reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Rachunkowość budżetowa

Przekazanie środka trwałego

Aktualizacja: 19.07.2007

Zbędne lub zużyte składniki majątku ruchomego powierzonego jednostce mogą być przedmiotem sprzedaży, oddania w najem lub dzierżawę, nieodpłatnego przekazania innej jednostce oraz darowizny. W każdym z tych przypadków należy stosować przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu gospodarowania składnikami majątku ruchomego powierzonego jednostkom budżetowym, zakładom budżetowym i gospodarstwom pomocniczym. »

Zaliczanie kosztów prac rozwojowych do wartości niematerialnych i prawnych

Aktualizacja: 18.07.2007

Jednym ze składników aktywów trwałych jednostki są wartości niematerialne i prawne powstałe na skutek prowadzonych przez jednostkę prac rozwojowych. Aktywa te są specyficzne, gdyż działalność badawcza i rozwojowa ukierunkowana jest przede wszystkim na rozwój wiedzy i wprawdzie może prowadzić do powstania aktywów posiadających postać fizyczną (na przykład prototypu), jednakże element fizyczny jest drugorzędny. Istotę tych prac stanowi komponent niematerialny, czyli uzyskana wiedza. »

W jaki sposób prawidłowo dokonywać korekty zapisów księgowych?

Aktualizacja: 18.07.2007

Korekty błędnych zapisów księgowych jednostka powinna dokonać niezwłocznie po ich stwierdzeniu. Od momentu znalezienia błędnego zapisu zależy sposób postępowania. Błędy w zapisach księgowych mogą być stwierdzone przed zamknięciem lub po zamknięciu miesiąca. Generalnie zasady poprawiania błędów stwierdzonych w zapisach księgowych oraz sposób dokumentowania wprowadzenia korekty zostały uregulowane w art. 20 ust. 3 i art. 25 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nimi, podstawą zapisów mogą być również sporządzone przez jednostkę dowody księgowe korygujące poprzednie zapisy. »

Jak należy ewidencjonować dodatkowe wynagrodzenie roczne w jednostce budżetowej?

Aktualizacja: 18.07.2007

Ewidencja dodatkowego wynagrodzenia rocznego przebiega najczęściej pod datą 31 grudnia roku poprzedniego, czyli w koszty roku, którego dotyczy. Oznacza to, że trzynastkę za 2006 r. nalicza się i ewidencjonuje w 2007 r., ale pod datą 31 grudnia 2006 r. Ujmuje się ją w księgach rachunkowych roku, za który jest wypłacana. Trzeba pamiętać, że dodatkowe wynagrodzenie roczne podlega zarówno opodatkowaniu pdof, jak i stanowi podstawę naliczania składek. Dlatego ujmuje się w ciężar kosztów jej naliczanie, a także obciążenia pochodne, które płaci pracodawca. »

Darowizna zestawu komputerowego

Aktualizacja: 18.07.2007

Jednostka budżetowa otrzymała w formie darowizny nowy środek trwały – zestaw komputerowy o wartości 3000 zł. Jak prawidłowo powinna być zaksięgowana taka darowizna? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama