REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje
Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Księgowość to stabilność. Jak swój zawód postrzegają księgowi na całym świecie? Choć czasy się zmieniają, a technologie rewolucjonizują wiele dziedzin, księgowość wciąż pozostaje stabilną i pewną opcją kariery. Potwierdza to raport "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023", który pokazuje stałe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych księgowych na całym świecie. Jakie są więc ambicje współczesnych księgowych i jakie trendy kształtują ten zawód? Sprawdźmy!

REKLAMA

Autopromocja

Zapotrzebowanie na księgowych wciąż rośnie, pomimo zmian wywołanych cyfryzacją

Zacznijmy od faktów: raport "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023" jasno wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na księgowych. Szacuje się, że do 2025 roku rynek ten urośnie o 10%, co oznacza miliony nowych miejsc pracy.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje. Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i robotyka, otwierają nowe możliwości dla księgowych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i poszerzać zakres obowiązków.

- Choć sztuczna inteligencja budziła obawy o przyszłość księgowości, okazało się, że jest ona jej sprzymierzeńcem. Liczba miejsc pracy w tym sektorze nie maleje, a wręcz przeciwnie – popyt na wykwalifikowanych księgowych wciąż rośnie. AI stała się więc narzędziem wspierającym pracę księgowych, a nie ich zastępcą. Dzięki niej mogą oni skupić się na bardziej strategicznych aspektach swojego zawodu, co z kolei przekłada się na wzrost ich kompetencji i wartości na rynku pracy – tłumaczy Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Księgowość wciąż ewoluuje. Jest nowa generacja księgowych, nastawiona na ambicje, rozwój i technologie

Księgowość to zawód z wieloletnią tradycją, który wciąż ewoluuje. Dawniej księgowych motywowała głównie stabilność i prestiż zatrudnienia, dziś młodsze pokolenie kieruje się zupełnie innymi celami. Ambicje i chęć rozwoju stają się głównymi czynnikami napędzającymi ich kariery. Młodzi nie chcą już rutynowej pracy. Szukają wyzwań i możliwości ciągłego zdobywania nowych umiejętności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgowi przestali być też wykonawcami rutynowych zadań. Nowe technologie otwierają przed nimi drzwi do specjalizacji w niszowych obszarach, takich jak analiza danych, doradztwo finansowe czy audyt.

Nowe technologie napędzają zmiany w księgowości, ale budzą również obawy

Technologia bez wątpienia rewolucjonizuje księgowość, automatyzując procesy i otwierając nowe możliwości. Z badania "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023" wynika, że większość respondentów dostrzega korzyści płynące z technologii dla swoich organizacji i klientów. Automatyzacja pozwala im oszczędzać czas, zwiększać wydajność i poprawiać precyzję danych. Nowe narzędzia analityczne umożliwiają lepsze zrozumienie finansów i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

REKLAMA

Jednakże ta rewolucja technologiczna budzi również obawy. Aż 86% ankietowanych księgowych deklaruje potrzebę większego wsparcia szkoleniowego w zakresie umiejętności technologicznych. Nowe narzędzia i oprogramowanie wymagają ciągłego uczenia się i adaptacji, co może być dla niektórych wyzwaniem. Kolejne 42% respondentów badania czuje się zmęczonych ciągłymi zmianami. Tempo rozwoju technologii jest oszałamiające, a konieczność ciągłego dostosowywania się do nowych narzędzi i procesów może prowadzić do stresu i wypalenia.

Ponadto istnieje ryzyko pogłębienia nierówności w zawodzie. Księgowi, którzy nie nadążają za najnowszymi trendami technologicznymi, mogą być marginalizowani. - Pracodawcy muszą inwestować w szkolenia i programy rozwoju umiejętności technologicznych dla swoich pracowników. Powinni stworzyć im przyjazne technologicznie środowisko pracy. Zapewnić odpowiednie wsparcie i narzędzia, które ułatwią im adaptację do zmian – dodaje Krzysztof Wojtas.

Księgowy XXI wieku to nie tylko "liczydło". To strateg, analityk i doradca

Tradycyjny obraz księgowego jako osoby siedzącej nad stertą papierów i stukającej w kalkulator odchodzi do lamusa. W dobie cyfryzacji rola księgowego ewoluuje. Jest coraz bardziej strategiczna i analityczna. Księgowy XXI wieku to nie tylko "liczydło". To strateg, analityk i doradca, który odgrywa ważną rolę w sukcesie każdej firmy.

Postrzeganie roli księgowych przez nich samych też się zmieniło. Dawniej motywowani byli głównie stabilnością i prestiżem zawodu. Dziś, zwłaszcza młodsze pokolenie, coraz częściej zwraca uwagę na możliwości rozwoju osobistego i finansowego. - Nowoczesne narzędzia i technologie automatyzują wiele rutynowych zadań, takich jak wprowadzanie danych, księgowanie faktur czy sporządzanie raportów. Dzięki temu księgowi mogą skupić się na bardziej złożonych i wartościowych dla firmy obszarach – tłumaczy Krzysztof Wojtas.

Rosną też oczekiwania płacowe księgowych

Księgowi wyrażają zaniepokojenie spadkiem siły nabywczej swoich zarobków. W skali globalnej problem ten dotyka niemal wszystkich sektorów, co dodatkowo komplikuje sytuację pracodawców, którzy muszą dostosować się do rosnących oczekiwań płacowych w zawodzie o – jak obserwujemy – bardzo dużym potencjale rozwoju.

Pracownicy tej branży mierzą się też z inflacją, dostrzegają bowiem związany z nią spadek realnej wartości swoich wynagrodzeń. Zawód księgowego, mimo dobrych perspektyw rozwoju, może też wiązać się z presją finansową.

Księgowość w trybie hybrydowym. Praca z domu czy biura?

Przyszłością księgowości na świecie jest tryb hybrydowy. Praca zdalna i biurowa będą się przeplatać. Jednak jak pokazuje badanie, ponad połowa firm wciąż nie wdrożyła elastycznych modeli pracy.

To gdzie tak naprawdę wolą pracować księgowi? Z jednej strony, 70% respondentów twierdzi, że jest bardziej produktywna w domu. Zdalna praca daje im więcej swobody i pozwala na lepszą organizację czasu. Z drugiej strony, niektórzy pracodawcy obawiają się spadku produktywności i problemów ze współpracą w trybie zdalnym.

Dochodzą do tego również obawy o wpływ pracy zdalnej na integrację zespołu. Mimo tych wątpliwości księgowi pracujący w trybie hybrydowym deklarują wyższy poziom satysfakcji z pracy niż ci, którzy codziennie stawiają się w biurze. - Czy hybrydowy model pracy stanie się standardem w księgowości? Czas pokaże. Wydaje mi się jednak, że firmy, które chcą przyciągać i zatrzymywać najlepszych pracowników, muszą już teraz rozważyć wprowadzenie elastycznego modelu pracy i zainwestować w odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia elektroniczny obieg dokumentów i wykonywanie zadań na odległość – dodaje Krzysztof Wojtas.

Zawód księgowych przechodzi głębokie zmiany. Przyszłość księgowości wymaga adaptacji i innowacji. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy muszą być gotowi na ewolucję, która sprawi, że zawód ten będzie z jednej strony innowacyjny i otwarty na technologię, a z drugiej –  stabilny i bezpieczny.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno zdrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

REKLAMA

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

REKLAMA

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA