REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po co księgowym certyfikat

Gyöngyvér Takáts
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Według szacunków Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w naszym kraju księgowością zajmuje się od 500 000 do 800 000 osób. Wielkości te nie są do końca sprecyzowane, bo tak naprawdę nie wiadomo, kim jest księgowy.

O braku definicji tego zawodu i wynikających z tego tytułu problemach mówił Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Oddziału Okręgowego SKwP w Warszawie, który 23 czerwca 2009 r. gościł uczestników konferencji prasowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie. Mianem tym określa się zarówno osoby wykonujące najprostsze czynności księgowe, jak i osoby posiadające rozległą wiedzę i praktykę z rachunkowości oraz finansów. Oznacza to, że nie wiadomo w 100%, czy osoba podpisująca sprawozdanie finansowe legitymuje się rzeczywiście rzetelną, fachową wiedzą.

Autopromocja

Certyfikacja zawodowa, którą wprowadza Stowarzyszenie, określi zakres wiedzy i umiejętności praktyczne posiadane przez absolwentów każdego z czterech stopni:

• asystenta rachunkowości,

• samodzielnego księgowego,

• specjalisty ds. rachunkowości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• dyplomowanego księgowego.

Zdobycie certyfikatu oznacza przejście ustalonej ścieżki edukacyjnej, wylegitymowanie się odpowiednią praktyką i zdanie egzaminu końcowego przed Główną Zawodową Komisją Egzaminacyjną. Jednak nie jest to koniec procesu kształcenia.

Każdy czynny zawodowo dyplomowany księgowy będzie zobowiązany do ustawicznego doskonalenia zawodowego. Wymaga tego nie tylko rzetelność zawodowa, ale także przepisy Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), której Stowarzyszenie jest członkiem od 20 lat. To właśnie ustawiczne doskonalenie zawodowe zapewnia dyplomowanemu księgowemu posiadanie aktualnej wiedzy i poszerzanie kwalifikacji, a jego klientom zaufanie do jego umiejętności.

 

Bezpłatne słowniki internetowe dla księgowych>>

 

Profesor Zbigniew Messner, prezes Zarządu Głównego SKwP, otwierając konferencję, powiedział o historii i randze tego zawodu. Zaznaczył, że certyfikat formalnie nie będzie dawał dodatkowych uprawnień, ale Stowarzyszenie będzie gwarantowało, że dyplomowany księgowy będzie postępował etycznie i dysponował określoną wiedzą.

- Na rynku istnieje ogromne zapotrzebowanie na księgowych z najwyższej półki, mogących wylegitymować się posiadanymi kwalifikacjami. Do tej pory pracodawca, który szuka kogoś o podobnych umiejętnościach, ma poważny problem. Możliwości zawężają się do biegłych rewidentów, doradców podatkowych lub osób posiadających certyfikaty Ministerstwa Finansów uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jednak brak obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego po jego uzyskaniu budzi niepokój, że nie wszyscy jego posiadacze śledzą na bieżąco zmiany w rachunkowości i prawie. A to może grozić klientom biur rachunkowych nieprzyjemnymi konsekwencjami, może mieć również wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego - powiedział Ryszard Gorycki, przewodniczący zespołu ds. certyfikacji i przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej SKwP.

 

Nowy zawód - dyplomowany księgowy>>

 

Na liście Ministerstwa Finansów znajduje się do tej pory ponad 65 000 osób posiadających certyfikaty i świadectwa kwalifikacyjne. Miesięcznie wydaje się ich ponad 1000. Część osób, które o nie występują, nie zamierza prowadzić biura rachunkowego, tylko traktuje uzyskany dokument jako potwierdzenie posiadanych umiejętności. Robią tak, ponieważ rynek nie oferuje innego tytułu, który legitymowałby ich wiedzę i umiejętności.

- Ministerstwo Finansów w pełni popiera inicjatywę Stowarzyszenia - powiedziała obecna na konferencji Agnieszka Stachniak, wicedyrektor Departamentu Rachunkowości w MF. Stwierdziła, że system dobrowolnego poddania ocenie swoich kwalifikacji zawodowych może powstać jedynie w organizacji zrzeszającej osoby wykonujące ten zawód. Wartość i wagę certyfikacji zweryfikuje rynek.

O poparciu Ministerstwa świadczy fakt, że w pracach zespołu ds. certyfikacji brały udział jego przedstawicielki: Agnieszka Stachniak, wicedyrektor Departamentu Rachunkowości, oraz Iwona Karpińska, naczelnik wydziału ds. usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w Ministerstwie Finansów.

Dobrowolność poddania się certyfikacji pozostawia swobodę decyzji, ale uzyskanie tytułu dyplomowanego księgowego nakłada już określone obowiązki. Pracodawca ma również wybór i sam oceni, co jest dla niego ważniejsze. Przykład Wielkiej Brytanii, w której certyfikację prowadzą organizacje zawodowe, dowodzi, że rynek opowiada się za gwarancją i udokumentowaniem umiejętności. Dobrowolne poddanie się kontroli oznacza świadome, rzetelne i etyczne wykonywanie zawodu, co stanowi rękojmię bezpiecznego obrotu gospodarczego.

Certyfikacja w żaden sposób nie zamyka drogi do zawodu ani nie prowadzi do stworzenia hermetycznej korporacji. To oczywiście będzie elitarna grupa zawodowa, ale o jej elitarności będzie stanowiła posiadana wiedza i umiejętności, uzyskane w drodze rzetelnego kształcenia i doskonalenia zawodowego. Elitarna również dlatego, że stanowiąca rękojmię uczciwego i etycznego postępowania. Ale ta droga jest dla wszystkich dostępna, ponieważ jej podstawowym kryterium jest chęć zdobycia i utrwalenia rzetelnej wiedzy oraz praktyki. Pieniądze oczywiście wiążą się z certyfikacją, bo ci, którzy przejdą ten proces z sukcesem, na pewno będą godziwie wynagradzani. Ta droga jest dla wszystkich, którzy chcą wierzyć i wierzą, że „księgowy to brzmi dumnie”.

Niebagatelną rolę w procesie certyfikacji odgrywa współpraca z ośrodkami akademickimi, o czym mówiła dr Teresa Cebrowska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Studenci szukają możliwości pogłębiania wiedzy i zdobywania praktyki. Certyfikat dyplomowanego księgowego, który potwierdza wysoki poziom posiadanych umiejętności, budzi wśród nich duże zainteresowanie. Współpraca z niekwestionowanymi autorytetami naukowymi gwarantuje również wysoki poziom merytoryczny prowadzonych zajęć.

Wdrożenie systemu certyfikacji przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce stanowi ogromne przedsięwzięcie dla całej organizacji. Pierwsze szkolenia ruszają już w październiku br.

oprac. Gyöngyvér Takáts

specjalista ds. rachunkowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA