REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po co księgowym certyfikat

Gyöngyvér Takáts
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Według szacunków Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w naszym kraju księgowością zajmuje się od 500 000 do 800 000 osób. Wielkości te nie są do końca sprecyzowane, bo tak naprawdę nie wiadomo, kim jest księgowy.

O braku definicji tego zawodu i wynikających z tego tytułu problemach mówił Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Oddziału Okręgowego SKwP w Warszawie, który 23 czerwca 2009 r. gościł uczestników konferencji prasowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie. Mianem tym określa się zarówno osoby wykonujące najprostsze czynności księgowe, jak i osoby posiadające rozległą wiedzę i praktykę z rachunkowości oraz finansów. Oznacza to, że nie wiadomo w 100%, czy osoba podpisująca sprawozdanie finansowe legitymuje się rzeczywiście rzetelną, fachową wiedzą.

REKLAMA

Autopromocja

Certyfikacja zawodowa, którą wprowadza Stowarzyszenie, określi zakres wiedzy i umiejętności praktyczne posiadane przez absolwentów każdego z czterech stopni:

• asystenta rachunkowości,

• samodzielnego księgowego,

• specjalisty ds. rachunkowości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• dyplomowanego księgowego.

Zdobycie certyfikatu oznacza przejście ustalonej ścieżki edukacyjnej, wylegitymowanie się odpowiednią praktyką i zdanie egzaminu końcowego przed Główną Zawodową Komisją Egzaminacyjną. Jednak nie jest to koniec procesu kształcenia.

Każdy czynny zawodowo dyplomowany księgowy będzie zobowiązany do ustawicznego doskonalenia zawodowego. Wymaga tego nie tylko rzetelność zawodowa, ale także przepisy Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), której Stowarzyszenie jest członkiem od 20 lat. To właśnie ustawiczne doskonalenie zawodowe zapewnia dyplomowanemu księgowemu posiadanie aktualnej wiedzy i poszerzanie kwalifikacji, a jego klientom zaufanie do jego umiejętności.

 

Bezpłatne słowniki internetowe dla księgowych>>

 

Profesor Zbigniew Messner, prezes Zarządu Głównego SKwP, otwierając konferencję, powiedział o historii i randze tego zawodu. Zaznaczył, że certyfikat formalnie nie będzie dawał dodatkowych uprawnień, ale Stowarzyszenie będzie gwarantowało, że dyplomowany księgowy będzie postępował etycznie i dysponował określoną wiedzą.

- Na rynku istnieje ogromne zapotrzebowanie na księgowych z najwyższej półki, mogących wylegitymować się posiadanymi kwalifikacjami. Do tej pory pracodawca, który szuka kogoś o podobnych umiejętnościach, ma poważny problem. Możliwości zawężają się do biegłych rewidentów, doradców podatkowych lub osób posiadających certyfikaty Ministerstwa Finansów uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jednak brak obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego po jego uzyskaniu budzi niepokój, że nie wszyscy jego posiadacze śledzą na bieżąco zmiany w rachunkowości i prawie. A to może grozić klientom biur rachunkowych nieprzyjemnymi konsekwencjami, może mieć również wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego - powiedział Ryszard Gorycki, przewodniczący zespołu ds. certyfikacji i przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej SKwP.

 

Nowy zawód - dyplomowany księgowy>>

 

Na liście Ministerstwa Finansów znajduje się do tej pory ponad 65 000 osób posiadających certyfikaty i świadectwa kwalifikacyjne. Miesięcznie wydaje się ich ponad 1000. Część osób, które o nie występują, nie zamierza prowadzić biura rachunkowego, tylko traktuje uzyskany dokument jako potwierdzenie posiadanych umiejętności. Robią tak, ponieważ rynek nie oferuje innego tytułu, który legitymowałby ich wiedzę i umiejętności.

REKLAMA

- Ministerstwo Finansów w pełni popiera inicjatywę Stowarzyszenia - powiedziała obecna na konferencji Agnieszka Stachniak, wicedyrektor Departamentu Rachunkowości w MF. Stwierdziła, że system dobrowolnego poddania ocenie swoich kwalifikacji zawodowych może powstać jedynie w organizacji zrzeszającej osoby wykonujące ten zawód. Wartość i wagę certyfikacji zweryfikuje rynek.

O poparciu Ministerstwa świadczy fakt, że w pracach zespołu ds. certyfikacji brały udział jego przedstawicielki: Agnieszka Stachniak, wicedyrektor Departamentu Rachunkowości, oraz Iwona Karpińska, naczelnik wydziału ds. usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w Ministerstwie Finansów.

Dobrowolność poddania się certyfikacji pozostawia swobodę decyzji, ale uzyskanie tytułu dyplomowanego księgowego nakłada już określone obowiązki. Pracodawca ma również wybór i sam oceni, co jest dla niego ważniejsze. Przykład Wielkiej Brytanii, w której certyfikację prowadzą organizacje zawodowe, dowodzi, że rynek opowiada się za gwarancją i udokumentowaniem umiejętności. Dobrowolne poddanie się kontroli oznacza świadome, rzetelne i etyczne wykonywanie zawodu, co stanowi rękojmię bezpiecznego obrotu gospodarczego.

Certyfikacja w żaden sposób nie zamyka drogi do zawodu ani nie prowadzi do stworzenia hermetycznej korporacji. To oczywiście będzie elitarna grupa zawodowa, ale o jej elitarności będzie stanowiła posiadana wiedza i umiejętności, uzyskane w drodze rzetelnego kształcenia i doskonalenia zawodowego. Elitarna również dlatego, że stanowiąca rękojmię uczciwego i etycznego postępowania. Ale ta droga jest dla wszystkich dostępna, ponieważ jej podstawowym kryterium jest chęć zdobycia i utrwalenia rzetelnej wiedzy oraz praktyki. Pieniądze oczywiście wiążą się z certyfikacją, bo ci, którzy przejdą ten proces z sukcesem, na pewno będą godziwie wynagradzani. Ta droga jest dla wszystkich, którzy chcą wierzyć i wierzą, że „księgowy to brzmi dumnie”.

Niebagatelną rolę w procesie certyfikacji odgrywa współpraca z ośrodkami akademickimi, o czym mówiła dr Teresa Cebrowska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Studenci szukają możliwości pogłębiania wiedzy i zdobywania praktyki. Certyfikat dyplomowanego księgowego, który potwierdza wysoki poziom posiadanych umiejętności, budzi wśród nich duże zainteresowanie. Współpraca z niekwestionowanymi autorytetami naukowymi gwarantuje również wysoki poziom merytoryczny prowadzonych zajęć.

Wdrożenie systemu certyfikacji przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce stanowi ogromne przedsięwzięcie dla całej organizacji. Pierwsze szkolenia ruszają już w październiku br.

oprac. Gyöngyvér Takáts

specjalista ds. rachunkowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA