Udostępnianie dokumentów księgowych poza firmą
REKLAMA
REKLAMA
ODPOWIEDŹ
REKLAMA
Co do zasady wgląd do dokumentów na terenie jednostki wymaga zgody kierownika jednostki lub osoby przez niego upoważnionej, natomiast poza siedzibą zarządu (oddziału) jednostki - pisemnej zgody kierownika jednostki oraz pozostawienia w jednostce potwierdzonego spisu przejętych dokumentów.
WYJAŚNIENIE
A zatem bez zgody kierownika jednostki nie można udostępnić dowodów księgowych osobie trzeciej, w tym przypadku kontrahentowi. W każdej firmie dostęp do dokumentów księgowych powinny mieć tylko i wyłącznie osoby upoważnione. Tym samym jedynie za zgodą kierownika jednostki można udostępnić dokumenty księgowe osobie trzeciej (jeśli odrębne przepisy nie stanowią inaczej):
• na terenie jednostki,
• poza siedzibą zarządu jednostki, ale za pisemną zgodą kierownika jednostki oraz potwierdzeniem pisemnym spisu przyjętych dokumentów - w takim przypadku obowiązkiem kierownika jednostki jest zawiadomienie urzędu skarbowego o udostępnieniu dokumentów jednostki (np. wydanie dokumentów biuru rachunkowemu, które prowadzi rachunkowość tej jednostki).
Należy przy tym jeszcze pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach i zamknięciach szaf, które mają za zadanie uchronić dokumentację przed dostępem osób nieupoważnionych.
Podsumowując, w powyższej sytuacji osoba kierująca organizacją powinna na piśmie wyrazić zgodę na przekazanie dokumentów według załączonego spisu dokumentów.
PODSTAWA PRAWNA
• art. 75 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA