reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Biuro rachunkowe - czym się kierować przy wyborze? (Część 2)

Biuro rachunkowe - czym się kierować przy wyborze? (Część 2)

Przedstawiamy drugą część poradnika dotyczącego zagadnień związanych z wyborem biura rachunkowego. Dowiedz się, jak wybrać solidne i fachowe biuro rachunkowe dla swojej działalności gospodarczej?

 


Biuro rachunkowe - czym się kierować przy wyborze? (Część 1)


Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu świadczonych usług


Poproś o okazanie polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej z tytułu świadczonych usług.

Od 2004 roku ubezpieczenie od szkód powstałych przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych jest obowiązkowe. Obowiązkowe jest także ubezpieczenie doradcy podatkowego. Należy koniecznie sprawdzić czy biuro dopełniło ustawowego obowiązku ubezpieczenia swojej działalności. Warto sprawdzić czy ubezpieczeniem objęte są także inne, nie podlegające obowiązkowi ubezpieczeniowemu, czynności biura - rozliczanie ZUS-ów czy Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów, albo utrata dokumentacji. Tam także mogą powstać błędy za które klient może się domagać odszkodowania. Zwróć uwagę na to, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe (czy solidne i znane na rynku ubezpieczeń) wystawiło polisę, a przede wszystkim, czy wysokość kwoty ubezpieczenia jest wystarczająca do pokrycia ewentualnych szkód. Ubezpieczenie zawarte na kwotę minimalną, w zakresie wyłącznie obowiązkowym owszem jest ważne, ale może świadczyć o braku poważnego podejścia Biura do zabezpieczenia interesów jego klientów. Sprawdź, czy podana w polisie kwota odpowiedzialności dotyczy każdego zdarzenia (klauzula "na pierwsze i na wszystkie") czy jest tylko ubezpieczeniem "od pierwszego ryzyka". W tym drugim przypadku wartość polisy będzie malała wraz z każdą wypłaconą szkodą, a przecież czas jej obowiązywania to 6-7 lat w przypadku odpowiedzialności podatkowej i 10 lat w przypadku ZUS.

Pamiętaj, że odpowiedzialność za błędy księgowe przed urzędem skarbowym ponosisz Ty jako podatnik, któremu później dopiero przysługuje regres do Biura Rachunkowego - wypłacalnego, bądź nie.

Współpraca biegłego rewidenta z biurem rachunkowym

Kiedy biuro rachunkowe korzysta ze zwolnienia z VAT


Legalność oprogramowania


Sprawdź legalność oprogramowania używanego przez biuro.

Biuro Rachunkowe, tak jak większość firm na rynku, korzysta z różnorodnego oprogramowania komputerowego. O ile zazwyczaj programy bezpośrednio służące do prowadzenia księgowości są w większości biur legalne (podlegają zgłoszeniu do US, a co za tym idzie także ewentualnej kontroli legalności), o tyle mogą się zdarzyć firmy posługujące się nielegalnymi kopiami np. programów biurowych (MS Office), antywirusowych, czy innych programów użytkowych. Jakkolwiek ryzyko z tego tytułu ponosi wyłącznie firma użytkująca nielegalne oprogramowanie, to jednak w przypadku Biura Rachunkowego należy zauważyć, że wraz z towarzyszącą wykryciu nielegalnych programów konfiskatą twardego dysku, skonfiskowane zostają także wszystkie dane klientów obsługiwanych przez biuro.

Zagrożenie bezpieczeństwa klienta to efekt uboczny korzystania z pirackiego software'u przez Biuro Rachunkowe.

Nowy tekst ujednolicony ustawy o rachunkowości

Autor: Robert Adam Okulski

Okulscy Księgowość Sp. z o.o.

Doradca Podatkowy 1030

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 10.07.2014

Autorzy:

Źródło:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama