REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zostało kilka dni na podpisanie sprawozdania finansowego

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czas na przygotowanie sprawozdania finansowego upływa z końcem marca. Na sporządzenie sprawozdania i jego podpisanie jednostki prowadzące księgi rachunkowe mają 3 miesiące, licząc od dnia bilansowego. Termin do 31 marca obowiązuje, gdy rok rozrachunkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Sprawozdanie finansowe podpisuje - podając zarazem datę podpisu - osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownik jednostki. Natomiast, gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy - podpis składają wszyscy członkowie tego organu (art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

REKLAMA

Autopromocja

O tym, kto podpisuje sprawozdanie finansowe, decyduje forma prawna prowadzonej przez jednostkę gospodarczą działalności. Dlatego też kierownicy jednostek składają podpisy jak następuje:

- w przypadku przedsiębiorstwa osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą podpis składa osoba fizyczna prowadząca działalność;
- w przypadku spółki cywilnej i spółki jawnej podpis składają wspólnicy prowadzący sprawy spółki;
- w przypadku spółki partnerskiej podpis składają wspólnicy prowadzący sprawy spółki albo zarząd;
- w przypadku spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej podpis składają komplementariusze prowadzący sprawy spółki;
- w przypadku spółki z o.o. i spółki akcyjnej podpisy składa zarząd;
- w przypadku jednostki będącej w postępowaniu upadłościowym podpisy składają: likwidator, a także syndyk lub zarządca ustanowiony w postępowaniu upadłościowym, prowadzący przedsiębiorstwo upadłego.

Podpis musi znajdować się na wszystkich częściach sprawozdania finansowego, czyli na wprowadzeniu do sprawozdania, bilansie, rachunku zysków i strat, dodatkowych informacjach i objaśnieniach, jak również na rachunku przepływów pieniężnych i zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym. W praktyce często ze względów ostrożnościowych zdarza się, że każda ze stron opatrzona jest podpisem, w celu uniknięcia nieuprawnionej wymiany jakiejkolwiek ze strony.

Ustawa o rachunkowości zakłada możliwość odmowy podpisania sprawozdania przez głównego księgowego lub kierownika jednostki, co wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania. Przyczynę odmowy złożenia podpisu może być m.in. przejęcie przez głównego księgowego obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w trakcie roku bądź po jego zakończeniu, co uniemożliwia mu uzyskanie pewności, co do rzetelności prowadzonych ksiąg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kto jest zobowiązany podpisać sprawozdanie finansowe, gdy w trakcie roku obrotowego, za który sporządzany jest dokument, nastąpiła całościowa lub częściowa zmiana składu zarządu? W takiej sytuacji sprawozdanie podpisują osoby, które na dzień sporządzenia sprawozdania pełniły funkcję kierownika jednostki.

Dość istotne znaczenie ma także data podpisania sprawozdania finansowego. Ważne jest, aby wszystkie części składowe sprawozdania były opatrzone taką samą datą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku, gdy w jednostce wystąpiły zdarzenia po dniu bilansowym, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania, które wpływają w sposób istotny na przygotowane sprawozdanie. Wtedy bowiem sporządza się nowe sprawozdanie finansowe i uprawnione osoby podpisując je podają nową datę podpisu.

Osoby podpisujące sprawozdanie finansowe biorą na siebie odpowiedzialność za zawarte tam informacje, czyli potwierdzają, że sprawozdanie to jest kompletne i przedstawia zgodny z prawdą i rzetelny obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki.

Odpowiedzialność za wykonanie obowiązków w zakresie rachunkowości, w tym także za nadzór, ponosi kierownik jednostki, nawet jeżeli niektóre z obowiązków w tym zakresie zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą, np. głównemu księgowemu. Powierzenie odpowiedzialności głównemu księgowemu nie oznacza jednak, że kierownik jednostki już jej nie ponosi. Zakres odpowiedzialności kierownika ma charakter nieograniczony, odpowiada on bowiem nadal z tytułu nadzoru za rachunkowość jednostki.

Warto wiedzieć, że w ubiegłym roku rozszerzono grupę osób odpowiedzialnych za sprawozdanie finansowe jednostki. Dołączono do ustawy o rachunkowości art. 4a, który przewiduje solidarną odpowiedzialność kierownika jednostki oraz członków rady nadzorczej lub innych organów nadzorujących jednostki za zgodne z ustawą sporządzenie (oraz publikację) sprawozdania finansowego oraz sprawozdanie z działalności jednostki. Przepis ten obarcza członków rady nadzorczej odpowiedzialnością za sprawozdanie finansowe, mimo że sami sprawozdania nie podpisują.

Podstawa prawna

- ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1466

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA