reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Udostępnianie dokumentów księgowych poza firmą

Udostępnianie dokumentów księgowych poza firmą

Nasza firma od wielu lat współpracuje z jednym z kontrahentów, który dostarcza nam surowców do naszej produkcji. Jestem osobą wystawiającą faktury. Księgowa z tej firmy poprosiła mnie o udostępnienie faktur otrzymanych od nich za ostatni rok. Czy mogę udostępnić – jedynie na terenie firmy – nasze dokumenty księgowe temu kontrahentowi, z którym mamy bardzo dobre kontakty?


ODPOWIEDŹ

Co do zasady wgląd do dokumentów na terenie jednostki wymaga zgody kierownika jednostki lub osoby przez niego upoważnionej, natomiast poza siedzibą zarządu (oddziału) jednostki - pisemnej zgody kierownika jednostki oraz pozostawienia w jednostce potwierdzonego spisu przejętych dokumentów.

WYJAŚNIENIE

A zatem bez zgody kierownika jednostki nie można udostępnić dowodów księgowych osobie trzeciej, w tym przypadku kontrahentowi. W każdej firmie dostęp do dokumentów księgowych powinny mieć tylko i wyłącznie osoby upoważnione. Tym samym jedynie za zgodą kierownika jednostki można udostępnić dokumenty księgowe osobie trzeciej (jeśli odrębne przepisy nie stanowią inaczej):

• na terenie jednostki,

• poza siedzibą zarządu jednostki, ale za pisemną zgodą kierownika jednostki oraz potwierdzeniem pisemnym spisu przyjętych dokumentów - w takim przypadku obowiązkiem kierownika jednostki jest zawiadomienie urzędu skarbowego o udostępnieniu dokumentów jednostki (np. wydanie dokumentów biuru rachunkowemu, które prowadzi rachunkowość tej jednostki).

Należy przy tym jeszcze pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach i zamknięciach szaf, które mają za zadanie uchronić dokumentację przed dostępem osób nieupoważnionych.

Podsumowując, w powyższej sytuacji osoba kierująca organizacją powinna na piśmie wyrazić zgodę na przekazanie dokumentów według załączonego spisu dokumentów.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 75 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama