REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Czy AI odbierze księgowym pracę? Co już umie księgowy-robot?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja a księgowość. Czy AI zabierze pracę?

Według najnowszego “Barometru Rynku Pracy” przygotowanego przez Personnel Service, 23 proc. respondentów zauważyło przyspieszenie procesów automatyzacyjnych w swojej firmie. Co ciekawe, tylko 12 proc. osób zna kogoś, kto stracił pracę w wyniku wprowadzenia automatyzacji w ciągu ostatniego roku. Nadal około 3 na 4 pracowników nie miało bezpośredniego doświadczenia z utratą pracy z powodu automatyzacji.

Autopromocja

Sztuczna inteligencja, chociaż przyspieszyła rozwój pokrewnych technologii, jednocześnie skłoniła pracowników do refleksji i podniosła motywację do zdobywania nowych kompetencji. Według badania, 51 proc. osób planuje zdobywać nowe umiejętności, reagując na rozwój AI w swojej branży. Brak motywacji do nauki nowej wiedzy i umiejętności deklaruje natomiast 27% zatrudnionych.

Księgowy na celowniku AI

AI przenika różne obszary – od medycyny po logistykę. Księgowość nie jest tu wyjątkiem. Nowoczesne aplikacje ułatwiają przeprowadzanie żmudnych procesów, takich jak przenoszenie danych czy analiza finansowa. Z raportu Deloitte "Future smart: Why robotics changes everything" wynika, że różnego rodzaju roboty mogą w znaczący sposób zmienić pracę i wyeliminować wiele zadań administratorów finansowych i osób pracujących w księgowości. Z kolei badanie przeprowadzone przez portal willrobotstakemyjob.com sugeruje, że istnieje 65% szansa na pełną automatyzację zawodu księgowego w ciągu najbliższych dwóch dekad. Jednak czy faktycznie oznacza to, że księgowy przestanie być potrzebny?

- Automatyzacja procesów, takich jak odczytywanie danych z e-faktur czy prowadzenie podstawowych obliczeń, pozwoliła na zwiększenie efektywności pracy księgowych. Choć jest to z pewnością rewolucja, nie oznacza ona końca tradycyjnie pojmowanej księgowości – zauważa Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Niektóre czynności wykonywane na co dzień przez księgowych już zostały zastąpione przez technologie. Ich liczba z pewnością będzie rosła. Jednak nie wszystkie zadania w tej branży mogą być zautomatyzowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co już umie księgowy-robot?

Obecnie sztuczna inteligencja umożliwia nie tylko kategoryzowanie, ale również skomplikowaną analizę ogromnych ilości danych finansowych. Robot bez trudu radzi sobie z zadaniem, które dla człowieka byłoby praktycznie niemożliwe do wykonania w krótkim czasie. To, co dla ludzkiego oka pozostaje niezauważalne, dla sztucznej inteligencji staje się jasne jak słońce. AI potrafi wykrywać ukryte wzorce i stwierdzenia w danych finansowych, które mogłyby umknąć człowiekowi. W ten sposób eliminuje ryzyko błędów oraz zwiększa precyzję analizy.

- Sztuczna inteligencja w branży księgowości nie tylko analizuje przeszłość. Być może będzie w stanie także przewidywać przyszłość. Jak to może działać? Jest szansa, że na podstawie dostępnych danych AI będzie prognozować przyszłe wydatki i przychody, a także zaproponuje optymalizacje budżetowe, co byłoby bezcenną pomocą w planowaniu finansowym. Jak będzie – zobaczymy – dodaje Krzysztof Wojtas.

Księgowy czy operator?

Prognozy wskazują, że narzędzia oparte na generatywnej sztucznej inteligencji wkrótce zrewolucjonizują podstawowe funkcje w dziedzinie podatków i księgowości. Ich potencjał obejmuje przetwarzanie danych podatkowych, obsługę sprawozdawczości finansowej, udzielanie odpowiedzi na pytania oraz generowanie szczegółowych raportów. Choć niektórzy faktycznie obawiają się, że sztuczna inteligencja zabierze pracę księgowym, to w rzeczywistości może ona jedynie przekształcić ich rolę w przedsiębiorstwach.

- Moim zdaniem w przyszłości księgowi będą pełnić rolę operatorów zaawansowanych aplikacji. Sztuczna inteligencja może zająć się rutynowymi czynnościami, pozostawiając profesjonalistom miejsce do bardziej zaawansowanych zadań, konfiguracji i analiz – tłumaczy Krzysztof Wojtas.

Aktualnie księgowi, którzy potrafią skutecznie wykorzystać możliwości nowych technologii i sztucznej inteligencji, cieszą się przewagą konkurencyjną na rynku. Dzięki umiejętności zastosowania automatyzacji procesów są w stanie obsługiwać większą liczbę klientów, oferując jednocześnie bardziej zaawansowane usługi doradcze. To sprawia, że stają się atrakcyjniejsi dla przedsiębiorców i firm poszukujących nowoczesnej obsługi księgowej.

Księgowość a sztuczna inteligencja. Specjaliści nadal na wagę złota

Są branże, w których doświadczenie i znajomość aktualnych przepisów są niezmiennie cenne. Tak jest właśnie z księgowością. Technologie i efekty ich pracy nadal będą wymagać nadzoru człowieka, a księgowy – profesjonalista z doświadczeniem, będzie mógł skuteczniej zarządzać bardziej skomplikowanymi przypadkami i podejmować się nowych, ambitnych zadań. To tylko podniesie wartość jego zawodu.

- Zawód księgowego nie zniknie z powodu rozpowszechnienia sztucznej inteligencji. Przyszłością branży jest stworzenie harmonijnego środowiska, w którym ludzka inteligencja i doświadczenie współpracują z potencjałem technologii – zauważa Krzysztof Wojtas.

AI to wyzwanie, ale również ogromna szansa dla księgowych. Fachowa wiedza, doświadczenie i zdolność do współpracy z nowoczesnymi narzędziami to pewna przyszłość księgowości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA