Ujęcie dotacji w księgach rachunkowych
REKLAMA
REKLAMA
Do rozliczania dotacji służą konta:
REKLAMA
- 224 „Rozliczenie udzielonych dotacji budżetowych”
- 740 „Dotacje i środki na inwestycje
- 810 „Dotacje budżetowe oraz środki z budżetu na inwestycje”.
1. Konto 224 „Rozliczenie udzielonych dotacji budżetowych”
Na stronie Wn tego konta ujmuje się wartość dotacji przekazanych z budżetu organu dotującego, a na stronie Ma wartość dotacji uznanych za wykorzystane i rozliczone, w korespondencji z kontem 810.
Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 224 powinna zapewniać możliwość ustalenia wartości przekazanych dotacji według jednostek oraz przeznaczenia dotacji.
Saldo Wn konta 224 oznacza wartość niewykorzystanych, nierozliczonych dotacji lub wartości należnych do zwrotu w roku, w którym zostały przekazane.
Zapamiętaj!
Rozliczenie przypisanej do zwrotu dotacji, którą organ dotujący zalicza do dochodów budżetowych, jest ujmowane na koncie 221.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Występujące przez długi czas saldo Wn konta 224 powinno zostać przeanalizowane, gdyż saldo to może świadczyć o:
- nierozliczeniu przekazanych dotacji lub
- nieterminowym rozliczeniu dotacji albo
- nieustaleniu kwoty dotacji podlegającej zwrotowi do budżetu (jest to czyn naruszenia dyscypliny finansów publicznych - art. 8 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych).
Z powyższego wynika, że warto wskazać (na podstawie zakresów czynności) pracowników odpowiedzialnych za rozliczenie dotacji. Powinno się ustalić, które z przekazanych dotacji zostały uznane za wykorzystane i rozliczone oraz wysokość dotacji przypisanej do zwrotu. Pracownicy urzędu jednostki samorządu terytorialnego, którym powierzono obowiązki (na piśmie) rozliczania dotacji udzielonych z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, ponoszą odpowiedzialność za ewentualne naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Dokumenty źródłowe sporządzone przez pracownika i zarejestrowane operacje na koncie 224 (data przekazania i rozliczenia dotacji) stanowią dowody w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
2. Konto 740 „Dotacje i środki na inwestycje”
Do ewidencji dotacji otrzymywanych z budżetu, środków pozabudżetowych, funduszy celowych oraz innych jednostek na finansowanie działalności podstawowej gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz zakładów budżetowych służy konto 740 „Dotacje i środki na inwestycje”.
Zapamiętaj!
Na koncie 740 nie ujmuje się dotacji otrzymanych z budżetu na finansowanie inwestycji zakładu budżetowego. Księguje się je na podstawie przelewu (Wn konto 131 i Ma konto 800).
Na stronie Wn konta 740 należy ujmować:
- dotacje przekazane na finansowanie działalności podstawowej samodzielnie bilansującym oddziałom zakładów budżetowych, w korespondencji z kontem 131 lub 240,
- środki pieniężne zakładów budżetowych i dochodów własnych jednostek budżetowych wykorzystane lub przeznaczone na finansowanie inwestycji, w korespondencji z kontem 800 lub kontem 840,
- zwroty dotacji niewykorzystanych, nadmiernie pobranych lub wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem, w korespondencji z kontem 131 lub kontem 225 (z wyjątkiem zwrotów otrzymywanych przez jednostki budżetowe, które podlegają ujęciu Wn konto 221 i Ma konto 750).
Na stronie Ma konta 740 księguje się:
- w ciągu roku - dotacje rzeczywiście otrzymane, w korespondencji z kontem 131, lub dotacje należne, jeżeli ich wysokość wynika z przepisów, w korespondencji z kontem 225,
- na koniec okresu sprawozdawczego - dotacje należne, wynikające z przepisów prawa lub potwierdzone przez organ dotujący, albo, jeżeli należna dotacja za dany rok wpłynęła na rachunek jednostki w okresie następnym do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego, w korespondencji z kontem 225.
Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta powinna zapewnić możliwość ustalenia wysokości dotacji otrzymanych i przekazanych ze wskazaniem jednostek przekazujących i otrzymujących z jednoczesnym wyodrębnieniem poszczególnych tytułów rozliczeń.
W końcu roku obrotowego saldo konta 740 zamyka się dwoma saldami, które przenosi się:
- saldo Wn oznaczające wartość dotacji przekazanych na finansowanie działalności podstawowej samodzielnie bilansujących oddziałów oraz środków wykorzystanych lub przeznaczonych na inwestycje w zakładach budżetowych i dochodach własnych jednostek budżetowych - na stronę Wn konta 860,
- saldo Ma oznaczające wartość dotacji otrzymanych na finansowanie działalności podstawowej - na stronę Ma konta 860.
Na koniec roku konto 740 nie wykazuje salda.
Konto 740 występuje wyłącznie w zakładach budżetowych i gospodarstwach pomocniczych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
3. Konto 810 „Dotacje budżetowe oraz środki z budżetu na inwestycje”
Konto 810 służy do ewidencji w jednostkach budżetowych dotacji z budżetu przekazywanych przez nie na finansowanie:
- inwestycji (środki trwałe w budowie) w zakładach budżetowych - dotacje celowe,
- działalności podstawowej zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych - dotacje podmiotowe i przedmiotowe,
- pierwszego wyposażenia zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych w środki obrotowe - dotacja na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe.
Na koncie tym ewidencjonuje się również równowartość dokonanych wydatków w jednostkach budżetowych na sfinansowanie inwestycji (środki trwałe w budowie).
Na stronie Wn konta 810 księguje się dotacje przekazane przez jednostki budżetowe, wykorzystanie środków budżetowych na finansowanie inwestycji jednostek budżetowych w korespondencji ze stroną Ma konta 800.
REKLAMA
Na stronie Ma konta 810 ewidencjonuje się zwroty dotacji przekazanych w tym samym roku budżetowym oraz przeksięgowanie w końcu roku obrotowego na konto 800 „Fundusz jednostki” sumy dotacji przekazanych oraz środków wydatkowanych na inwestycje jednostki budżetowej.
Ewidencję analityczną do konta 810 należy prowadzić według jednostek, którym dotacje przekazano ze wskazaniem przeznaczenia dotacji (np. według klasyfikacji budżetowej) oraz ze szczegółowością zadań inwestycyjnych realizowanych w jednostce budżetowej.
Zapamiętaj!
Na koniec roku konto 810 nie może wykazywać salda.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat