reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Błędny wynik za ubiegłe lata należy skorygować

Błędny wynik za ubiegłe lata należy skorygować

Korektę wyniku za lata ubiegłe, która dotyczy błędu podstawowego, wykazuje się w bilansie w pozycji: zysk (strata) z lat ubiegłych.


Firma czytelniczki na koncie 820 Rozliczenie wyniku firm ma zaksięgowaną korektę wyniku za lata ubiegłe. Księgowa nie wie, jak powinna ją ująć w sprawozdaniu finansowym.

Katarzyna Szaruga, biegły rewident z Europejskiego Centrum Audytu, wyjaśnia, że korekty wyniku lat ubiegłych dokonuje się tylko w sytuacji, gdy stwierdziliśmy powstanie błędu podstawowego.

- Za błąd podstawowy zgodnie z art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości należy uznać taki, w następstwie którego sprawozdanie finansowe za rok lub lata poprzednie nie może być uznane za przedstawiające sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki w sposób rzetelny i prawidłowy - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Dodaje, że warunkiem uznania błędu za błąd podstawowy jest jego odpowiednio duża waga. W praktyce przyjmuje się, że są to błędy, w wyniku których wynik finansowy brutto zmieni się o więcej niż 5 proc., a suma bilansowa oraz przychody netto ze sprzedaży - o więcej niż 1 proc. Według eksperta określenie progów, których przekroczenie powoduje uznanie błędu za błąd podstawowy, należy zamieścić w polityce rachunkowości jednostki. W sytuacji stwierdzenia wystąpienia błędu podstawowego kwotę korekty odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje w pozycji zysk (strata) z lat ubiegłych.

- W związku z tym korekta wyniku za lata ubiegłe dotycząca błędu podstawowego, zaksięgowana na koncie 820 Rozliczenie wyniku firmy, powinna zostać wykazana w sprawozdaniu finansowym w pozycji bilansowej - zysk (strata) z lat ubiegłych - twierdzi Katarzyna Szaruga.

Ważne!

Należy pamiętać, że odpowiednią informację o błędach podstawowych jako informację o znaczących zdarzeniach lat ubiegłych ujętych w sprawozdaniu finansowym roku bieżącego należy ująć w dodatkowych informacjach i objaśnieniach

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama