Wpłaty lokatora a zaległość
REKLAMA
REKLAMA
1. Czy wpłaty lokatora (jako różnicę między przyznanym dodatkiem mieszkaniowym a przypisem miesięcznym) możemy rozliczyć z jego najstarszą zaległością, czy z bieżącym przypisem?
REKLAMA
2. Czy wpłatę lokatora (również dopłatę do dodatku) możemy rozliczyć z zaległością, która jest zasądzona, ale komornik orzekł o bezskuteczności egzekucji?
3. Jeżeli dodatek mieszkaniowy jest wyższy niż bieżący przypis, to czy możemy powstałą z tego tytułu nadpłatę zaliczyć na najstarszą zaległość?
Pragniemy zaznaczyć, że rozliczenie bieżących dopłat do dodatku mieszkaniowego z najstarszą zaległością nie powoduje wstrzymania wypłaty dodatku oraz zmniejsza wartość odsetek. Przy rozważaniu sposobu zarachowania wpłat musimy mieć na uwadze, aby w opisanych przypadkach nie doprowadzić do przedawnienia należności.
Niepobranie lub niedochodzenie należności Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych albo pobranie lub dochodzenie tej należności w wysokości niższej niż wynikająca z prawidłowego obliczenia, a także dopuszczenie przez kierownika jednostki do uszczuplenia wpływów należnych Skarbowi Państwa, jednostce samorządu terytorialnego lub innej jednostce sektora finansów publicznych wskutek zaniedbania lub niewypełnienia obowiązków w zakresie kontroli finansowej stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych (art. 5 ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych).
W związku z powyższym, jeśli nie ma przepisów szczególnych zabraniających zaliczania dodatku mieszkaniowego na poczet zaległości czynszowych, postępowanie Państwa, polegające na takim rozliczaniu dodatków z zaległościami, aby nie dopuścić do przedawnienia należności oraz jak najskuteczniej ściągać należności, jest jak najbardziej właściwe.
Dlatego też mogą Państwo rozliczać bieżące dodatki mieszkaniowe z najstarszymi zaległościami, jak również rozliczyć dodatek z zaległością zasądzoną, co do której komornik orzekł o bezskuteczności egzekucji. Komornik bowiem orzekł bezskuteczność w danym momencie, jeśli po orzeczeniu pojawiły się dochody (dodatek mieszkaniowy), z których można uregulować zaległe należności, nie ma przeszkód, aby tego dokonać.
Podstawa prawna
• Ustawa z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 114; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 79, poz. 551)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat