REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

Kiedy wchodzi ESG? Pojęcie „sustainability” już nie jest pustym słowem

Według unijnych wytycznych pierwsze podmioty będą zobowiązane do raportowania działań w zakresie ESG już za 2024 rok. Wprawdzie w 2025 roku przepisy dotkną największych organizacji, ale przecież będą one wymagały stosownego raportowania od wszystkich organizacji działających w swoich łańcuchach dostaw.

REKLAMA

Autopromocja

O ile jeszcze parę lat temu pojęcie „sustainability”, czyli zrównoważony rozwój, było tylko buzzwordem nastawionym na zwracanie uwagi, o tyle teraz stanowi istotny element rzeczywistości, w której zaczynają się odnajdywać lokalne firmy i organizacje. Zrozumieliśmy jego znaczenie i zależy nam na tym, aby rozwijać się z poszanowaniem otoczenia, wywierając na nie pozytywny wpływ: i nie chodzi tutaj tylko o środowisko naturalne. Stanie się zrównoważoną organizacją niesie ze sobą szereg wyzwań, w pokonaniu których mogą pomóc Systemy Informacji Przestrzennej.

Okiełznać raportowanie ESG

Systemy Informacji Przestrzennej (SIP) stają się niezastąpionym narzędziem dla firm dążących do rozwoju w zrównoważony sposób. Dzięki rozwiązaniom opartym o tego typu oprogramowanie, przedsiębiorstwa mogą lepiej zarządzać swoimi zasobami, optymalizować procesy, minimalizować wpływ na środowisko oraz spełniać rosnące oczekiwania klientów, ale także wymagania przepisów regulujących zrównoważony rozwój.

Ważne

Współczesny biznes coraz mocniej kieruje się zasadami zrównoważonego rozwoju. Firmy starają się zminimalizować wpływ na środowisko naturalne, dbać o społeczność lokalną i jednocześnie osiągać zyski. W tym kontekście Systemy Informacji Przestrzennej (GIS) stają się kluczowym narzędziem, które wspomaga przedsiębiorstwa w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju.

Jednym z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju jest efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi. GIS umożliwia gromadzenie i analizę danych geoprzestrzennych dotyczących takich zasobów, jak woda, surowce kopalne, gleba, lasy czy energia. Firmy mogą dzięki temu monitorować ich zużycie, optymalizować procesy produkcyjne, minimalizować straty oraz unikać nadmiernego wykorzystywania środowiska.

Przy wykorzystaniu Systemów Informacji Przestrzennej przedsiębiorstwa mogą określać lokalizację swoich aktywów przy poszanowaniu otoczenia. Organizacje mogą analizować, jakie obszary są odpowiednie do budowy zakładów produkcyjnych czy magazynów, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko i życie społeczności lokalnych – a jednocześnie maksymalizować korzyści wynikające z położenia. Np. lepsza komunikacja wybranego miejsca oznacza mniej paliwa spalonego na dojazdy transportu, a więc mniejsze zanieczyszczenie środowiska, ale także i mniejsze koszty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Systemy tego typu są wykorzystywane również w zarządzaniu transportem i logistyką. Firmy mogą zoptymalizować trasy dostaw, co nie tylko pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ale również zmniejsza emisję CO2. Wspomagają także planowanie lokalizacji centrów dystrybucyjnych, tak aby były one jak najbliżej odbiorców końcowych.

Eliminacja wyzwań i konkretnych problemów

Duże organizacje, nie tylko takie jak firmy z branży energetycznej, coraz częściej są zobowiązane do monitorowania i redukcji emisji gazów cieplarnianych. GIS umożliwia dokładne śledzenie źródeł emisji i identyfikowanie obszarów, gdzie konieczne są działania mające na celu zmniejszenie wpływu na klimat.

Zrównoważony rozwój wymaga efektywnego zarządzania odpadami. Dzięki GIS miasta i przedsiębiorstwa komunalne mogą identyfikować miejsca do ich składowania, tworzyć efektywne trasy odbioru śmieci i monitorować ilość generowanych odpadów. To pomaga w ograniczaniu negatywnego wpływu naszego funkcjonowania na środowisko naturalne.

Oprogramowanie GIS wspomaga także rozwijanie obszarów miejskich w sposób zrównoważony. Dzięki analizie danych przestrzennych można planować lokalizacje budynków, parków, dróg czy komunikacji publicznej tak, aby poprawić jakość życia mieszkańców, zmniejszyć korki i emisję spalin. Z kolei w obszarach wiejskich może wspomagać zarządzanie zasobami rolnymi, planowanie rolnictwa ekologicznego, a także rozwój turystyki czy produkcję energii odnawialnej.

Analityka dla zrównoważonego rozwój

Zrównoważony rozwój biznesu wymaga zintegrowanego podejścia do zarządzania różnymi zasobami. Systemy GIS pozwalają firmom na łączenie danych geoprzestrzennych z danymi ekonomicznymi, społecznymi i ekologicznymi, co umożliwia kompleksową analizę i planowanie takich działań, jak inwestycje, remonty itp.

Firmy, które dbają o zrównoważony rozwój, często cieszą się większym zaufaniem klientów i lepszym wizerunkiem w społecznościach lokalnych. GIS pomaga firmom identyfikować obszary, w których można wspierać projekty społeczne czy środowiskowe, co przyczynia się do budowania pozytywnego stosunku do marki. To już się dzieje, nie tylko w krajach zachodu, ale także i u nas w Polsce.

W obecnych czasach systemy informacji przestrzennej, np. wspomagające podejmowanie decyzji lub budujące świadomość sytuacyjną, są nieodzownym narzędziem w procesie dążenia do zrównoważonego rozwoju organizacji. Pozwalają na efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi, optymalizację procesów wewnątrz firmy, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie efektywności działalności. 

Autor: Tomasz Jankiewicz, Chief Technology Officer w firmie Esri Polska

Tomasz Jankiewicz, Chief Technology Officer w firmie Esri Polska

 

Tomasz Jankiewicz, Chief Technology Officer w firmie Esri Polska

Źródło zewnętrzne

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA