Jak zmieni się ustawa o rachunkowości?
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana zakresu podmiotowego ustawy (nowe brzmienie art. 2 ust. 1 pkt 3)
REKLAMA
Zmiana dotyczy bezpośredniego wskazania, że jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych podlegają przepisom ustawy o rachunkowości bez względu na wielkość osiąganych przez nie przychodów.
Wykluczenie stosowania formy uproszczonej sprawozdań finansowych (nowe brzmienie art. 50 ust. 4)
W regulacji dotyczącej szczegółowości sprawozdań finansowych wykluczono możliwość sporządzania przez SKOK-i sprawozdań finansowych (i odpowiednio informacji dodatkowej) w formie uproszczonej. Zatem SKOK-i nie mogą ograniczyć pozycji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym do oznaczonych literami i cyframi rzymskimi w załączniku nr 1 ustawy o rachunkowości.
Bezpośrednie wskazanie obowiązku badania sprawozdań finansowych (dodanie pkt 1a w art. 64 ust. 1)
Zmiana ta polega na bezpośrednim wskazaniu, że spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe mają obowiązek poddania swoich rocznych sprawozdań finansowych badaniu i ogłaszaniu.
Rozszerzenie treści raportu z badania sprawozdania finansowego (dodanie pkt 5a w art. 65 ust. 5)
Zmiana dotyczy szczegółowości raportu biegłego rewidenta badającego sprawozdanie finansowe SKOK-u. Według niej raport taki powinien przedstawiać także stwierdzenie stosowania się przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową do obowiązujących wymogów ostrożnościowych, określonych w odrębnych przepisach, oraz stwierdzenie prawidłowości ustalenia współczynnika wypłacalności.
Więcej na ten temat znajdzesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Od 27 października 2012 r. zmiany w ustawie o rachunkowości dotyczące spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych
Paweł Muż
ekonomista, księgowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat