REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencjonowanie na kasie sprzedaży zrealizowanej w euro

Anna Potocka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W obowiązującym od 1 grudnia 2008 r. rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać kasy fiskalne, wprowadzone zostały regulacje odnośnie do wymogów, jakie powinny spełniać kasy rejestrujące służące do ewidencji obrotów po przystąpieniu Polski do strefy euro.
Podatnik, który chciałby ewidencjonować w euro, musi posiadać kasę spełniającą następujące wymogi:

• w paragonie powinno być zastosowane oznaczenie waluty przynajmniej przy łącznej kwocie należności, w której dokonywana jest rejestracja sprzedaży,

Autopromocja

• program pracy kasy powinien posiadać funkcję dającą następujące możliwości:

- zmiany nazwy waluty lub jej skrótu z możliwością jej zaprogramowania z wyprzedzeniem (data, godzina i minuta),

- zapisania faktu rozpoczęcia prowadzenia rejestracji sprzedaży w zmienionej walucie (data, godzina i minuta) w pamięci fiskalnej kasy,

- przeliczenia wartości zaewidencjonowanej łącznej kwoty należności na inne waluty, tak aby wynik tego przeliczenia wraz z podaniem kursu i rozliczeniem należności został przedstawiony na paragonie fiskalnym po logo fiskalnym, każdorazowo z oznaczeniem zastosowanych walut,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przeliczenia wartości zaewidencjonowanej łącznej kwoty należności, w relacji złoty/euro lub euro/złoty, zamieszczonej na paragonie fiskalnym, z opisem zastosowanej waluty - na potrzeby informacyjne klienta.

Fakt przejścia na inną walutę ewidencyjną w kasie będzie rejestrowany w jej pamięci fiskalnej.

Wprowadzone regulacje są spowodowane planowanym wejściem Polski do strefy euro. Nie oznacza to jednak obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w euro, jeżeli płatność należności zostanie dokonana w tej walucie. Do momentu wejścia Polski do strefy euro za prawny środek płatniczy na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, za pomocą którego prowadzona jest ewidencja, uznawany jest złoty polski (PLN). Dlatego, jeśli Państwa kasa nie ma funkcji, które umożliwiają prawidłowe ewidencjonowanie operacji w euro, należy przeliczyć otrzymaną należność na złote i dopiero wtedy zaewidencjonować na kasie.

 

Co grozi za opóźnienie w dokonaniu przeglądu kasy rejstrującej>>

 

W przedstawionej w pytaniu sytuacji firma powinna postąpić w następujący sposób. Jeżeli do ewidencjonowania sprzedaży stosuje kasy fiskalne, a nabywcą towaru (usługi) była osoba fizyczna, to powinna tę sprzedaż zaewidencjonować na kasie w złotych w chwili wydania towaru. Obowiązek podatkowy od dokonanej sprzedaży powstaje wówczas na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Wyjątkiem od tej zasady jest otrzymanie zaliczki na poczet sprzedaży, od której obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania (np. na rachunek bankowy). W omawianej sytuacji nie ma zastosowania przeniesienie obowiązku podatkowego na dzień wystawienia faktury (jeżeli zostanie ona wystawiona w terminie do siódmego dnia od powstania tych zdarzeń).

 

Odliczenie na zakup kas fiskalnych>>

 

Co do zasady, nie ma obowiązku wystawiania faktur na rzecz nabywców będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (które podlegają rejestrowaniu w kasie fiskalnej). Obowiązek taki powstaje dopiero na ich żądanie, a faktura jest wystawiana po uprzednim zaewidencjonowaniu sprzedaży na kasie. Jeżeli ustalona w euro cena ma być przez nabywcę zapłacona w tej walucie, to przed zaewidencjonowaniem sprzedaży na kasie firma powinna określić podstawę jej opodatkowania w złotych i należny od niej VAT (poza ewidencją kasową).

W sytuacji gdy kwoty stosowane do ustalenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT (art. 31a).

PRZYKŁAD

Autopromocja

7 lipca 2009 r. firma sprzedała towar osobie fizycznej. Ustalona z nabywcą cena dostawy wynosi 1200 euro. Taką kwotę nabywca wpłaci na rachunek bankowy firmy. Obowiązek podatkowy od sprzedaży powstaje w dniu wydania towaru (wykonania usługi). W celu jej zaewidencjonowania do wyliczenia podstawy opodatkowania firma powinna przyjąć średni kurs euro ogłoszony przez NBP z poprzedniego dnia roboczego, tj. 4,3840 zł (tabela kursów nr 129/A/NBP/2009 z 6 lipca 2009 r.). Wartość sprzedaży brutto to kwota 5261 zł. Podstawa opodatkowania (przy zastosowaniu opodatkowania 22% VAT) to wartość: (5260,80 x 100): 122 = 4312,13 zł, a należny VAT - 948,67 zł. W kasie fiskalnej firma zaewidencjonuje wartość sprzedaży netto - 4312,13 zł, należny VAT 22% - 948,67 zł, wartość sprzedaży brutto - 5260,80 zł.

W fakturze wykaże natomiast wartość dostawy w wysokości 1200 euro i należny VAT - 948,67 zł. Do wystawionej faktury trzeba wówczas dołączyć paragon fiskalny wystawiony dla nabywcy.

Firma musiałaby postąpić inaczej, gdyby przed dokonaniem sprzedaży otrzymała od nabywcy zaliczkę (w euro). Moment powstania obowiązku podatkowego od zaliczki wyznacza dzień jej otrzymania. W tym też dniu firma powinna zaewidencjonować jej wartość w kasie fiskalnej - również w złotych. Do wyliczenia podstawy jej opodatkowania w złotych firma przyjęłaby wówczas średni kurs euro ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień jej otrzymania (np. wpływu na rachunek bankowy).

Reasumując, w przedstawionej sytuacji firma powinna zaewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej w złotych polskich.

Anna Potocka

Podstawa prawna:

• art. 2 pkt 22, art. 19 ust. 1 i 11, art. 31a oraz art. 106 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),

• § 5 ust. 6 oraz § 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337),

• § 5 ust. 1 pkt 6 lit. o, § 5 ust. 4 oraz § 17 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz.U. Nr 212, poz. 1338).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

  Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

  REKLAMA