REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje
Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Księgowość to stabilność. Jak swój zawód postrzegają księgowi na całym świecie? Choć czasy się zmieniają, a technologie rewolucjonizują wiele dziedzin, księgowość wciąż pozostaje stabilną i pewną opcją kariery. Potwierdza to raport "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023", który pokazuje stałe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych księgowych na całym świecie. Jakie są więc ambicje współczesnych księgowych i jakie trendy kształtują ten zawód? Sprawdźmy!

REKLAMA

Autopromocja

Zapotrzebowanie na księgowych wciąż rośnie, pomimo zmian wywołanych cyfryzacją

Zacznijmy od faktów: raport "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023" jasno wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na księgowych. Szacuje się, że do 2025 roku rynek ten urośnie o 10%, co oznacza miliony nowych miejsc pracy.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje. Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i robotyka, otwierają nowe możliwości dla księgowych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i poszerzać zakres obowiązków.

- Choć sztuczna inteligencja budziła obawy o przyszłość księgowości, okazało się, że jest ona jej sprzymierzeńcem. Liczba miejsc pracy w tym sektorze nie maleje, a wręcz przeciwnie – popyt na wykwalifikowanych księgowych wciąż rośnie. AI stała się więc narzędziem wspierającym pracę księgowych, a nie ich zastępcą. Dzięki niej mogą oni skupić się na bardziej strategicznych aspektach swojego zawodu, co z kolei przekłada się na wzrost ich kompetencji i wartości na rynku pracy – tłumaczy Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Księgowość wciąż ewoluuje. Jest nowa generacja księgowych, nastawiona na ambicje, rozwój i technologie

Księgowość to zawód z wieloletnią tradycją, który wciąż ewoluuje. Dawniej księgowych motywowała głównie stabilność i prestiż zatrudnienia, dziś młodsze pokolenie kieruje się zupełnie innymi celami. Ambicje i chęć rozwoju stają się głównymi czynnikami napędzającymi ich kariery. Młodzi nie chcą już rutynowej pracy. Szukają wyzwań i możliwości ciągłego zdobywania nowych umiejętności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgowi przestali być też wykonawcami rutynowych zadań. Nowe technologie otwierają przed nimi drzwi do specjalizacji w niszowych obszarach, takich jak analiza danych, doradztwo finansowe czy audyt.

Nowe technologie napędzają zmiany w księgowości, ale budzą również obawy

Technologia bez wątpienia rewolucjonizuje księgowość, automatyzując procesy i otwierając nowe możliwości. Z badania "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023" wynika, że większość respondentów dostrzega korzyści płynące z technologii dla swoich organizacji i klientów. Automatyzacja pozwala im oszczędzać czas, zwiększać wydajność i poprawiać precyzję danych. Nowe narzędzia analityczne umożliwiają lepsze zrozumienie finansów i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

REKLAMA

Jednakże ta rewolucja technologiczna budzi również obawy. Aż 86% ankietowanych księgowych deklaruje potrzebę większego wsparcia szkoleniowego w zakresie umiejętności technologicznych. Nowe narzędzia i oprogramowanie wymagają ciągłego uczenia się i adaptacji, co może być dla niektórych wyzwaniem. Kolejne 42% respondentów badania czuje się zmęczonych ciągłymi zmianami. Tempo rozwoju technologii jest oszałamiające, a konieczność ciągłego dostosowywania się do nowych narzędzi i procesów może prowadzić do stresu i wypalenia.

Ponadto istnieje ryzyko pogłębienia nierówności w zawodzie. Księgowi, którzy nie nadążają za najnowszymi trendami technologicznymi, mogą być marginalizowani. - Pracodawcy muszą inwestować w szkolenia i programy rozwoju umiejętności technologicznych dla swoich pracowników. Powinni stworzyć im przyjazne technologicznie środowisko pracy. Zapewnić odpowiednie wsparcie i narzędzia, które ułatwią im adaptację do zmian – dodaje Krzysztof Wojtas.

Księgowy XXI wieku to nie tylko "liczydło". To strateg, analityk i doradca

Tradycyjny obraz księgowego jako osoby siedzącej nad stertą papierów i stukającej w kalkulator odchodzi do lamusa. W dobie cyfryzacji rola księgowego ewoluuje. Jest coraz bardziej strategiczna i analityczna. Księgowy XXI wieku to nie tylko "liczydło". To strateg, analityk i doradca, który odgrywa ważną rolę w sukcesie każdej firmy.

Postrzeganie roli księgowych przez nich samych też się zmieniło. Dawniej motywowani byli głównie stabilnością i prestiżem zawodu. Dziś, zwłaszcza młodsze pokolenie, coraz częściej zwraca uwagę na możliwości rozwoju osobistego i finansowego. - Nowoczesne narzędzia i technologie automatyzują wiele rutynowych zadań, takich jak wprowadzanie danych, księgowanie faktur czy sporządzanie raportów. Dzięki temu księgowi mogą skupić się na bardziej złożonych i wartościowych dla firmy obszarach – tłumaczy Krzysztof Wojtas.

Rosną też oczekiwania płacowe księgowych

Księgowi wyrażają zaniepokojenie spadkiem siły nabywczej swoich zarobków. W skali globalnej problem ten dotyka niemal wszystkich sektorów, co dodatkowo komplikuje sytuację pracodawców, którzy muszą dostosować się do rosnących oczekiwań płacowych w zawodzie o – jak obserwujemy – bardzo dużym potencjale rozwoju.

Pracownicy tej branży mierzą się też z inflacją, dostrzegają bowiem związany z nią spadek realnej wartości swoich wynagrodzeń. Zawód księgowego, mimo dobrych perspektyw rozwoju, może też wiązać się z presją finansową.

Księgowość w trybie hybrydowym. Praca z domu czy biura?

Przyszłością księgowości na świecie jest tryb hybrydowy. Praca zdalna i biurowa będą się przeplatać. Jednak jak pokazuje badanie, ponad połowa firm wciąż nie wdrożyła elastycznych modeli pracy.

To gdzie tak naprawdę wolą pracować księgowi? Z jednej strony, 70% respondentów twierdzi, że jest bardziej produktywna w domu. Zdalna praca daje im więcej swobody i pozwala na lepszą organizację czasu. Z drugiej strony, niektórzy pracodawcy obawiają się spadku produktywności i problemów ze współpracą w trybie zdalnym.

Dochodzą do tego również obawy o wpływ pracy zdalnej na integrację zespołu. Mimo tych wątpliwości księgowi pracujący w trybie hybrydowym deklarują wyższy poziom satysfakcji z pracy niż ci, którzy codziennie stawiają się w biurze. - Czy hybrydowy model pracy stanie się standardem w księgowości? Czas pokaże. Wydaje mi się jednak, że firmy, które chcą przyciągać i zatrzymywać najlepszych pracowników, muszą już teraz rozważyć wprowadzenie elastycznego modelu pracy i zainwestować w odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia elektroniczny obieg dokumentów i wykonywanie zadań na odległość – dodaje Krzysztof Wojtas.

Zawód księgowych przechodzi głębokie zmiany. Przyszłość księgowości wymaga adaptacji i innowacji. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy muszą być gotowi na ewolucję, która sprawi, że zawód ten będzie z jednej strony innowacyjny i otwarty na technologię, a z drugiej –  stabilny i bezpieczny.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

KSeF 2026: Koniec z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

REKLAMA

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych. Są 3 limity kwotowe: 5733 zł (osoby spoza rodziny), 27 090 zł (dalsza rodzina), 36 120 zł (najbliższa rodzina)

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

REKLAMA

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązkowego KSeF można uniknąć. Jest na to kilka sposobów. M.in. uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

REKLAMA