W jaki sposób wykazać VAT do rozliczenia
REKLAMA
REKLAMA
Podatek od towarów i usług należny, wynikający z faktur, może stanowić zobowiązanie dopiero w następnym okresie sprawozdawczym. Takie sytuacje mogą powstać przykładowo w przypadku usług spedycyjnych, przeładunkowych budowlanych lub budowlano-montażowych. Z drugiej strony może się zdarzyć również, że wykazany w fakturach podatek naliczony może być odliczany w następnych okresach sprawozdawczych.
REKLAMA
W takim przypadku istnieją dwie metody wykazywania w bilansie takiego VAT.
Należny podatek od towarów i usług można wykazać w pasywach bilansu albo w pozycji B.III. 2g) Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu podatków lub też w pozycji B.I.3 Pozostałe rezerwy krótkoterminowe. Ujęcie w pozycji zobowiązań jest jednak możliwe tylko w przypadku, gdy nie zniekształci to obrazu majątkowego i finansowego firmy w sprawozdaniu.
Naliczony VAT w sytuacji czytelnika może być wykazany w bilansie jako należności krótkoterminowe od pozostałych jednostek w rubryce B.II.2c) Inne lub B.IV. Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe.
Należy pamiętać, że wybrane zasady należy stosować w sposób ciągły.
REKLAMA
Inaczej będzie jeżeli podatek od towarów i usług stanowi należność i zobowiązanie w okresie, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe. Tak więc należność z tytułu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym wynikający z deklaracji VAT-7 (w przypadku gdy podatnik rozlicza się co miesiąc) ujmuje się w bilansie w pozycji B.II.2 b) jako należności krótkoterminowe od pozostałych jednostek z tytułu podatków, dotacji, ceł, ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz innych świadczeń.
W tej pozycji wykazuje się też inne należności od budżetu państwa oraz budżetów samorządowych przykładowo: nadpłatę podatku dochodowego, nadpłatę podatku od środków transportowych, a także kwoty do zwrotu wynikające z decyzji organów podatkowych, celnych lub ZUS. W tej pozycji wykazywane są również należne dotacje z budżetu państwa lub budżetu samorządowego.
Zobowiązania z tytułu nadwyżki VAT należnego nad VAT naliczonym, który wynika z deklaracji, a także odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty które nie zostały jeszcze zapłacone ujmuje się w pasywach bilansu w pozycji B.III. 2g) Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń i innych świadczeń.
Przypomnijmy również, że dla celów bilansowych:
• należności - wycenia się w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem ostrożności,
• zobowiązania - w kwocie wymagającej zapłaty, przy czym zobowiązania finansowe, których uregulowanie zgodnie z umową następuje drogą wydania aktywów finansowych innych niż środki pieniężne lub wymiany na instrumenty finansowe - według wartości godziwej.
Agnieszka Pokojska
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 28 ust. 1 pkt 7, 8 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat