REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po co księgowym certyfikat

Gyöngyvér Takáts
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Według szacunków Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w naszym kraju księgowością zajmuje się od 500 000 do 800 000 osób. Wielkości te nie są do końca sprecyzowane, bo tak naprawdę nie wiadomo, kim jest księgowy.

O braku definicji tego zawodu i wynikających z tego tytułu problemach mówił Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Oddziału Okręgowego SKwP w Warszawie, który 23 czerwca 2009 r. gościł uczestników konferencji prasowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie. Mianem tym określa się zarówno osoby wykonujące najprostsze czynności księgowe, jak i osoby posiadające rozległą wiedzę i praktykę z rachunkowości oraz finansów. Oznacza to, że nie wiadomo w 100%, czy osoba podpisująca sprawozdanie finansowe legitymuje się rzeczywiście rzetelną, fachową wiedzą.

REKLAMA

Autopromocja

Certyfikacja zawodowa, którą wprowadza Stowarzyszenie, określi zakres wiedzy i umiejętności praktyczne posiadane przez absolwentów każdego z czterech stopni:

• asystenta rachunkowości,

• samodzielnego księgowego,

• specjalisty ds. rachunkowości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• dyplomowanego księgowego.

Zdobycie certyfikatu oznacza przejście ustalonej ścieżki edukacyjnej, wylegitymowanie się odpowiednią praktyką i zdanie egzaminu końcowego przed Główną Zawodową Komisją Egzaminacyjną. Jednak nie jest to koniec procesu kształcenia.

Każdy czynny zawodowo dyplomowany księgowy będzie zobowiązany do ustawicznego doskonalenia zawodowego. Wymaga tego nie tylko rzetelność zawodowa, ale także przepisy Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), której Stowarzyszenie jest członkiem od 20 lat. To właśnie ustawiczne doskonalenie zawodowe zapewnia dyplomowanemu księgowemu posiadanie aktualnej wiedzy i poszerzanie kwalifikacji, a jego klientom zaufanie do jego umiejętności.

 

Bezpłatne słowniki internetowe dla księgowych>>

 

Profesor Zbigniew Messner, prezes Zarządu Głównego SKwP, otwierając konferencję, powiedział o historii i randze tego zawodu. Zaznaczył, że certyfikat formalnie nie będzie dawał dodatkowych uprawnień, ale Stowarzyszenie będzie gwarantowało, że dyplomowany księgowy będzie postępował etycznie i dysponował określoną wiedzą.

- Na rynku istnieje ogromne zapotrzebowanie na księgowych z najwyższej półki, mogących wylegitymować się posiadanymi kwalifikacjami. Do tej pory pracodawca, który szuka kogoś o podobnych umiejętnościach, ma poważny problem. Możliwości zawężają się do biegłych rewidentów, doradców podatkowych lub osób posiadających certyfikaty Ministerstwa Finansów uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jednak brak obowiązku ustawicznego doskonalenia zawodowego po jego uzyskaniu budzi niepokój, że nie wszyscy jego posiadacze śledzą na bieżąco zmiany w rachunkowości i prawie. A to może grozić klientom biur rachunkowych nieprzyjemnymi konsekwencjami, może mieć również wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego - powiedział Ryszard Gorycki, przewodniczący zespołu ds. certyfikacji i przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej SKwP.

 

Nowy zawód - dyplomowany księgowy>>

 

Na liście Ministerstwa Finansów znajduje się do tej pory ponad 65 000 osób posiadających certyfikaty i świadectwa kwalifikacyjne. Miesięcznie wydaje się ich ponad 1000. Część osób, które o nie występują, nie zamierza prowadzić biura rachunkowego, tylko traktuje uzyskany dokument jako potwierdzenie posiadanych umiejętności. Robią tak, ponieważ rynek nie oferuje innego tytułu, który legitymowałby ich wiedzę i umiejętności.

REKLAMA

- Ministerstwo Finansów w pełni popiera inicjatywę Stowarzyszenia - powiedziała obecna na konferencji Agnieszka Stachniak, wicedyrektor Departamentu Rachunkowości w MF. Stwierdziła, że system dobrowolnego poddania ocenie swoich kwalifikacji zawodowych może powstać jedynie w organizacji zrzeszającej osoby wykonujące ten zawód. Wartość i wagę certyfikacji zweryfikuje rynek.

O poparciu Ministerstwa świadczy fakt, że w pracach zespołu ds. certyfikacji brały udział jego przedstawicielki: Agnieszka Stachniak, wicedyrektor Departamentu Rachunkowości, oraz Iwona Karpińska, naczelnik wydziału ds. usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w Ministerstwie Finansów.

Dobrowolność poddania się certyfikacji pozostawia swobodę decyzji, ale uzyskanie tytułu dyplomowanego księgowego nakłada już określone obowiązki. Pracodawca ma również wybór i sam oceni, co jest dla niego ważniejsze. Przykład Wielkiej Brytanii, w której certyfikację prowadzą organizacje zawodowe, dowodzi, że rynek opowiada się za gwarancją i udokumentowaniem umiejętności. Dobrowolne poddanie się kontroli oznacza świadome, rzetelne i etyczne wykonywanie zawodu, co stanowi rękojmię bezpiecznego obrotu gospodarczego.

Certyfikacja w żaden sposób nie zamyka drogi do zawodu ani nie prowadzi do stworzenia hermetycznej korporacji. To oczywiście będzie elitarna grupa zawodowa, ale o jej elitarności będzie stanowiła posiadana wiedza i umiejętności, uzyskane w drodze rzetelnego kształcenia i doskonalenia zawodowego. Elitarna również dlatego, że stanowiąca rękojmię uczciwego i etycznego postępowania. Ale ta droga jest dla wszystkich dostępna, ponieważ jej podstawowym kryterium jest chęć zdobycia i utrwalenia rzetelnej wiedzy oraz praktyki. Pieniądze oczywiście wiążą się z certyfikacją, bo ci, którzy przejdą ten proces z sukcesem, na pewno będą godziwie wynagradzani. Ta droga jest dla wszystkich, którzy chcą wierzyć i wierzą, że „księgowy to brzmi dumnie”.

Niebagatelną rolę w procesie certyfikacji odgrywa współpraca z ośrodkami akademickimi, o czym mówiła dr Teresa Cebrowska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Studenci szukają możliwości pogłębiania wiedzy i zdobywania praktyki. Certyfikat dyplomowanego księgowego, który potwierdza wysoki poziom posiadanych umiejętności, budzi wśród nich duże zainteresowanie. Współpraca z niekwestionowanymi autorytetami naukowymi gwarantuje również wysoki poziom merytoryczny prowadzonych zajęć.

Wdrożenie systemu certyfikacji przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce stanowi ogromne przedsięwzięcie dla całej organizacji. Pierwsze szkolenia ruszają już w październiku br.

oprac. Gyöngyvér Takáts

specjalista ds. rachunkowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA