Obciążenie pracownika za prywatne rozmowy telefoniczne
REKLAMA
REKLAMA
Rozmowy przeprowadzane z aparatów służbowych nie zawsze są rozmowami służbowymi. Należy przede wszystkim rozwiązanie problemu prywatnych rozmów telefonicznych odzwierciedlić (określenie zasad i sposobu rozliczeń) w przyjętej przez jednostkę polityce rachunkowości, którą - zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: uor) - każda jednostka powinna posiadać.
REKLAMA
Ponadto każda jednostka obowiązana jest do gospodarowania środkami finansowymi w sposób oszczędny. Zgodnie z tą zasadą, koszty rozmów prywatnych odbywanych przez pracowników jednostki powinny zostać pokryte przez nich samych. Osoby te powinny złożyć pisemne oświadczenie wyrażające zgodę na potrącanie kosztów prywatnych rozmów z wynagrodzenia.
Jak należy zakwalifikować taki zwrot, precyzuje § 19 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno-prawną, który mówi:
• uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym przyjmowane są na rachunki bieżące wydatków i zmniejszają wykonanie wydatków w tym roku budżetowym,
• uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w poprzednich latach budżetowych są przyjmowane na rachunki bieżące dochodów i podlegają odprowadzeniu na dochody budżetu państwa, w terminach określonych odrębnymi przepisami.
Ewidencja rozliczenia kosztów za rozmowy telefoniczne potrącone pracownikowi z listy płac przedstawia się następująco:
1) Faktura z Telekomunikacji za usługi telekomunikacyjne:
a) Koszty rozmów służbowych:
Wn 400 „Koszty według rodzajów”
Ma 201 „Rozrachunki z dostawcami i odbiorcami”
b) Koszty rozmów prywatnych:
Wn 234 „Pozostałe rozrachunki z pracownikami”
Ma 201 „Rozrachunki z dostawcami i odbiorcami”
2) Wynagrodzenie pracownika brutto:
Wn 400 „Koszty według rodzajów”
Ma 231 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”
3) Potrącenie z listy płac za rozmowy prywatne:
Wn 231 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”
Ma 234 „Pozostałe rozrachunki z pracownikami”
4) Zapłata za fakturę do Telekomunikacji:
Wn 201 „Rozrachunki z dostawcami i odbiorcami”
Ma 130 „Rachunki bieżące jednostek budżetowych”.
Ewidencja jest taka sama w przypadku rozmów z telefonów stacjonarnych i komórkowych, oprócz podziałki klasyfikacji budżetowej. Opłaty z tytułu usług telekomunikacyjnych telefonii komórkowej należy zaklasyfikować w paragrafie 436, zaś telefonii stacjonarnej - w paragrafie 437 z odpowiednią czwartą cyfrą dodaną do paragrafu.
Podstawy prawne
• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 587)
REKLAMA
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 czerwca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 128, poz. 890)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno-prawną (Dz.U. Nr 116, poz. 783)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat