REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje
Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Księgowość to stabilność. Jak swój zawód postrzegają księgowi na całym świecie? Choć czasy się zmieniają, a technologie rewolucjonizują wiele dziedzin, księgowość wciąż pozostaje stabilną i pewną opcją kariery. Potwierdza to raport "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023", który pokazuje stałe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych księgowych na całym świecie. Jakie są więc ambicje współczesnych księgowych i jakie trendy kształtują ten zawód? Sprawdźmy!

REKLAMA

Autopromocja

Zapotrzebowanie na księgowych wciąż rośnie, pomimo zmian wywołanych cyfryzacją

Zacznijmy od faktów: raport "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023" jasno wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na księgowych. Szacuje się, że do 2025 roku rynek ten urośnie o 10%, co oznacza miliony nowych miejsc pracy.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje. Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i robotyka, otwierają nowe możliwości dla księgowych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i poszerzać zakres obowiązków.

- Choć sztuczna inteligencja budziła obawy o przyszłość księgowości, okazało się, że jest ona jej sprzymierzeńcem. Liczba miejsc pracy w tym sektorze nie maleje, a wręcz przeciwnie – popyt na wykwalifikowanych księgowych wciąż rośnie. AI stała się więc narzędziem wspierającym pracę księgowych, a nie ich zastępcą. Dzięki niej mogą oni skupić się na bardziej strategicznych aspektach swojego zawodu, co z kolei przekłada się na wzrost ich kompetencji i wartości na rynku pracy – tłumaczy Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Księgowość wciąż ewoluuje. Jest nowa generacja księgowych, nastawiona na ambicje, rozwój i technologie

Księgowość to zawód z wieloletnią tradycją, który wciąż ewoluuje. Dawniej księgowych motywowała głównie stabilność i prestiż zatrudnienia, dziś młodsze pokolenie kieruje się zupełnie innymi celami. Ambicje i chęć rozwoju stają się głównymi czynnikami napędzającymi ich kariery. Młodzi nie chcą już rutynowej pracy. Szukają wyzwań i możliwości ciągłego zdobywania nowych umiejętności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgowi przestali być też wykonawcami rutynowych zadań. Nowe technologie otwierają przed nimi drzwi do specjalizacji w niszowych obszarach, takich jak analiza danych, doradztwo finansowe czy audyt.

Nowe technologie napędzają zmiany w księgowości, ale budzą również obawy

Technologia bez wątpienia rewolucjonizuje księgowość, automatyzując procesy i otwierając nowe możliwości. Z badania "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023" wynika, że większość respondentów dostrzega korzyści płynące z technologii dla swoich organizacji i klientów. Automatyzacja pozwala im oszczędzać czas, zwiększać wydajność i poprawiać precyzję danych. Nowe narzędzia analityczne umożliwiają lepsze zrozumienie finansów i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

REKLAMA

Jednakże ta rewolucja technologiczna budzi również obawy. Aż 86% ankietowanych księgowych deklaruje potrzebę większego wsparcia szkoleniowego w zakresie umiejętności technologicznych. Nowe narzędzia i oprogramowanie wymagają ciągłego uczenia się i adaptacji, co może być dla niektórych wyzwaniem. Kolejne 42% respondentów badania czuje się zmęczonych ciągłymi zmianami. Tempo rozwoju technologii jest oszałamiające, a konieczność ciągłego dostosowywania się do nowych narzędzi i procesów może prowadzić do stresu i wypalenia.

Ponadto istnieje ryzyko pogłębienia nierówności w zawodzie. Księgowi, którzy nie nadążają za najnowszymi trendami technologicznymi, mogą być marginalizowani. - Pracodawcy muszą inwestować w szkolenia i programy rozwoju umiejętności technologicznych dla swoich pracowników. Powinni stworzyć im przyjazne technologicznie środowisko pracy. Zapewnić odpowiednie wsparcie i narzędzia, które ułatwią im adaptację do zmian – dodaje Krzysztof Wojtas.

Księgowy XXI wieku to nie tylko "liczydło". To strateg, analityk i doradca

Tradycyjny obraz księgowego jako osoby siedzącej nad stertą papierów i stukającej w kalkulator odchodzi do lamusa. W dobie cyfryzacji rola księgowego ewoluuje. Jest coraz bardziej strategiczna i analityczna. Księgowy XXI wieku to nie tylko "liczydło". To strateg, analityk i doradca, który odgrywa ważną rolę w sukcesie każdej firmy.

Postrzeganie roli księgowych przez nich samych też się zmieniło. Dawniej motywowani byli głównie stabilnością i prestiżem zawodu. Dziś, zwłaszcza młodsze pokolenie, coraz częściej zwraca uwagę na możliwości rozwoju osobistego i finansowego. - Nowoczesne narzędzia i technologie automatyzują wiele rutynowych zadań, takich jak wprowadzanie danych, księgowanie faktur czy sporządzanie raportów. Dzięki temu księgowi mogą skupić się na bardziej złożonych i wartościowych dla firmy obszarach – tłumaczy Krzysztof Wojtas.

Rosną też oczekiwania płacowe księgowych

Księgowi wyrażają zaniepokojenie spadkiem siły nabywczej swoich zarobków. W skali globalnej problem ten dotyka niemal wszystkich sektorów, co dodatkowo komplikuje sytuację pracodawców, którzy muszą dostosować się do rosnących oczekiwań płacowych w zawodzie o – jak obserwujemy – bardzo dużym potencjale rozwoju.

Pracownicy tej branży mierzą się też z inflacją, dostrzegają bowiem związany z nią spadek realnej wartości swoich wynagrodzeń. Zawód księgowego, mimo dobrych perspektyw rozwoju, może też wiązać się z presją finansową.

Księgowość w trybie hybrydowym. Praca z domu czy biura?

Przyszłością księgowości na świecie jest tryb hybrydowy. Praca zdalna i biurowa będą się przeplatać. Jednak jak pokazuje badanie, ponad połowa firm wciąż nie wdrożyła elastycznych modeli pracy.

To gdzie tak naprawdę wolą pracować księgowi? Z jednej strony, 70% respondentów twierdzi, że jest bardziej produktywna w domu. Zdalna praca daje im więcej swobody i pozwala na lepszą organizację czasu. Z drugiej strony, niektórzy pracodawcy obawiają się spadku produktywności i problemów ze współpracą w trybie zdalnym.

Dochodzą do tego również obawy o wpływ pracy zdalnej na integrację zespołu. Mimo tych wątpliwości księgowi pracujący w trybie hybrydowym deklarują wyższy poziom satysfakcji z pracy niż ci, którzy codziennie stawiają się w biurze. - Czy hybrydowy model pracy stanie się standardem w księgowości? Czas pokaże. Wydaje mi się jednak, że firmy, które chcą przyciągać i zatrzymywać najlepszych pracowników, muszą już teraz rozważyć wprowadzenie elastycznego modelu pracy i zainwestować w odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia elektroniczny obieg dokumentów i wykonywanie zadań na odległość – dodaje Krzysztof Wojtas.

Zawód księgowych przechodzi głębokie zmiany. Przyszłość księgowości wymaga adaptacji i innowacji. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy muszą być gotowi na ewolucję, która sprawi, że zawód ten będzie z jednej strony innowacyjny i otwarty na technologię, a z drugiej –  stabilny i bezpieczny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!

REKLAMA

Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

REKLAMA

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe. W dniu 19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), przedłożoną przez Ministra Finansów. Tego samego dnia rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.

Leasing samochodu lub maszyny. Operacyjny, finansowy czy zwrotny? Dlaczego warto skonsultować z księgową

Posiadanie firmowego samochodu, nowoczesnych urządzeń, sprzętów czy też maszyn może być albo koniecznością biznesową albo nawet źródłem przewag konkurencyjnych. Tym bardziej, że jest możliwość skorzystania z różnych form finansowania. Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na leasing, ale w większości nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Pochopne działanie i nieprzemyślany wybór oferty mogą okazać się niekorzystne finansowo. Jak tego uniknąć? O najważniejsze kwestie związane z leasingiem i jego konsekwencjami dla prowadzonej działalności gospodarcze warto zapytać…księgową.

REKLAMA