reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Ulga odsetkowa tylko na nowe lokale

Ulga odsetkowa tylko na nowe lokale

Z ulgi odsetkowej na zasadzie praw nabytych mogą korzystać podatnicy, którzy zakupili nowe mieszkania lub domy mieszkalne.


Ulga odsetkowa została wykreślona z ustawy o PIT z początkiem 2007 roku. Nie oznacza to jednak, że podatnik, który składa zeznanie za 2008 rok, nie może z niej skorzystać.

Prawa nabyte

Możliwość odliczenia od dochodu odsetek od kredytu wziętego na cele mieszkaniowe, czyli ulga odsetkowa, przysługuje, gdy kredyt został przyznany do końca 2006 roku. Z odliczenia można korzystać na zasadzie praw nabytych.

Podatnikowi, któremu w latach 2002- 2006 został udzielony kredyt mieszkaniowy, przysługuje prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek: 1) od kredytu mieszkaniowego, 2) od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego, 3) od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w punkcie 1 lub 2 - do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt zawartej przed 1 stycznia 2007 r., nie dłużej niż do 31 grudnia 2027 r.

Nowe inwestycje

Jednak z tej ulgi mogą skorzystać jedynie osoby nabywające mieszkanie na rynku pierwotnym (od spółdzielni lub dewelopera), a nie na rynku wtórnym.

Istotny jest też inny warunek: ulga przysługuje, gdy podatnik lub jego małżonek wcześniej nie korzystał z tzw. dużej ulgi budowlanej. Odliczać można dopiero od roku zakończenia inwestycji budowlanej. Przy czym w przypadku budowy lub rozbudowy domu mieszkalnego - zakończenie musi nastąpić przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku. W przypadku natomiast lokalu mieszkalnego musi zostać zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Wyłączenie z ulgi

Należy też pamiętać, że nie wszystkie odsetki od kredytów na nowe inwestycje są odliczane. Odliczeniu nie podlegają odsetki od kredytów udzielanych: ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego i przez kasy mieszkaniowe na podstawie przepisów o niektórych formach popierania budownictwa, na usuwanie skutków powodzi oraz objętych wykupem odsetek ze środków z budżetu państwa na zasadach określonych w przepisach o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Z odliczenia nie skorzystają również odsetki od tej części kredytu, który został wykorzystany na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycjami mieszkaniowymi.

Do zeznania rocznego składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik musi dołączyć oświadczenie PIT-2K o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku. Jednocześnie musi wypełnić załącznik PIT/D.

72 DNI zostały do rocznego rozliczenia PIT

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama