Nadpłata za energię elektryczną
REKLAMA
REKLAMA
Uzyskane przez jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym przyjmowane są na rachunki bieżące wydatków i zmniejszają wykonanie wydatków w tym roku budżetowym, natomiast zwroty wydatków dokonanych w roku poprzednim są przyjmowane na rachunki bieżące dochodów i podlegają odprowadzeniu (§ 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inną formę organizacyjno-prawną).
REKLAMA
Co prawda w regulacjach tych mówi się o państwowej jednostce budżetowej (problem opisany w pytaniu dotyczy jednostki samorządowej), jednak w jednostkach samorządowych przyjmuje się analogiczne rozwiązania, lub w związku z tym, że § 19 cytowanego rozporządzenia mówi tylko o państwowych jednostkach, przyjmuje się, że w jednostkach samorządowych nie ma zmniejszenia wydatków, a wszystkie wpływy stanowią dochody podlegające odprowadzeniu do budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
Tak więc traktując nadpłatę jako dochody budżetowe, w opisanym przypadku postąpiono prawidłowo.
Ewidencji operacji związanych z tym zdarzeniem trzeba dokonać zarówno w 2007 r., jak i w 2008 r. W 2007 r. należy zaewidencjonować fakturę korygującą.
Przykład ewidencji na przyjętych danych liczbowych przedstawiają schematy.
1. Faktura za energię 100 zł
2. Faktura korygująca - różnica 10 zł
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Powyższe należności powinny zostać wykazane zarówno w sprawozdaniu Rb-27S za rok 2007 (kolumna 5 „Należności”), jak i w sprawozdaniach w roku 2008 (kolumna 5 „Należności”, kolumna 7 „Dochody otrzymane” i kolumna 8 „Dochody wykonane”).
Podstawy prawne
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w inna formę organizacyjno-prawną (Dz.U. Nr 116, poz. 783)
• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat