REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdania finansowe funduszy inwestycyjnych. Nowe regulacje od 2024 roku

Sprawozdania finansowe funduszy inwestycyjnych. Zmiany od 1 stycznia 2024 roku
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów przygotował nowe rozporządzenie dotyczące zasad sporządzenia sprawozdań przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, fundusze inwestycyjne oraz fundusze inwestycyjne w likwidacji. Zmiany określone w tym dokumencie wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku. Jakie przepisy w zakresie sprawozdawczości zawiera nowe rozporządzenie?

Chodzi o rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 września 2023 r. w sprawie okresowych sprawozdań oraz bieżących informacji dotyczących działalności i sytuacji finansowej towarzystw funduszy inwestycyjnych, funduszy inwestycyjnych i funduszy inwestycyjnych w likwidacji dostarczanych przez te podmioty Komisji Nadzoru Finansowego. Wydane na podstawie art. 225 ust. 3 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 681, 825, 1723 i 1941).

Autopromocja

Sprawozdawczość funduszy inwestycyjnych. Zakres rozporządzenia

Rozporządzenie określa zakres, formę oraz terminy dostarczania Komisji Nadzoru Finansowego okresowych sprawozdań i bieżących informacji dotyczących działalności i sytuacji finansowej towarzystwa funduszy inwestycyjnych, funduszu inwestycyjnego i funduszu inwestycyjnego w likwidacji.

Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

 • dniu otwarcia ksiąg rachunkowych - rozumie się przez to dzień otwarcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120, 295 i 1598);
 • funduszu z wydzielonymi subfunduszami - rozumie się przez to fundusz inwestycyjny, o którym mowa w art. 159 ust. 1 ustawy;
 • identyfikatorze krajowym - rozumie się przez to kod alfanumeryczny nadany przez organ nadzoru towarzystwu, funduszowi inwestycyjnemu lub subfunduszowi, udostępniony na stronie internetowej organu nadzoru;
 • organie nadzoru - rozumie się przez to Komisję Nadzoru Finansowego;
 • rozporządzeniu 231/2013 - rozumie się przez to rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 231/2013 z dnia 19 grudnia 2012 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/61/UE w odniesieniu do zwolnień, ogólnych warunków dotyczących prowadzenia działalności, depozytariuszy, dźwigni finansowej, przejrzystości i nadzoru (Dz. Urz. UE L 83 z 22.03.2013, str. 1, z późn. zm.);
 • sprawozdaniu z badania - rozumie się przez to sprawozdanie z badania, o którym mowa w art. 2 pkt 31 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1015, 1723 i 1843);
 • towarzystwie - rozumie się przez to towarzystwo funduszy inwestycyjnych spółka akcyjna;
 • ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.

Dane dotyczące sytuacji finansowej towarzystwa, funduszu inwestycyjnego i funduszu inwestycyjnego w likwidacji wykazuje się w złotych z dokładnością do 1 grosza, z wyjątkiem danych zawartych w sprawozdaniach finansowych, które wykazuje się w tysiącach złotych.

W przypadku funduszy inwestycyjnych, o których mowa w art. 13 i art. 166 ustawy, dane dotyczące sytuacji finansowej funduszu inwestycyjnego wykazuje się w walucie obcej określonej w statucie danego funduszu inwestycyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poszczególne rozdziały rozporządzenia. Czego dotyczą?

Rozporządzenie składa się z kilku rozdziałów, zawierających przepisy dotyczące sprawozdawczości towarzystwa funduszu inwestycyjnego, funduszu inwestycyjnego oraz funduszu inwestycyjnego w likwidacji, tj.:

 • okresowe sprawozdania i bieżące informacje dotyczące działalności i sytuacji finansowej towarzystwa,
 • okresowe sprawozdania i bieżące informacje dotyczące działalności i sytuacji finansowej funduszu inwestycyjnego,
 • okresowe sprawozdania i bieżące informacje dotyczące działalności i sytuacji finansowej funduszu inwestycyjnego w likwidacji oraz funduszu z wydzielonymi subfunduszami, którego subfundusz jest w likwidacji.

Zastosowanie nowych przepisów rozporządzenia. Terminy na 2024 rok

Przepisy tego nowego rozporządzenia mają po raz pierwszy zastosowanie do:

 • zdarzeń, z którymi wiąże się obowiązek dostarczenia raportu bieżącego, które wystąpiły lub o których towarzystwo, fundusz inwestycyjny albo fundusz inwestycyjny w likwidacji powzięły informację od dnia wejścia w życie rozporządzenia;
 • okresowych sprawozdań dostarczanych za okresy sprawozdawcze rozpoczynające się w roku 2024.

Okresowe sprawozdania za okresy sprawozdawcze przypadające w pierwszym kwartale 2024 r. dostarcza się do dnia 30 kwietnia 2024 r. Jeżeli termin dostarczenia sprawozdania kwartalnego, o którym mowa w § 13 ust. 4, przypadałby po dniu 30 kwietnia 2024 r., sprawozdanie to dostarcza się w terminie ustalonym zgodnie z tym przepisem.

Okresowe sprawozdania i bieżące informacje dotyczące okresów i zdarzeń przypadających przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia sporządza się i dostarcza zgodnie z przepisami dotychczasowymi.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA