Jak rozliczyć dofinansowanie do wypoczynku dzieci pracowników
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Dofinansowanie wypoczynku dzieci ze środków ZFŚS
Dofinansowanie wypoczynku dzieci ze środków ZFŚS jest korzystniejsze dla pracowników. Dofinansowanie to jest w całości zwolnione z podatku dochodowego. Przesądza o tym art. 21 ust. 1 pkt 78 updof. Zgodnie z tym przepisem zwolnione z podatku dochodowego są dopłaty do:
wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - sfinansowane z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - niezależnie od ich wysokości.
Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że dopłaty do wypoczynku dzieci podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
• organizatorem wypoczynku jest podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
• wypoczynek jest zorganizowany w formie: wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych,
• dopłata powinna dotyczyć dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18. roku życia.
Stanowisko organów podatkowych
W kwestii zwolnienia z opodatkowania dofinansowania ze środków ZFŚS wypoczynku dla dzieci i młodzieży do lat 18 wielokrotnie wypowiadały się organy podatkowe. W piśmie z 13 sierpnia 2008 r., nr ILPB1/415-335/08-2/RP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że:
Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, (...) - dzieci i młodzieży do lat 18:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości (...).
Z brzmienia ww. przepisu wynika, że dopłaty do wypoczynku podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1. wypoczynek powinien być zorganizowany,
2. organizatorem wypoczynku musi być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
3. wypoczynek powinien przybrać formę: wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych,
4. dopłata powinna dotyczyć dzieci i młodzieży uczestniczącej w wypoczynku, które nie ukończyły 18. roku życia.
Zatem dopłaty do wypoczynku, które spełniają łącznie ww. warunki i są sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, podlegają w całości zwolnieniu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dokumentowanie dofinansowania z ZFŚS
Ustawodawca nie wskazał, jakie dowody powinien przedstawić pracownik, aby otrzymane dofinansowanie mogło korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Należy więc przyjąć, że są nimi wszystkie dokumenty, które potwierdzają poniesienie wydatku na wypoczynek dziecka do lat 18. Na takim stanowisku stają również organy podatkowe. W piśmie z 1 października 2006 r., nr U.S.31/DF/415/145/2006, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo stwierdził, że:
W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma regulacji określającej, jaki dowód powinien przedstawić pracownik, który poniósł wydatek z tytułu wypoczynku dziecka do lat 18. A zatem wobec braku szczególnych przepisów, które określałyby, jakie dokumenty powinien otrzymać płatnik, aby dofinansowanie do wypoczynku dzieci mogło być zwolnione od podatku, należałoby przyjąć, iż ma tu zastosowanie ogólna reguła, według której dowodem może być wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W takiej sytuacji stosuje się dokumenty zwyczajowo przyjęte, którymi są dowody wpłaty. Pojęcie dowód wpłaty jest pojęciem szerokim i obejmuje swym zakresem zarówno rachunek lub fakturę VAT wystawioną przez organizatora wypoczynku, przelew bankowy, przekaz pocztowy, jak i dokument wpłaty w kasie podmiotu prowadzącego działalność w tym zakresie. Z dowodu wpłaty winno wynikać: kto jest organizatorem wypoczynku, kto korzystał, tj. imię i nazwisko, z jakiej formy wypoczynku korzystało dziecko i w jakim okresie, kwota poniesionego wydatku oraz podpis osoby, która wystawiła ten dokument.
Dofinansowanie wypoczynku dzieci ze środków obrotowych
Jeżeli pracodawca zdecydowałaby się na dofinansowanie wypoczynku dzieci ze środków obrotowych, rozliczenie tej czynności byłoby inne. Dla tego rodzaju dofinansowania (tj. ze środków obrotowych) ustawodawca przewidział bowiem limit kwotowy uprawniający do zwolnienia z podatku dochodowego. Wynosi on 760 zł w roku podatkowym. Tak więc jeżeli kwota dofinansowania wypoczynku dziecka przekroczy w roku podatkowym 760 zł, nadwyżka będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
• art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 69, poz. 587
Katarzyna Wojciechowska
ekspert w zakresie podatków dochodowych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat