) 30 000 zł

Ma konto 131„Bieżący rachunek bankowy”, ewentualnieMa konto 101„Kasa” 30 000 zł

Jeżeli w roku 2007 wypłaty zysku księgowane były z pominięciem konta rozrachunkowego, np.:

Wn konto 821„Rozliczenie wyniku finansowego za lata poprzednie” 60 000 zł

Ma konto 131„Bieżący rachunek bankowy”, ewentualnieMa konto 101„Kasa” 60 000 zł

to na koniec roku 2007 spółka nie wykazałaby zobowiązania z tytułu przeznaczonego na wypłatę zysku (jest to mniej poprawne), natomiast na koncie 821 widniałoby saldo Ma, wykazywane w pozycji A.VII pasywów bilansu. W takim przypadku wypłata zysku za rok 2006 może zostać zaksięgowana również z pominięciem konta rozrachunkowego:

Wn konto 821„Rozliczenie wyniku finansowego za lata poprzednie” 30 000 zł

Ma konto 131„Bieżący rachunek bankowy”, ewentualnieMa konto 101„Kasa” 30 000 zł

• art. 8 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 97, poz. 623

• art. 52 § 1-2 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 86, poz. 524

Tadeusz Waślicki

autor jest biegłym rewidentem

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

REKLAMA

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA