reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Odpowiedzialność za przeprowadzenie inwentaryzacji w sądzie

Odpowiedzialność za przeprowadzenie inwentaryzacji w sądzie

Który organ sądu rejonowego – prezes czy kierownik finansowy – jest kierownikiem jednostki, w myśl ustawy o rachunkowości, odpowiedzialnym za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury

Który organ sądu rejonowego - prezes czy kierownik finansowy - jest kierownikiem jednostki, w myśl ustawy o rachunkowości, odpowiedzialnym za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury

Organami sądu w sądzie rejonowym, na podstawie art. 21 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, są:

prezes sądu, który kieruje sądem i reprezentuje go na zewnątrz (z wyjątkiem spraw należących do dyrektora lub kierownika finansowego sądu), pełni czynności z zakresu administracji sądowej, jest zwierzchnikiem służbowym pracowników danego sądu (w tym również dyrektora czy kierownika finansowego), oraz

kierownik finansowy sądu, który wykonuje zadania przypisane w odrębnych przepisach kierownikowi jednostki w zakresie finansowym i gospodarczym, kontroli finansowej, gospodarowania mieniem Skarbu Państwa oraz audytu wewnętrznego. W zakresie tym kierownik nie podlega prezesowi sądu, lecz dyrektorowi sądu wyższej instancji.

Tak więc prowadzenie rachunkowości w myśl obowiązujących przepisów w sądzie rejonowym mieści się w zakresie kompetencji kierownika finansowego.

Przeprowadzenie inwentaryzacji jest obowiązkiem wynikającym z ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), więc odpowiedzialność za jej prawidłowe przeprowadzenie spoczywa na kierowniku finansowym sądu. Kierownik finansowy jest odpowiedzialny za:

opracowanie procedur przeprowadzania inwentaryzacji w sądzie,

zarządzenie inwentaryzacji i powołanie komisji inwentaryzacyjnej,

terminowe przeprowadzenie i właściwe udokumentowanie inwentaryzacji,

ustalenie, wyjaśnienie i rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych.

Warto również pamiętać, że odpowiedzialność kierownika za inwentaryzację jest doprecyzowana w art. 4 ust. 5 uor, zgodnie z którym kierownik ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku gdy określone obowiązki zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą, z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury (tu bezpośrednio odpowiedzialność ponoszą członkowie komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych). Jednak jest to tylko odpowiedzialność za rzetelne przeprowadzenie technicznych czynności spisu z natury, natomiast kierownik finansowy odpowiedzialny jest za inwentaryzację jako całość.

Magdalena Rypińska

Podstawy prawne

• Ustawa z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241)

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 47, poz. 278)

reklama

Czytaj także

Źródło:

iskb.infor.pl
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama