| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Wpłaty lokatora a zaległość

Wpłaty lokatora a zaległość

Jesteśmy jednostką budżetową, obsługujemy gminny zasób mieszkaniowy. Mamy wątpliwości co do sposobu rozliczeń rozrachunków czynszowych lokatorów, którzy mają przyznany dodatek mieszkaniowy i u których występują zaległości (również zaległości zasądzone).


1. Czy wpłaty lokatora (jako różnicę między przyznanym dodatkiem mieszkaniowym a przypisem miesięcznym) możemy rozliczyć z jego najstarszą zaległością, czy z bieżącym przypisem?

2. Czy wpłatę lokatora (również dopłatę do dodatku) możemy rozliczyć z zaległością, która jest zasądzona, ale komornik orzekł o bezskuteczności egzekucji?

3. Jeżeli dodatek mieszkaniowy jest wyższy niż bieżący przypis, to czy możemy powstałą z tego tytułu nadpłatę zaliczyć na najstarszą zaległość?

Pragniemy zaznaczyć, że rozliczenie bieżących dopłat do dodatku mieszkaniowego z najstarszą zaległością nie powoduje wstrzymania wypłaty dodatku oraz zmniejsza wartość odsetek. Przy rozważaniu sposobu zarachowania wpłat musimy mieć na uwadze, aby w opisanych przypadkach nie doprowadzić do przedawnienia należności.

Niepobranie lub niedochodzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych albo pobranie lub dochodzenie tej należności w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczenia, a także dopuszczenie przez kierownika jednostki do uszczuplenia wpływów należnych Skarbowi Państwa, jednostce samorządu terytorialnego lub innej jednostce sektora finansów publicznych wskutek zaniedbania lub niewypełnienia obowiązków w zakresie kontroli finansowej stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych (art. 5 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych).

W związku z powyższym, jeśli nie ma przepisów szczególnych zabraniających zaliczania dodatku mieszkaniowego na poczet zaległości czynszowych, postępowanie Państwa, polegające na takim rozliczaniu dodatków z zaległościami, aby nie dopuścić do przedawnienia należności oraz jak najskuteczniej ściągać należności, jest jak najbardziej właściwe.

Dlatego też mogą Państwo rozliczać bieżące dodatki mieszkaniowe z najstarszymi zaległościami, jak również rozliczyć dodatek z zaległością zasądzoną, co do której komornik orzekł o bezskuteczności egzekucji. Komornik bowiem orzekł bezskuteczność w danym momencie, jeśli po orzeczeniu pojawiły się dochody (dodatek mieszkaniowy), z których można uregulować zaległe należności, nie ma przeszkód, aby tego dokonać.

Podstawa prawna

• Ustawa z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 114; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 79, poz. 551)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK