REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje
Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Księgowość to stabilność. Jak swój zawód postrzegają księgowi na całym świecie? Choć czasy się zmieniają, a technologie rewolucjonizują wiele dziedzin, księgowość wciąż pozostaje stabilną i pewną opcją kariery. Potwierdza to raport "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023", który pokazuje stałe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych księgowych na całym świecie. Jakie są więc ambicje współczesnych księgowych i jakie trendy kształtują ten zawód? Sprawdźmy!

REKLAMA

Autopromocja

Zapotrzebowanie na księgowych wciąż rośnie, pomimo zmian wywołanych cyfryzacją

Zacznijmy od faktów: raport "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023" jasno wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na księgowych. Szacuje się, że do 2025 roku rynek ten urośnie o 10%, co oznacza miliony nowych miejsc pracy.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje. Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja i robotyka, otwierają nowe możliwości dla księgowych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i poszerzać zakres obowiązków.

- Choć sztuczna inteligencja budziła obawy o przyszłość księgowości, okazało się, że jest ona jej sprzymierzeńcem. Liczba miejsc pracy w tym sektorze nie maleje, a wręcz przeciwnie – popyt na wykwalifikowanych księgowych wciąż rośnie. AI stała się więc narzędziem wspierającym pracę księgowych, a nie ich zastępcą. Dzięki niej mogą oni skupić się na bardziej strategicznych aspektach swojego zawodu, co z kolei przekłada się na wzrost ich kompetencji i wartości na rynku pracy – tłumaczy Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Księgowość wciąż ewoluuje. Jest nowa generacja księgowych, nastawiona na ambicje, rozwój i technologie

Księgowość to zawód z wieloletnią tradycją, który wciąż ewoluuje. Dawniej księgowych motywowała głównie stabilność i prestiż zatrudnienia, dziś młodsze pokolenie kieruje się zupełnie innymi celami. Ambicje i chęć rozwoju stają się głównymi czynnikami napędzającymi ich kariery. Młodzi nie chcą już rutynowej pracy. Szukają wyzwań i możliwości ciągłego zdobywania nowych umiejętności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgowi przestali być też wykonawcami rutynowych zadań. Nowe technologie otwierają przed nimi drzwi do specjalizacji w niszowych obszarach, takich jak analiza danych, doradztwo finansowe czy audyt.

Nowe technologie napędzają zmiany w księgowości, ale budzą również obawy

Technologia bez wątpienia rewolucjonizuje księgowość, automatyzując procesy i otwierając nowe możliwości. Z badania "Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023" wynika, że większość respondentów dostrzega korzyści płynące z technologii dla swoich organizacji i klientów. Automatyzacja pozwala im oszczędzać czas, zwiększać wydajność i poprawiać precyzję danych. Nowe narzędzia analityczne umożliwiają lepsze zrozumienie finansów i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

REKLAMA

Jednakże ta rewolucja technologiczna budzi również obawy. Aż 86% ankietowanych księgowych deklaruje potrzebę większego wsparcia szkoleniowego w zakresie umiejętności technologicznych. Nowe narzędzia i oprogramowanie wymagają ciągłego uczenia się i adaptacji, co może być dla niektórych wyzwaniem. Kolejne 42% respondentów badania czuje się zmęczonych ciągłymi zmianami. Tempo rozwoju technologii jest oszałamiające, a konieczność ciągłego dostosowywania się do nowych narzędzi i procesów może prowadzić do stresu i wypalenia.

Ponadto istnieje ryzyko pogłębienia nierówności w zawodzie. Księgowi, którzy nie nadążają za najnowszymi trendami technologicznymi, mogą być marginalizowani. - Pracodawcy muszą inwestować w szkolenia i programy rozwoju umiejętności technologicznych dla swoich pracowników. Powinni stworzyć im przyjazne technologicznie środowisko pracy. Zapewnić odpowiednie wsparcie i narzędzia, które ułatwią im adaptację do zmian – dodaje Krzysztof Wojtas.

Księgowy XXI wieku to nie tylko "liczydło". To strateg, analityk i doradca

Tradycyjny obraz księgowego jako osoby siedzącej nad stertą papierów i stukającej w kalkulator odchodzi do lamusa. W dobie cyfryzacji rola księgowego ewoluuje. Jest coraz bardziej strategiczna i analityczna. Księgowy XXI wieku to nie tylko "liczydło". To strateg, analityk i doradca, który odgrywa ważną rolę w sukcesie każdej firmy.

Postrzeganie roli księgowych przez nich samych też się zmieniło. Dawniej motywowani byli głównie stabilnością i prestiżem zawodu. Dziś, zwłaszcza młodsze pokolenie, coraz częściej zwraca uwagę na możliwości rozwoju osobistego i finansowego. - Nowoczesne narzędzia i technologie automatyzują wiele rutynowych zadań, takich jak wprowadzanie danych, księgowanie faktur czy sporządzanie raportów. Dzięki temu księgowi mogą skupić się na bardziej złożonych i wartościowych dla firmy obszarach – tłumaczy Krzysztof Wojtas.

Rosną też oczekiwania płacowe księgowych

Księgowi wyrażają zaniepokojenie spadkiem siły nabywczej swoich zarobków. W skali globalnej problem ten dotyka niemal wszystkich sektorów, co dodatkowo komplikuje sytuację pracodawców, którzy muszą dostosować się do rosnących oczekiwań płacowych w zawodzie o – jak obserwujemy – bardzo dużym potencjale rozwoju.

Pracownicy tej branży mierzą się też z inflacją, dostrzegają bowiem związany z nią spadek realnej wartości swoich wynagrodzeń. Zawód księgowego, mimo dobrych perspektyw rozwoju, może też wiązać się z presją finansową.

Księgowość w trybie hybrydowym. Praca z domu czy biura?

Przyszłością księgowości na świecie jest tryb hybrydowy. Praca zdalna i biurowa będą się przeplatać. Jednak jak pokazuje badanie, ponad połowa firm wciąż nie wdrożyła elastycznych modeli pracy.

To gdzie tak naprawdę wolą pracować księgowi? Z jednej strony, 70% respondentów twierdzi, że jest bardziej produktywna w domu. Zdalna praca daje im więcej swobody i pozwala na lepszą organizację czasu. Z drugiej strony, niektórzy pracodawcy obawiają się spadku produktywności i problemów ze współpracą w trybie zdalnym.

Dochodzą do tego również obawy o wpływ pracy zdalnej na integrację zespołu. Mimo tych wątpliwości księgowi pracujący w trybie hybrydowym deklarują wyższy poziom satysfakcji z pracy niż ci, którzy codziennie stawiają się w biurze. - Czy hybrydowy model pracy stanie się standardem w księgowości? Czas pokaże. Wydaje mi się jednak, że firmy, które chcą przyciągać i zatrzymywać najlepszych pracowników, muszą już teraz rozważyć wprowadzenie elastycznego modelu pracy i zainwestować w odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia elektroniczny obieg dokumentów i wykonywanie zadań na odległość – dodaje Krzysztof Wojtas.

Zawód księgowych przechodzi głębokie zmiany. Przyszłość księgowości wymaga adaptacji i innowacji. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy muszą być gotowi na ewolucję, która sprawi, że zawód ten będzie z jednej strony innowacyjny i otwarty na technologię, a z drugiej –  stabilny i bezpieczny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF. Przedsiębiorcy zgłaszają wątpliwości

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur ma stać się wkrótce obowiązkową metodą dokumentowania sprzedaży przez firmy. Przedsiębiorcy zgłaszają jednak pewne wątpliwości. Dotyczą one szerokiego zakresu gromadzonych przez system KSeF danych i obawy o naruszenie tajemnicy handlowej.

Wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w drugim terminie. Jest nieco więcej czasu

W tym roku producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej do 2 września. W bieżącym roku zwrot ustalony został w wysokości 1,46 zł za litr oleju napędowego.

Kasy fiskalne: zwolnienia w 2025 i 2026 roku. Co się zmieni? [projekt nowego rozporządzenia]

Jakie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych (kas rejestrujących) będą obowiązywać w 2025 i 2026 roku? Ministerstwo Finansów planuje pozostawić limit zwolnienia na dotychczasowym poziomie 20.000,- zł wartości sprzedaży. Natomiast pewne zmiany zajdą w katalogu czynności zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji w formie kas fiskalnych.

Od 2025 r. wyższy limit przychodów dla ksiąg rachunkowych. Więcej firm będzie mogło pozostać na pkpir

W toku rządowych prac legislacyjnych jest projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym od 1 stycznia 2025 r. limit przychodów dla prowadzenia ksiąg rachunkowych wynosić będzie 2,5 mln euro. Ten nowy limit ma być stosowany do roku obrotowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA

Będą zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. MF: czemu osoby zamożne mają korzystać z preferencji podatkowych?

Ministerstwo Finansów informuje o toczących się pracach legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustaw o podatku dochodowym. Między innymi - w ramach uszczelnienia systemu podatkowego - mają być wprowadzone zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych. Jak stwierdził Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów: „Nie rozumiem, czemu osoby zamożne, będące beneficjentami fundacji rodzinnych, mają korzystać z preferencji podatkowych, które dalece wychodzą poza ducha ustawy o fundacjach rodzinnych." Jedną ze zmian będzie objęcie podatkiem sprzedaży majątku przez fundacje rodzinne. Podatek ten fundacja będzie mogła odliczyć od podatku należnego przy wypłacie świadczeń dla beneficjentów.

Prezes NBP A. Glapiński: stopy procentowe bez zmian do ok. połowy 2025 r. Czy dopiero w 2026 r. inflacja pozwoli na obniżkę stóp?

Na początku lipca 2024 r. Prezes NBP Adam Glapiński oceniał, że przy rosnącej inflacji, co wg ostatniej projekcji ma nastąpić od lipca br. do ok. połowy 2025 r., można zapomnieć o obniżce stóp procentowych, a taka możliwość może pojawić się najwcześniej w 2026 r. W odpowiedzi na pytania PAP Biznes 20 sierpnia br. prof. Glapiński wskazał, że nie można wykluczyć, że sytuacja gospodarcza rozwinie się w takim kierunku, iż dyskusja o dostosowaniu polityki pieniężnej (czytaj: obniżce stóp procentowych) będzie zasadna wcześniej niż w 2026 r.

Fiskus nie będzie wszczynał kontroli podatkowych bez zawiadomienia? Ten wyrok WSA w Warszawie może być przełomem

Przedsiębiorcy od lat zmagają się z kontrolami podatkowymi wszczynanymi przez urzędników skarbowych bez uprzedniego zawiadomienia. Czy wydany w kwietniu 2024 r. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie położy kres tej szkodliwej praktyce? Czy informacja o przeciwdziałaniu przestępstwu powinna być uzasadniona? Czy pomimo niedopuszczalności wniesienia sprzeciwu, przedsiębiorcy przysługuje prawo rozpoznania sprawy przez sąd administracyjny? 

Kary za minimalne opóźnienia w transakcjach handlowych. Wyrok TSUE ważny dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy muszą uważać! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia w transakcjach handlowych. Dotąd sędziowie oddalali żądania, w których kontrahenci, wierzyciele, domagali się rekompensat za opóźnień w zapłacie, gdy sprawy dotyczyły małych kwot lub kilkudniowych, a nawet kilkutygodniowych zaległości. Po najnowszym wyroku TSUE z 11 lipca 2024 r. to się może zmienić.

REKLAMA

Zmiany w SENT 2024/2025: przyśpieszenie obowiązku rejestracji

W dniu 20 sierpnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Infrastruktury. Wskutek tej nowelizacji nastąpi przyspieszenie wejście w życie obowiązku rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. system SENT). Dotyczy to przewoźników zagranicznych spoza UE, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w drugim terminie, gdy producent rolny wydzierżawił części użytków rolnych

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Komu i w jakiej wysokości przysługuje zwrot podatku akcyzowego w drugim okresie składania wniosków, gdy po pierwszym terminie producent rolny wydzierżawi lub dokona zbycia części użytków rolnych?

REKLAMA