Odpowiedzialność za przeprowadzenie inwentaryzacji w sądzie
REKLAMA
Który organ sądu rejonowego - prezes czy kierownik finansowy - jest kierownikiem jednostki, w myśl ustawy o rachunkowości, odpowiedzialnym za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury
REKLAMA
Organami sądu w sądzie rejonowym, na podstawie art. 21 ustawy z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, są:
• prezes sądu, który kieruje sądem i reprezentuje go na zewnątrz (z wyjątkiem spraw należących do dyrektora lub kierownika finansowego sądu), pełni czynności z zakresu administracji sądowej, jest zwierzchnikiem służbowym pracowników danego sądu (w tym również dyrektora czy kierownika finansowego), oraz
• kierownik finansowy sądu, który wykonuje zadania przypisane w odrębnych przepisach kierownikowi jednostki w zakresie finansowym i gospodarczym, kontroli finansowej, gospodarowania mieniem Skarbu Państwa oraz audytu wewnętrznego. W zakresie tym kierownik nie podlega prezesowi sądu, lecz dyrektorowi sądu wyższej instancji.
Tak więc prowadzenie rachunkowości w myśl obowiązujących przepisów w sądzie rejonowym mieści się w zakresie kompetencji kierownika finansowego.
Przeprowadzenie inwentaryzacji jest obowiązkiem wynikającym z ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor), więc odpowiedzialność za jej prawidłowe przeprowadzenie spoczywa na kierowniku finansowym sądu. Kierownik finansowy jest odpowiedzialny za:
• opracowanie procedur przeprowadzania inwentaryzacji w sądzie,
• zarządzenie inwentaryzacji i powołanie komisji inwentaryzacyjnej,
• terminowe przeprowadzenie i właściwe udokumentowanie inwentaryzacji,
• ustalenie, wyjaśnienie i rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych.
Warto również pamiętać, że odpowiedzialność kierownika za inwentaryzację jest doprecyzowana w art. 4 ust. 5 uor, zgodnie z którym kierownik ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku gdy określone obowiązki zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą, z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury (tu bezpośrednio odpowiedzialność ponoszą członkowie komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych). Jednak jest to tylko odpowiedzialność za rzetelne przeprowadzenie technicznych czynności spisu z natury, natomiast kierownik finansowy odpowiedzialny jest za inwentaryzację jako całość.
Magdalena Rypińska
Podstawy prawne
• Ustawa z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241)
• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 47, poz. 278)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat