REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przy tworzeniu prospektu emisyjnego konieczne są sprawozdania z trzech ostatnich lat

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W prospekcie emisyjnym dotyczącym akcji spółka musi zamieścić sprawozdania z trzech ostatnich lat.

Wejście na giełdę dla emitenta akcji wiąże się z przygotowaniem prospektu emisyjnego.

REKLAMA

Autopromocja

Jak przypomina Paweł Badowski, dyrektor w dziale audytu Mazars & Guérard Audyt, w takiej sytuacji firma zobowiązana jest zamieścić w prospekcie sprawozdania za trzy ostatnie lata obrotowe, przy czym dwa ostatnie powinny być przedstawione zgodnie ze standardami rachunkowości, jakie emitent będzie stosował przy sporządzaniu następnego, podlegającego obowiązkowi publikacji sprawozdania finansowego.

- Spółki sporządzające skonsolidowane sprawozdanie finansowe, których akcje notowane są na rynku regulowanym, muszą sporządzać to sprawozdanie zgodnie z wymogami Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej - zauważa nasz rozmówca.

Dodaje, że jednym z istotnych obszarów jest ujawnianie informacji o instrumentach finansowych zgodnie z MSSF 7, o czym spółki często zapominają. Standard reguluje ujawnienia informacji mających na celu zapewnienie użytkownikom sprawozdań finansowych większą niż dotychczas ilość informacji na temat aktywów i zobowiązań finansowych firmy oraz związanego z nimi ryzyka finansowego. MSSF 7 ujednolica zasady przedstawiania informacji dotyczących instrumentów finansowych oraz zarządzania ryzykiem finansowym zawartych do tej pory w MSR 30 oraz częściowo w MSR 32. Jednocześnie w znacznym stopniu poszerza zakres ujawnianych informacji, a co najistotniejsze, obowiązuje (w odróżnieniu od MSR 30) nie tylko instytucje finansowe, ale wszystkie jednostki stosujące MSR/MSSF. Jak podkreśla Paweł Badowski, MSSF 7 wymaga, aby informacje ujawniane w zakresie instrumentów finansowych i zarządzania ryzykiem były oparte na wewnętrznym raportowaniu przedsiębiorstwa. Na jego podstawie kierownictwo dokonuje decyzji o zarządzaniu ryzykiem.

REKLAMA

- MSSF 7 wymaga między innymi ujawnienia informacji jakościowych i ilościowych związanych z poszczególnymi ryzykami, takimi jak ryzyko rynkowe, ryzyko kredytowe i ryzyko płynności - wyjaśnia ekspert z Mazars & Guérard Audyt. Te szczególne wymogi mogą stanowić poważną barierę w implementacji MSSF 7 przez przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei Jarosław Bochenek, biegły rewident z Mazars & Guérard Audyt, zwraca uwagę na problemy z przedstawieniem w prospekcie danych dotyczących ostatnich trzech lat. Zdarza się bowiem, że w tym czasie zmieniają się zasady rachunkowości spółki. Może to być spowodowane na przykład zmianą formy prawnej, zmianą systemu informatycznego lub dostosowaniem zasad rachunkowości do obowiązujących przepisów.

- W związku z tym może się okazać, że sprawozdania za kolejne lata były sporządzane według innych zasad i nie są porównywalne - zauważa nasz rozmówca. Konieczne jest więc przekształcenie sprawozdań finansowych za poprzednie lata na podstawie jednolitych zasad (obowiązujących w ostatnim roku), tak aby można było mówić o ich porównywalności.

Co więcej, w przypadku sprawozdań skonsolidowanych muszą być one zgodne z wymogami standardów MSR/MSSF. Ekspert podkreśla, że równocześnie konieczne jest ujawnienie oraz objaśnienie wszelkich różnic powstałych z przekształcenia poprzednio sporządzonych i opublikowanych sprawozdań finansowych w stosunku do danych porównywalnych będących skutkiem tych przekształceń.

- Ujawnienia wymagają wszystkie zmiany w zasadach rachunkowości spółki dokonanych względem poprzedniego roku lub lat. Należy również wskazać ich przyczyny, tytuły oraz wpływ wywołanych tym skutków na sytuację majątkową i finansową, płynność oraz wynik finansowy i rentowność spółki - wskazuje Jarosław Bochenek.

Podkreśla również, że dokonanie przekształceń sprawozdań finansowych wiąże się zarówno z dużym nakładem pracy, jak i posiadaniem przez służby finansowe spółki odpowiedniej wiedzy. Czasem jednostki nie zdają sobie z tego sprawy odpowiednio wcześnie i zdarza się, że o obowiązku dokonania przekształcenia sprawozdań finansowych za lata poprzednie dowiadują się dopiero od biegłego rewidenta. Sytuacja taka powoduje niestety opóźnienia zarówno w przygotowaniu prospektu, jak również w terminie wejścia na giełdę.

ZMIANA ZASAD RACHUNKOWOŚCI

Jeżeli w ciągu trzech lat przed sporządzeniem prospektu emisyjnego spółka zmieniała zasadach rachunkowości, należy je ujawnić. Trzeba wskazać ich przyczyny, tytuły oraz wpływ wywołanych tym skutków na sytuację majątkową i finansową, płynność oraz wynik finansowy i rentowność spółki.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA