REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przy tworzeniu prospektu emisyjnego konieczne są sprawozdania z trzech ostatnich lat

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W prospekcie emisyjnym dotyczącym akcji spółka musi zamieścić sprawozdania z trzech ostatnich lat.

Wejście na giełdę dla emitenta akcji wiąże się z przygotowaniem prospektu emisyjnego.

Autopromocja

Jak przypomina Paweł Badowski, dyrektor w dziale audytu Mazars & Guérard Audyt, w takiej sytuacji firma zobowiązana jest zamieścić w prospekcie sprawozdania za trzy ostatnie lata obrotowe, przy czym dwa ostatnie powinny być przedstawione zgodnie ze standardami rachunkowości, jakie emitent będzie stosował przy sporządzaniu następnego, podlegającego obowiązkowi publikacji sprawozdania finansowego.

- Spółki sporządzające skonsolidowane sprawozdanie finansowe, których akcje notowane są na rynku regulowanym, muszą sporządzać to sprawozdanie zgodnie z wymogami Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej - zauważa nasz rozmówca.

Dodaje, że jednym z istotnych obszarów jest ujawnianie informacji o instrumentach finansowych zgodnie z MSSF 7, o czym spółki często zapominają. Standard reguluje ujawnienia informacji mających na celu zapewnienie użytkownikom sprawozdań finansowych większą niż dotychczas ilość informacji na temat aktywów i zobowiązań finansowych firmy oraz związanego z nimi ryzyka finansowego. MSSF 7 ujednolica zasady przedstawiania informacji dotyczących instrumentów finansowych oraz zarządzania ryzykiem finansowym zawartych do tej pory w MSR 30 oraz częściowo w MSR 32. Jednocześnie w znacznym stopniu poszerza zakres ujawnianych informacji, a co najistotniejsze, obowiązuje (w odróżnieniu od MSR 30) nie tylko instytucje finansowe, ale wszystkie jednostki stosujące MSR/MSSF. Jak podkreśla Paweł Badowski, MSSF 7 wymaga, aby informacje ujawniane w zakresie instrumentów finansowych i zarządzania ryzykiem były oparte na wewnętrznym raportowaniu przedsiębiorstwa. Na jego podstawie kierownictwo dokonuje decyzji o zarządzaniu ryzykiem.

- MSSF 7 wymaga między innymi ujawnienia informacji jakościowych i ilościowych związanych z poszczególnymi ryzykami, takimi jak ryzyko rynkowe, ryzyko kredytowe i ryzyko płynności - wyjaśnia ekspert z Mazars & Guérard Audyt. Te szczególne wymogi mogą stanowić poważną barierę w implementacji MSSF 7 przez przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei Jarosław Bochenek, biegły rewident z Mazars & Guérard Audyt, zwraca uwagę na problemy z przedstawieniem w prospekcie danych dotyczących ostatnich trzech lat. Zdarza się bowiem, że w tym czasie zmieniają się zasady rachunkowości spółki. Może to być spowodowane na przykład zmianą formy prawnej, zmianą systemu informatycznego lub dostosowaniem zasad rachunkowości do obowiązujących przepisów.

- W związku z tym może się okazać, że sprawozdania za kolejne lata były sporządzane według innych zasad i nie są porównywalne - zauważa nasz rozmówca. Konieczne jest więc przekształcenie sprawozdań finansowych za poprzednie lata na podstawie jednolitych zasad (obowiązujących w ostatnim roku), tak aby można było mówić o ich porównywalności.

Co więcej, w przypadku sprawozdań skonsolidowanych muszą być one zgodne z wymogami standardów MSR/MSSF. Ekspert podkreśla, że równocześnie konieczne jest ujawnienie oraz objaśnienie wszelkich różnic powstałych z przekształcenia poprzednio sporządzonych i opublikowanych sprawozdań finansowych w stosunku do danych porównywalnych będących skutkiem tych przekształceń.

- Ujawnienia wymagają wszystkie zmiany w zasadach rachunkowości spółki dokonanych względem poprzedniego roku lub lat. Należy również wskazać ich przyczyny, tytuły oraz wpływ wywołanych tym skutków na sytuację majątkową i finansową, płynność oraz wynik finansowy i rentowność spółki - wskazuje Jarosław Bochenek.

Podkreśla również, że dokonanie przekształceń sprawozdań finansowych wiąże się zarówno z dużym nakładem pracy, jak i posiadaniem przez służby finansowe spółki odpowiedniej wiedzy. Czasem jednostki nie zdają sobie z tego sprawy odpowiednio wcześnie i zdarza się, że o obowiązku dokonania przekształcenia sprawozdań finansowych za lata poprzednie dowiadują się dopiero od biegłego rewidenta. Sytuacja taka powoduje niestety opóźnienia zarówno w przygotowaniu prospektu, jak również w terminie wejścia na giełdę.

ZMIANA ZASAD RACHUNKOWOŚCI

Jeżeli w ciągu trzech lat przed sporządzeniem prospektu emisyjnego spółka zmieniała zasadach rachunkowości, należy je ujawnić. Trzeba wskazać ich przyczyny, tytuły oraz wpływ wywołanych tym skutków na sytuację majątkową i finansową, płynność oraz wynik finansowy i rentowność spółki.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA