| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Błędny wynik za ubiegłe lata należy skorygować

Błędny wynik za ubiegłe lata należy skorygować

Korektę wyniku za lata ubiegłe, która dotyczy błędu podstawowego, wykazuje się w bilansie w pozycji: zysk (strata) z lat ubiegłych.


Firma czytelniczki na koncie 820 Rozliczenie wyniku firm ma zaksięgowaną korektę wyniku za lata ubiegłe. Księgowa nie wie, jak powinna ją ująć w sprawozdaniu finansowym.

Katarzyna Szaruga, biegły rewident z Europejskiego Centrum Audytu, wyjaśnia, że korekty wyniku lat ubiegłych dokonuje się tylko w sytuacji, gdy stwierdziliśmy powstanie błędu podstawowego.

- Za błąd podstawowy zgodnie z art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości należy uznać taki, w następstwie którego sprawozdanie finansowe za rok lub lata poprzednie nie może być uznane za przedstawiające sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki w sposób rzetelny i prawidłowy - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Dodaje, że warunkiem uznania błędu za błąd podstawowy jest jego odpowiednio duża waga. W praktyce przyjmuje się, że są to błędy, w wyniku których wynik finansowy brutto zmieni się o więcej niż 5 proc., a suma bilansowa oraz przychody netto ze sprzedaży - o więcej niż 1 proc. Według eksperta określenie progów, których przekroczenie powoduje uznanie błędu za błąd podstawowy, należy zamieścić w polityce rachunkowości jednostki. W sytuacji stwierdzenia wystąpienia błędu podstawowego kwotę korekty odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje w pozycji zysk (strata) z lat ubiegłych.

- W związku z tym korekta wyniku za lata ubiegłe dotycząca błędu podstawowego, zaksięgowana na koncie 820 Rozliczenie wyniku firmy, powinna zostać wykazana w sprawozdaniu finansowym w pozycji bilansowej - zysk (strata) z lat ubiegłych - twierdzi Katarzyna Szaruga.

Ważne!

Należy pamiętać, że odpowiednią informację o błędach podstawowych jako informację o znaczących zdarzeniach lat ubiegłych ujętych w sprawozdaniu finansowym roku bieżącego należy ująć w dodatkowych informacjach i objaśnieniach

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »