Zasady sprzedaży składników mienia ruchomego
REKLAMA
REKLAMA
Przytoczona w pytaniu ustawa dotyczy tylko przedsiębiorstw państwowych i nie ma związku z postępowaniem z mieniem w jednostkach samorządowych.
REKLAMA
Rzeczywiście, sprzedaż majątku w jednostkach samorządowych może sprawiać problemy, ponieważ nie ma przepisów określających zasady dokonywania takiej sprzedaży właśnie w sektorze samorządowym. Wynika to z faktu, że mienie powierzone samorządowym jednostkom budżetowym jest własnością danego samorządu, dlatego też powinny zostać opracowane wewnętrzne procedury regulujące postępowanie z majątkiem.
Opracowując takie procedury, można posiłkować się rozporządzeniem Rady Ministrów z 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu gospodarowania składnikami majątku ruchomego powierzonego jednostkom budżetowym, zakładom budżetowym i gospodarstwom pomocniczym. Rozporządzenie to dotyczy tylko mienia Skarbu Państwa, czyli mienia, którym gospodarują państwowe jednostki i zakłady budżetowe oraz gospodarstwa pomocnicze (rozporządzenie to nie dotyczy samorządowych jednostek budżetowych, chyba że gospodarowałyby one majątkiem stanowiącym własność Skarbu Państwa, wtedy mają obowiązek zastosować je w stosunku do tego mienia). Jednak w rozdziale 3 tego rozporządzenia opisano zasady sprzedaży składników mienia ruchomego. Zgodnie z tymi zapisami, sprzedaż przeprowadza się w drodze:
• aukcji,
• przetargu albo
• publicznego zaproszenia do rokowań.
Wszystkie tryby zostały dokładnie opisane i uregulowane. Tak więc, jeśli nie zostały określone zasady sprzedaży środków trwałych (powinno to zostać uregulowane na poziomie jednostki samorządu terytorialnego) i jeśli zastosują Państwo procedury wymienione w rozporządzeniu z 11 sierpnia 2004 r., to na pewno sprzedaż zostanie dokonana prawidłowo i zgodnie z zasadami obowiązującymi w sektorze finansów publicznych.
Podstawa prawna
• Rozporządzenie Rady Ministrów z 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu gospodarowania składnikami majątku ruchomego powierzonego jednostkom budżetowym, zakładom budżetowym i gospodarstwom pomocniczym (Dz.U. Nr 191, poz. 1957)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat