Jak numerować zapisy w dzienniku
REKLAMA
REKLAMA
W związku z pismem z 2 kwietnia 2009 r., znak: RIO-II-071/2/2009 r., Departament Rachunkowości uprzejmie informuje, iż jednostki stosujące przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn.zm.) są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z zadaniami określonymi w tej ustawie.
REKLAMA
W myśl art. 13 ust. 1 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald, które tworzą:
• dziennik,
• księgę główną,
• księgi pomocnicze,
• zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald ksiąg pomocniczych,
a także wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz).
Księgi rachunkowe powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco. A zatem zapisy w nich dokonane powinny odzwierciedlać stan rzeczywisty, zachowywać prawidłowość, kompletność i ciągłość zapisów księgowych. Zapisów w księgach rachunkowych dokonuje się w sposób trwały, bez pozostawienia miejsc pozwalających na późniejsze dopiski lub zmiany. Ten obowiązek dotyczy również zapisów dokonywanych w dzienniku, w którym zgodnie z art. 14 ustawy o rachunkowości następuje chronologiczne ujecie zdarzeń, jakie nastąpiły w danym okresie sprawozdawczym. Zapisy w dzienniku powinny być kolejno numerowane, a sumy zapisów (obroty) liczone w sposób ciągły.
Powyższe oznacza, iż wskazane jest - w opinii Departamentu Rachunkowości - nadawanie kolejnych numerów zapisom w dzienniku obrotowym.
Pismo Ministerstwa Finansów - Departament Rachunkowości
znak pisma: DR1/068/119/1/CPM/2009/411
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat