REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy zawód - dyplomowany księgowy

Gyöngyvér Takáts
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Księgowi powinni posiadać stosowne, wszechstronne wykształcenie oraz charakteryzować się odpowiednim poziomem etyki zawodowej. Dlatego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce pracuje nad stworzeniem czterostopniowego systemu łączącego nowy tytuł dyplomowanego księgowego z już funkcjonującą ścieżką edukacyjną.

Wywiad z Ryszardem Goryckim, biegłym rewidentem, przewodniczącym zespołu ds. certyfikacji zawodu księgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

•  Kiedy powstał pomysł stworzenia nowego zawodu - dyplomowanego księgowego? Czy ma to jakiś związek z obecnym kryzysem i wcześniejszymi wpadkami księgowych, jak np. sprawa Enronu?

Autopromocja

Ryszard Gorycki: Certyfikowanie zawodu powstało już 20-25 lat temu. Gospodarka rynkowa ma swoje prawa i nie ogranicza się do jednego kraju. W globalnej gospodarce rynkowej rola księgowego jest dużo większa niż techniczne rejestrowanie zdarzeń gospodarczych i pilnowanie terminów podatkowych. Zawód ten pełni bardzo ważną funkcję społeczną, dlatego księgowi powinni posiadać stosowne, wszechstronne wykształcenie oraz, co pokazuje obejmujący obecnie światowe rynki finansowe kryzys, charakteryzować się odpowiednim poziomem etyki zawodowej. Niezbędne są więc wysokie kwalifikacje oraz postępowanie zgodnie z zasadami zawartymi w „Kodeksie zawodowej etyki rachunkowości”. Polska nie jest pionierem w certyfikowaniu księgowych. System certyfikacji najdłuższą tradycję ma w Wielkiej Brytanii. Działa tam 141 000 dobrowolnie zrzeszonych dyplomowanych księgowych, którzy posiadają certyfikaty honorowane przez pracodawców. Największą organizacją skupiającą księgowych jest Instytut Dyplomowanych Księgowych Anglii i Walii (ICEAW). Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, jako członek Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), jest zobowiązane do przestrzegania jego wymogów. Certyfikacja zawodu księgowego stanowi jeden z warunków wynikających z opracowanych przez IFAC Międzynarodowych Standardów Edukacyjnych.

•  Kto może zostać dyplomowanym księgowym?

R.G.: Dyplomowany księgowy to osoba, która z pełną odpowiedzialnością może pełnić funkcję menedżera finansowego. To ktoś znający zasady funkcjonowania biznesu. W wymiarze praktycznym to osoba legitymująca się odpowiednim zasobem wiedzy, posiadająca praktykę zawodową, prezentująca etyczną postawę. Do wymienionych warunków, określonych szczegółowo przez Międzynarodowe Standardy Edukacyjne, SKwP dodaje wymóg wyższego wykształcenia. Aby możliwa była weryfikacja stawianych przez MSE warunków, dyplomowany księgowy musi przejść określoną ścieżkę kwalifikacyjną i przedstawić dokumenty potwierdzające praktykę. Stowarzyszenie Księgowych pracuje obecnie nad stworzeniem czterostopniowego systemu łączącego tytuł dyplomowanego księgowego z już funkcjonującą ścieżką edukacyjną Stowarzyszenia. System taki pozwoliłby na jasne określenie owej ścieżki kwalifikacyjnej dla kandydatów na dyplomowanych księgowych.

•  Jak będzie wyglądała ścieżka edukacyjna od księgowego do dyplomowanego księgowego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

R.G.: Ścieżka edukacyjna przygotowana przez Stowarzyszenie w dużej mierze już istnieje. Obejmuje ona łącznie 14 modułów podzielonych na cztery stopnie kształcenia. Pierwsze trzy to: asystent rachunkowości, samodzielny księgowy oraz specjalista ds. rachunkowości (dawny główny księgowy). Zawody te są uregulowane rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Czwarty stopień to dyplomowany księgowy - nowy zawód, który według przewidywań powinno uzyskać około 15% księgowych.

•  Jaki jest wymagany zakres wiedzy na poszczególnych stopniach?

R.G.: Odpowiednie kursy dla księgowych, samodzielnych księgowych oraz specjalistów ds. rachunkowości już od dawna są organizowane przez SKwP i inne firmy szkoleniowe. Pierwszy, najniższy stopień obejmuje moduł 1, tj. „Podstawy rachunkowości z elementami etyki zawodowej”. Stopień drugi obejmuje moduły od 2 do 4: „Rachunkowość z elementami etyki zawodowej”, „Zagadnienie prawa gospodarczego, prawa pracy i prawa cywilnego” oraz „Zagadnienia z prawa podatkowego (część I)”. Pierwszy egzamin nastąpi po ukończeniu modułów 1-4.

Drugi egzamin należy zdać po ukończeniu modułów 5-10: „Zaawansowana rachunkowość finansowa”, „Sprawozdawczość finansowa”, „Rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza”, „Finanse”, „Prawo podatkowe (część II)”, „Technologia informacji (IT)”.

Moduły 11-14 stopnia czwartego obejmują wiedzę o zarządzaniu przedsiębiorstwem: „Konsolidacja sprawozdań finansowych”, „Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej”, „Rachunkowość w szczególnych sytuacjach” oraz „Elementy wiedzy na temat organizacji i biznesu”. Osoby ubiegające się o tytuł dyplomowanego księgowego muszą przystąpić do egzaminu końcowego, który składa się z części sprawdzającej wiedzę z czwartego stopnia oraz z zadania - studium przypadku. Po zdaniu go z wynikiem pozytywnym oraz udokumentowaniu wymaganej praktyki uzyskają certyfikat dyplomowanego księgowego, a Stowarzyszenie będzie prowadziło rejestr osób go posiadających. Jednak najważniejsze jest nie samo zdobycie certyfikatu, ponieważ proces certyfikacji nie zakończy się po jego uzyskaniu. Cały system edukacyjny księgowych polega na nieustannym dokształcaniu. O ile uczestnictwo w kursach dla księgowych, samodzielnych księgowych, specjalistów ds. rachunkowości jest dobrowolne, o tyle osoba posiadająca certyfikat dyplomowanego księgowego będzie miała obowiązek nieustannego dokształcania się. We współczesnej gospodarce księgowy musi dotrzymać kroku zmieniającemu się otoczeniu. Niestety, z doświadczenia wynika, że jest wielu takich księgowych, którzy po uzyskaniu licencji Ministerstwa Finansów nie dokształcali się już dalej. Często nie jest to nawet ich wina, ale pracodawców, którzy widzą tylko koszty kursu doskonalenia zawodowego.

•  Czy to oznacza, że tak jak dla biegłych rewidentów będą organizowane coroczne szkolenia obowiązkowe?

R.G.: Projekt przewiduje, że dyplomowany księgowy będzie musiał zaliczyć 120 godzin szkolenia zawodowego w ciągu trzech lat. Z tego 60 godzin to szkolenie weryfikowane, po 20 godzin rocznie, a pozostałe 60 godzin obejmuje indywidualnie wybrane formy szkoleń.

•  Kto będzie to kontrolować?

R.G.: Prawdopodobnie będzie to sprawdzane metodą wyrywkową. Prace nad dokładnym funkcjonowaniem systemu certyfikacji jeszcze trwają.

• Jak w kontekście nowego zawodu i nowego systemu edukacyjnego wygląda obecny system zawodu księgowego? Gdzie w tej ścieżce edukacyjnej plasuje się certyfikat Ministerstwa Finansów?

R.G.: Po zatwierdzeniu treści merytorycznych poszczególnych modułów określimy, w jakim stopniu będą akceptowane posiadane kwalifikacje i kto może zostać zwolniony z egzaminów na poszczególnych stopniach kształcenia. Jednak należy podkreślić, że z egzaminu końcowego, obejmującego zakres wiedzy czwartego stopnia i studium przypadku, nie przewidujemy zwolnień. Kandydaci mogą jednak przystąpić do egzaminów eksternistycznie (nie ma konieczności uczestniczenia w kursach). Moduły 1-4 odpowiadają licencjatowi szkoły wyższej. Stopień trzeci, obejmujący moduły 5-10, odpowiada magisterium wyższej uczelni. Dlatego niektóre szkoły wyższe już wyraziły swoje zainteresowanie uczestnictwem w kształceniu dyplomowanych księgowych.

Według przewidywań dotychczasowe certyfikaty MF będą akceptowane na stopniu trzecim, tj. zaliczającym moduły 1-10. Ministerstwo Finansów bardzo wspiera nasze działania, w pracach zespołu ds. certyfikacji zawodu księgowego czynnie uczestniczą jego reprezentanci.

•  Warunki uzyskania dotychczasowego certyfikatu MF nie pokrywają się z wymaganiami trzeciego stopnia Państwa certyfikacji. Jednak projekt rozporządzenia MF w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych przewiduje rozszerzony zakres zagadnień objętych egzaminem. Jak ten problem zostanie rozwiązany?

R.G.: Nie ma jeszcze ostatecznego rozwiązania. Są takie opinie, że to rynek zweryfikuje różnicę w posiadanych kwalifikacjach. A różnica ta występuje przede wszystkim w wiedzy o rachunku kosztów i rachunkowości zarządczej. Jest to bardzo istotne zagadnienie z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wiele osób uważa, że różnica powinna być wyeliminowana w drodze uzupełniania kwalifikacji. Byłyby za to odpowiedzialne oddziały okręgowe Stowarzyszenia.

• Czy certyfikat dyplomowanego księgowego zostanie uregulowany ustawowo?

R.G.: W najbliższym czasie na pewno nie. W Wielkiej Brytanii, z której doświadczeń dużo korzystamy, system certyfikacji oparty jest na zaufaniu rynku. Ale w Wielkiej Brytanii funkcjonuje prawo zwyczajowe. W innych krajach, o kodyfikowanym systemie prawnym, to rządy regulują certyfikację zawodu księgowego. Do takich krajów należy też Polska, co oznacza, że kiedyś prawdopodobnie zostanie i u nas skodyfikowana.

•  Kto w takim razie będzie honorował ten certyfikat?

R.G.: Liczymy na rynek. Rada Pracodawców utworzona w SKwP opiniuje i doradza w działaniach związanych z certyfikacją. Mamy nadzieję, że pracodawcy, środowisko biznesowe dostrzegą korzyści związane z zatrudnianiem wysoko wykwalifikowanego księgowego. Gwarantuje to bowiem sprawozdanie finansowe o wysokiej jakości, prawidłowo sporządzone deklaracje podatkowe, a przede wszystkim bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

•  Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała: Gyöngyvér Takáts

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

REKLAMA