REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Czy AI odbierze księgowym pracę? Co już umie księgowy-robot?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja a księgowość. Czy AI zabierze pracę?

Według najnowszego “Barometru Rynku Pracy” przygotowanego przez Personnel Service, 23 proc. respondentów zauważyło przyspieszenie procesów automatyzacyjnych w swojej firmie. Co ciekawe, tylko 12 proc. osób zna kogoś, kto stracił pracę w wyniku wprowadzenia automatyzacji w ciągu ostatniego roku. Nadal około 3 na 4 pracowników nie miało bezpośredniego doświadczenia z utratą pracy z powodu automatyzacji.

REKLAMA

Autopromocja

Sztuczna inteligencja, chociaż przyspieszyła rozwój pokrewnych technologii, jednocześnie skłoniła pracowników do refleksji i podniosła motywację do zdobywania nowych kompetencji. Według badania, 51 proc. osób planuje zdobywać nowe umiejętności, reagując na rozwój AI w swojej branży. Brak motywacji do nauki nowej wiedzy i umiejętności deklaruje natomiast 27% zatrudnionych.

Księgowy na celowniku AI

AI przenika różne obszary – od medycyny po logistykę. Księgowość nie jest tu wyjątkiem. Nowoczesne aplikacje ułatwiają przeprowadzanie żmudnych procesów, takich jak przenoszenie danych czy analiza finansowa. Z raportu Deloitte "Future smart: Why robotics changes everything" wynika, że różnego rodzaju roboty mogą w znaczący sposób zmienić pracę i wyeliminować wiele zadań administratorów finansowych i osób pracujących w księgowości. Z kolei badanie przeprowadzone przez portal willrobotstakemyjob.com sugeruje, że istnieje 65% szansa na pełną automatyzację zawodu księgowego w ciągu najbliższych dwóch dekad. Jednak czy faktycznie oznacza to, że księgowy przestanie być potrzebny?

- Automatyzacja procesów, takich jak odczytywanie danych z e-faktur czy prowadzenie podstawowych obliczeń, pozwoliła na zwiększenie efektywności pracy księgowych. Choć jest to z pewnością rewolucja, nie oznacza ona końca tradycyjnie pojmowanej księgowości – zauważa Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Niektóre czynności wykonywane na co dzień przez księgowych już zostały zastąpione przez technologie. Ich liczba z pewnością będzie rosła. Jednak nie wszystkie zadania w tej branży mogą być zautomatyzowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co już umie księgowy-robot?

REKLAMA

Obecnie sztuczna inteligencja umożliwia nie tylko kategoryzowanie, ale również skomplikowaną analizę ogromnych ilości danych finansowych. Robot bez trudu radzi sobie z zadaniem, które dla człowieka byłoby praktycznie niemożliwe do wykonania w krótkim czasie. To, co dla ludzkiego oka pozostaje niezauważalne, dla sztucznej inteligencji staje się jasne jak słońce. AI potrafi wykrywać ukryte wzorce i stwierdzenia w danych finansowych, które mogłyby umknąć człowiekowi. W ten sposób eliminuje ryzyko błędów oraz zwiększa precyzję analizy.

- Sztuczna inteligencja w branży księgowości nie tylko analizuje przeszłość. Być może będzie w stanie także przewidywać przyszłość. Jak to może działać? Jest szansa, że na podstawie dostępnych danych AI będzie prognozować przyszłe wydatki i przychody, a także zaproponuje optymalizacje budżetowe, co byłoby bezcenną pomocą w planowaniu finansowym. Jak będzie – zobaczymy – dodaje Krzysztof Wojtas.

Księgowy czy operator?

Prognozy wskazują, że narzędzia oparte na generatywnej sztucznej inteligencji wkrótce zrewolucjonizują podstawowe funkcje w dziedzinie podatków i księgowości. Ich potencjał obejmuje przetwarzanie danych podatkowych, obsługę sprawozdawczości finansowej, udzielanie odpowiedzi na pytania oraz generowanie szczegółowych raportów. Choć niektórzy faktycznie obawiają się, że sztuczna inteligencja zabierze pracę księgowym, to w rzeczywistości może ona jedynie przekształcić ich rolę w przedsiębiorstwach.

- Moim zdaniem w przyszłości księgowi będą pełnić rolę operatorów zaawansowanych aplikacji. Sztuczna inteligencja może zająć się rutynowymi czynnościami, pozostawiając profesjonalistom miejsce do bardziej zaawansowanych zadań, konfiguracji i analiz – tłumaczy Krzysztof Wojtas.

Aktualnie księgowi, którzy potrafią skutecznie wykorzystać możliwości nowych technologii i sztucznej inteligencji, cieszą się przewagą konkurencyjną na rynku. Dzięki umiejętności zastosowania automatyzacji procesów są w stanie obsługiwać większą liczbę klientów, oferując jednocześnie bardziej zaawansowane usługi doradcze. To sprawia, że stają się atrakcyjniejsi dla przedsiębiorców i firm poszukujących nowoczesnej obsługi księgowej.

Księgowość a sztuczna inteligencja. Specjaliści nadal na wagę złota

Są branże, w których doświadczenie i znajomość aktualnych przepisów są niezmiennie cenne. Tak jest właśnie z księgowością. Technologie i efekty ich pracy nadal będą wymagać nadzoru człowieka, a księgowy – profesjonalista z doświadczeniem, będzie mógł skuteczniej zarządzać bardziej skomplikowanymi przypadkami i podejmować się nowych, ambitnych zadań. To tylko podniesie wartość jego zawodu.

- Zawód księgowego nie zniknie z powodu rozpowszechnienia sztucznej inteligencji. Przyszłością branży jest stworzenie harmonijnego środowiska, w którym ludzka inteligencja i doświadczenie współpracują z potencjałem technologii – zauważa Krzysztof Wojtas.

AI to wyzwanie, ale również ogromna szansa dla księgowych. Fachowa wiedza, doświadczenie i zdolność do współpracy z nowoczesnymi narzędziami to pewna przyszłość księgowości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Śmierć bliskiej osoby, a potem pułapka podatkowa. Problem jest z terminem zgłoszenia nabycia spadku na formularzu SD-Z2

Są trudności w skorzystaniu ze zwolnienia z podatku od spadków po śmierci najbliższych. Podatnicy wskazują na brak informacji o 6-miesięcznym terminie na zgłoszenie nabycia spadku na formularzu SD-Z2. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do ministra finansów o wprowadzenie obowiązku pouczania o tych warunkach przez sądy i notariuszy, aby zapobiec przypadkom, gdy niewiedza prowadzi do utraty prawa do ulgi.

Zmiana zasad wystawiania faktur VAT od 1 stycznia 2025 r.

Opublikowany został projekt rozporządzenia, które zmienić ma od 1 stycznia 2024 r. rozporządzenie Ministra Finansów z 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1979). Co się zmieni w fakturowaniu od nowego roku?

Zmiany w stażu pracy już od 2026 roku – co to oznacza dla pracodawców?

Od początku 2026 roku mają wejść w życie zmiany w przepisach dotyczących naliczania stażu pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy obejmie nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy zatrudnienia, takie jak umowy zlecenia czy prowadzenie działalności gospodarczej. Te zmiany przyniosą korzyści dla pracowników, ale także dodatkowe wyzwania dla pracodawców.

NSA: Nawet potencjalna możliwość wykorzystania nieruchomości w działalności gospodarczej zwiększa stawkę podatku od nieruchomości

Do nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zaliczone być powinny również te grunty lub budynki, które przejściowo nie są wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 września 2024 r. (III FSK 331/24). NSA - orzekając w przedmiocie podatku od nieruchomości - uznał, że na uwagę zasługuje nie tylko faktyczne wykorzystywanie nieruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej, ale także możliwość potencjalnego jej wykorzystania w takim celu.

REKLAMA

Podmiotowość podatników czynnych. Kto jest podatnikiem, gdy czynność opodatkowaną wykonuje więcej niż jeden podmiot?

Podmiotowość w prawie podatkowym, zwłaszcza w podatkach pośrednich, była, jest i raczej będzie problemem spornym. Wątek, który zamierzam poruszyć w niniejszym artykule, dotyczy największej grupy podatników, których podmiotowość wiąże się z wykonywaniem przez nich czynności potencjalnie podlegających opodatkowaniu, w którym to wykonaniu może uczestniczyć czynnie więcej niż jeden podmiot - pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

ZUS: W listopadzie przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Pojawiły się wnioski na styczeń 2025 r.

ZUS: W listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Pojawiły się już pierwsze wnioski o wakacje składkowe na styczeń 2025 r. Wnioski będą rozpatrywane automatycznie.

Posiłki udostępniane dla współpracowników (np. zleceniobiorców, samozatrudnionych) można ująć w kosztach podatkowych

Koszt podatkowy mogą stanowić wydatki na posiłki ponoszone nie tylko dla pracowników, lecz również dla współpracowników, z którymi zawierane są umowy cywilnoprawne (umowa zlecenia, umowa o dzieło, kontrakt B2B). Dopiero 11 października 2024 r. opublikowane zostało pismo Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 21 lipca 2021 r. zmieniające z urzędu niekorzystną dla podatnika indywidualną interpretację podatkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 czerwca 2020 r. w tej sprawie - w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych na zakup artykułów spożywczych. To był początek utrwalonej już dziś linii interpretacyjnej dotyczącej zarówno podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), jak i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Logistyka boi się geopolityki i cyberataków, ale tylko 32 proc. firm ma plan kryzysowy

Co trzeci manager zarządzający logistyką i dostawami za największe zagrożenie dla prowadzonych operacji uważa napięcia geopolityczne, a co czwarty wskazuje na cyberbezpieczeństwo. Obserwujemy wzrost start finansowych wynikających z naruszeń biznesowych systemów teleinformatycznych, ale większość firm przyznaje, że nie jest przygotowana na potencjalne kryzysy. Pomóc ma digitalizacja, ale ona także generuje zagrożenia.

REKLAMA

Dyrektywa o jawności wynagrodzeń: Pracodawcy, którzy nie zaczną działać już teraz, mogą zmierzyć się z kosztownymi konsekwencjami

Od 2026 roku firmy zatrudniające ponad 150 pracowników będą musiały raportować dane o wynagrodzeniach, ujawniając lukę płacową między płciami. Nowe przepisy wymuszają dokładne audyty struktury stanowisk i wynagrodzeń. Pracodawcy, którzy nie zaczną działać już teraz, mogą zmierzyć się z kosztownymi konsekwencjami. Czy Twoja firma jest gotowa na taką rewolucję?

ZUS wypłacił 8 mln zł w ramach wyrównania świadczenia interwencyjnego. Kto może liczyć na dodatkowy przelew?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o przelaniu na konta 512 przedsiębiorców dotkniętych powodzią ponad 8 mln zł wyrównania w ramach świadczenia interwencyjnego. Kiedy i komu zostanie uzupełniona kwota wypłaty świadczenia interwencyjnego?

REKLAMA