REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencjonowanie na kasie sprzedaży zrealizowanej w euro

Anna Potocka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W obowiązującym od 1 grudnia 2008 r. rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać kasy fiskalne, wprowadzone zostały regulacje odnośnie do wymogów, jakie powinny spełniać kasy rejestrujące służące do ewidencji obrotów po przystąpieniu Polski do strefy euro.
Podatnik, który chciałby ewidencjonować w euro, musi posiadać kasę spełniającą następujące wymogi:

• w paragonie powinno być zastosowane oznaczenie waluty przynajmniej przy łącznej kwocie należności, w której dokonywana jest rejestracja sprzedaży,

Autopromocja

• program pracy kasy powinien posiadać funkcję dającą następujące możliwości:

- zmiany nazwy waluty lub jej skrótu z możliwością jej zaprogramowania z wyprzedzeniem (data, godzina i minuta),

- zapisania faktu rozpoczęcia prowadzenia rejestracji sprzedaży w zmienionej walucie (data, godzina i minuta) w pamięci fiskalnej kasy,

- przeliczenia wartości zaewidencjonowanej łącznej kwoty należności na inne waluty, tak aby wynik tego przeliczenia wraz z podaniem kursu i rozliczeniem należności został przedstawiony na paragonie fiskalnym po logo fiskalnym, każdorazowo z oznaczeniem zastosowanych walut,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przeliczenia wartości zaewidencjonowanej łącznej kwoty należności, w relacji złoty/euro lub euro/złoty, zamieszczonej na paragonie fiskalnym, z opisem zastosowanej waluty - na potrzeby informacyjne klienta.

Fakt przejścia na inną walutę ewidencyjną w kasie będzie rejestrowany w jej pamięci fiskalnej.

Wprowadzone regulacje są spowodowane planowanym wejściem Polski do strefy euro. Nie oznacza to jednak obowiązku ewidencjonowania sprzedaży w euro, jeżeli płatność należności zostanie dokonana w tej walucie. Do momentu wejścia Polski do strefy euro za prawny środek płatniczy na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, za pomocą którego prowadzona jest ewidencja, uznawany jest złoty polski (PLN). Dlatego, jeśli Państwa kasa nie ma funkcji, które umożliwiają prawidłowe ewidencjonowanie operacji w euro, należy przeliczyć otrzymaną należność na złote i dopiero wtedy zaewidencjonować na kasie.

 

Co grozi za opóźnienie w dokonaniu przeglądu kasy rejstrującej>>

 

W przedstawionej w pytaniu sytuacji firma powinna postąpić w następujący sposób. Jeżeli do ewidencjonowania sprzedaży stosuje kasy fiskalne, a nabywcą towaru (usługi) była osoba fizyczna, to powinna tę sprzedaż zaewidencjonować na kasie w złotych w chwili wydania towaru. Obowiązek podatkowy od dokonanej sprzedaży powstaje wówczas na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Wyjątkiem od tej zasady jest otrzymanie zaliczki na poczet sprzedaży, od której obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania (np. na rachunek bankowy). W omawianej sytuacji nie ma zastosowania przeniesienie obowiązku podatkowego na dzień wystawienia faktury (jeżeli zostanie ona wystawiona w terminie do siódmego dnia od powstania tych zdarzeń).

 

Odliczenie na zakup kas fiskalnych>>

 

Co do zasady, nie ma obowiązku wystawiania faktur na rzecz nabywców będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (które podlegają rejestrowaniu w kasie fiskalnej). Obowiązek taki powstaje dopiero na ich żądanie, a faktura jest wystawiana po uprzednim zaewidencjonowaniu sprzedaży na kasie. Jeżeli ustalona w euro cena ma być przez nabywcę zapłacona w tej walucie, to przed zaewidencjonowaniem sprzedaży na kasie firma powinna określić podstawę jej opodatkowania w złotych i należny od niej VAT (poza ewidencją kasową).

W sytuacji gdy kwoty stosowane do ustalenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT (art. 31a).

PRZYKŁAD

7 lipca 2009 r. firma sprzedała towar osobie fizycznej. Ustalona z nabywcą cena dostawy wynosi 1200 euro. Taką kwotę nabywca wpłaci na rachunek bankowy firmy. Obowiązek podatkowy od sprzedaży powstaje w dniu wydania towaru (wykonania usługi). W celu jej zaewidencjonowania do wyliczenia podstawy opodatkowania firma powinna przyjąć średni kurs euro ogłoszony przez NBP z poprzedniego dnia roboczego, tj. 4,3840 zł (tabela kursów nr 129/A/NBP/2009 z 6 lipca 2009 r.). Wartość sprzedaży brutto to kwota 5261 zł. Podstawa opodatkowania (przy zastosowaniu opodatkowania 22% VAT) to wartość: (5260,80 x 100): 122 = 4312,13 zł, a należny VAT - 948,67 zł. W kasie fiskalnej firma zaewidencjonuje wartość sprzedaży netto - 4312,13 zł, należny VAT 22% - 948,67 zł, wartość sprzedaży brutto - 5260,80 zł.

W fakturze wykaże natomiast wartość dostawy w wysokości 1200 euro i należny VAT - 948,67 zł. Do wystawionej faktury trzeba wówczas dołączyć paragon fiskalny wystawiony dla nabywcy.

Firma musiałaby postąpić inaczej, gdyby przed dokonaniem sprzedaży otrzymała od nabywcy zaliczkę (w euro). Moment powstania obowiązku podatkowego od zaliczki wyznacza dzień jej otrzymania. W tym też dniu firma powinna zaewidencjonować jej wartość w kasie fiskalnej - również w złotych. Do wyliczenia podstawy jej opodatkowania w złotych firma przyjęłaby wówczas średni kurs euro ogłoszony przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień jej otrzymania (np. wpływu na rachunek bankowy).

Reasumując, w przedstawionej sytuacji firma powinna zaewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej w złotych polskich.

Anna Potocka

Podstawa prawna:

• art. 2 pkt 22, art. 19 ust. 1 i 11, art. 31a oraz art. 106 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),

• § 5 ust. 6 oraz § 7 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337),

• § 5 ust. 1 pkt 6 lit. o, § 5 ust. 4 oraz § 17 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz.U. Nr 212, poz. 1338).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA