REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy na dzień wydzielenia spółki należy zamknąć księgi rachunkowe

Jerzy Rybka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zorganizowana część spółki akcyjnej została wydzielona i utworzono nową spółkę. Krąg akcjonariuszy pozostał bez zmian. Jak to wydzielenie należy wykazać w księgach? Czy w przypadku wydzielenia istnieje obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych? Czy należy złożyć CIT-8 na dzień poprzedzający wpis do KRS nowej spółki?

RADA

Autopromocja

Na dzień poprzedzający podział jednostki istnieje obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych - zgodnie z art. 12 ustawy o rachunkowości. W spółce dzielonej należy wyksięgować przekazany zespół składników i przyjąć je do ksiąg spółki nowo powstającej. Każde zamknięcie ksiąg rachunkowych powoduje też zakończenie roku podatkowego i konieczność złożenia rocznego zeznania podatkowego.

UZASADNIENIE

Spółkę kapitałową można podzielić na dwie lub więcej spółek kapitałowych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości, a także nie może być dzielona spółka w likwidacji, która rozpoczęła podział majątku, ani spółka w upadłości. Podział powinien wynikać z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Ma to na celu usprawnienie zarządzania i zwiększenie efektywności działania organizacji.

UWAGA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółki osobowe nie podlegają podziałowi.

Tabela. Sposoby podziału

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W opisanej sytuacji mamy do czynienia z podziałem przez wydzielenie. Wydzielenie nowej spółki następuje w dniu jej wpisu do rejestru. W przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą już spółkę wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej.

Wydzieleniu podlega zorganizowana część przedsiębiorstwa, która oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych. Obejmuje on też zobowiązania i jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa to nie jest przypadkowe zorganizowanie masy składników majątkowych, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Przykład

W spółce dzielonej wyodrębniona zostaje zorganizowana część przedsiębiorstwa, na którą składają się następujące pozycje:

1) budynki zaliczane do środków trwałych o wartości netto 150 000 zł,

2) wyposażenie zaliczane do środków trwałych - 50 000 zł,

3) należności - 80 000 zł,

4) materiały - 10 000 zł,

5) gotówka w kasie - 5000 zł,

6) zobowiązania - 30 000 zł.

Ewidencja księgowa

1. Wyksięgowanie środków trwałych z ksiąg w wartości netto:

Wn „Rozliczenie wydzielenia” 200 000

Ma „Środki trwałe”

- w analityce „Budynki” 150 000

- w analityce „Wyposażenie” 50 000

2. Wyksięgowanie należności:

Wn „Rozliczenie wydzielenia” 80 000

Ma „Należności” 80 000

3. Wyksięgowanie materiałów:

Wn „Rozliczenie wydzielenia” 10 000

Ma „Materiały” 10 000

4. Wyksięgowanie gotówki:

Wn „Rozliczenie wydzielenia” 5 000

Ma „Kasa” 5 000

5. Wyksięgowanie zobowiązań:

Wn „Zobowiązania” 30 000

Ma „Rozliczenie wydzielenia” 30 000

6. Wpis do KRS:

Wn „Kapitał zakładowy” 265 000

Ma „Rozliczenie wydzielenia” 265 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja księgowa w spółce nowo powstałej:

1. Zaksięgowanie środków trwałych w wartości netto:

Wn „Środki trwałe”

- w analityce „Budynki” 150 000

- w analityce „Wyposażenie” 50 000

Ma „Rozliczenie przejęcia” 200 000

2. Zaksięgowanie należności:

Wn „Należności” 80 000

Ma „Rozliczenie przejęcia” 80 000

3. Zaksięgowanie materiałów:

Wn „Materiały” 10 000

Ma „Rozliczenie przejęcia” 10 000

4. Zaksięgowanie gotówki:

Wn „Kasa” 5 000

Ma „Rozliczenie przejęcia” 5 000

5. Zaksięgowanie zobowiązań:

Wn „Rozliczenie przejęcia” 30 000

Ma „Zobowiązania” 30 000

6. Wpis do KRS:

Wn „Rozliczenie przejęcia” 265 000

Ma „Kapitał zakładowy” 265 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jeśli przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego spółka zgodnie z odrębnymi przepisami ma obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

UWAGA

Jeżeli udziałowcy uznają, że kapitał własny (kapitał udziałowy wraz z pozostałymi kapitałami) w spółce dzielonej lub nowo powstałej jest niewystarczający, w planie podziału mogą określić wysokość ewentualnych dopłat.

W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Księgi rachunkowe należy zamykać:

• na dzień kończący rok obrotowy,

• na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży i zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego,

• na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, z zastrzeżeniem ust. 3,

• w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, w szczególności na dzień wpisu do rejestru tego połączenia,

na dzień poprzedzający dzień podziału lub połączenia jednostek, jeżeli w wyniku podziału lub połączenia powstaje nowa jednostka, w szczególności na dzień poprzedzający dzień wpisu do rejestru połączenia lub podziału,

• na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji lub upadłości.

Z tych ustaleń wynika, że procedura podziału spółki prowadzi do zamknięcia roku podatkowego w spółce dzielonej. Powoduje to także obowiązek złożenia do właściwego urzędu skarbowego rocznego zeznania podatkowego CIT-8.

• art. 529 i 534 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 133, poz. 935

• art. 12 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 4a ust. 3 i 4, art. 8 ust. 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Jerzy Rybka

główny księgowy z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA