REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatniku - nie myśl sam?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

"Ułatwimy życie milionom podatników" – triumfalnie obwieścił premier Tusk. Zapowiedział, że jesienią powinna wejść w życie ustawa, która zwolni pracujących na jednym etacie z konieczności wypełniania i wysyłania do urzędu skarbowego formularza PIT.

Według rządowych szacunków, z tej możliwości powinno skorzystać od 2 do 5 mln podatników. Obowiązki wysyłania PIT-ów, wraz z ewentualnymi dodatkowymi informacjami, które do tej pory wypełniali podatnicy, spadną na pracodawców.

Autopromocja

Tusk: Do 5 mln podatników może zrezygnować z wysyłania PIT-u

Wydawałoby się, że nic, tylko przyklasnąć tej wspaniałej inicjatywie. Oto rząd pragnie pomóc swoim wyborcom i wyręczyć ich ze znojnego trudu wypełniania - być może najbardziej skomplikowanego na świecie - zeznania podatkowego. Co prawda pracodawcy, którzy będą musieli spełniać ten obowiązek za swoich pracowników - i oczywiście ponosić koszty tego przedsięwzięcia - protestują, ale kto by się przejmował tymi wiecznymi malkontentami. Oni narzekają zawsze; tym razem marudzą, że obowiązki jednej grupy podatników przerzuca się na inną oraz, że zamiast wspierać przedsiębiorczość w czasach kryzysu i obniżać koszty działalności gospodarczej, bez widocznej potrzeby podwyższa się je.

Jednak moim zdaniem w całej tej sprawie najbardziej zdumiewające i niezwykle bulwersujące jest coś innego. Oto liberalny rząd (a jeśli nie „liberalny” w pełnym tego słowa znaczeniu, to przecież w przeważającej mierze z liberałów się składający) podejmuje działania, które de facto zmierzają do przekreślenia najbardziej znaczących dokonań minionych dwudziestu lat. Otóż wymiernym, naprawdę realnym sukcesem polskiej transformacji ustrojowej jest ukształtowanie zupełnie nowego społeczeństwa; obywateli - podatników, świadomych swoich praw i obowiązków. Polacy nie tylko nauczyli się wypełniać PITy - klnąc przy okazji, że są tak skomplikowane. Polacy nauczyli się także - a może przede wszystkim - MYŚLEĆ w kategoriach PODATNIKA. Zyskali    świadomość, że jeśli płacą podatki, to mają prawo wymagać od tych, którzy dysponują ICH pieniędzmi. Że mają obywatelskie prawo rozliczać rządzących z tego, co robią. Świadomość, że JEST SIĘ PODATNIKIM upodmiotowiła polskie społeczeństwo; sprawiła, że obywatel, z jednej strony, czuje się państwu potrzebny, z drugiej zaś, domaga się poszanowania swoich praw i wypełniania przez państwo należących do niego obowiązków. Tego typu postawy i zachowania, w demokratycznym państwie gospodarki rynkowej, powinny być przez rządzących utrwalane i wzmacnianie, nie zaś eliminowane - zwłaszcza w sposób zawoalowany, pod pretekstem „niesienia pomocy”. Ludzie, którzy samodzielnie wypełniają PITy (lub płacą za to całkiem niemałe sumy profesjonalnym służbom) skrupulatnie liczą swoje pieniądze, analizują wydatki i planują budżety, uczą się ekonomii.

Chęć „wyręczania” obywateli z obowiązku osobistego myślenia o własnym PITcie, jest trudną do zrozumienia próbą, jakiegoś „nostalgicznego” powrotu do społeczeństwa ekonomicznie ubezwłasnowolnionego, takiego z czasów tzw. realnego socjalizmu. Ale wtedy całe pokolenia ekonomicznych nieudaczników były władzy na rękę. Nie chce mi się wierzyć, że dziś rządzący pragną pozbawić obywateli świadomości znaczenia wypełniania PITa i obywatelskiej siły wynikającej z płacenia podatków. Że zależy im na wyuczonej bezradności ekonomicznej Polaków...

Księgowi nieprzychylni zmianom w rozliczaniu PIT

Leszek Balcerowicz stwierdził kiedyś, mając na myśli decydentów, że „kto źle liczy, szkodzi ludziom”. Trawestując jego myśl i odnosząc ją do podatników, można powiedzieć: „kto przestaje liczyć, szkodzi sobie”. Ale nie tylko sobie - państwu również. Nieodłączną cechą rynkowego społeczeństwa jest liczenie pieniędzy. I świadomość, że oddając ich część państwu mamy prawo domagać się, by dobrze robiło to, co do niego należy. Władza, która nie czuje na sobie ciągłej presji obywatelskiego społeczeństwa, bardzo łatwo może popsuć państwo.  A chyba nie o to powinno chodzić obecnie rządzącej koalicji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I jeszcze jedna kwestia - odpowiedzialności za błędy. To truizm, ale każdy powinien odpowiadać za swoje. Czy pracodawcy wypełniający za pracowników PITy, będą ponosić konsekwencje ich (pracowników) błędów? A jeśli tak, to dlaczego? I ilu nowych urzędników trzeba będzie zatrudnić, by pracodawców „na tę okoliczność” sprawdzali, kontrolowali, inwigilowali?

Na szczęście, rząd postanowił pozostawić furtkę tym, którzy samodzielnie będą chcieli biedzić się nad PITami, liczyć swoje własne pieniądze i mieć świadomość jakie sumy przekazują w ręce polityków.  "Jeśli podatnik będzie chciał sam wypełnić i wysłać PIT, to powiadomi o tym swojego pracodawcę" - powiedział premier. Mam nadzieję, że takich podatników będzie jak najwięcej. Leży to w interesie ich samych, naszego państwa i polityków, za wszelką cenę pragnących podatnikom „ułatwić życie”. A jeśli już tak naprawdę politycy pragną im pomóc, to niech maksymalnie uproszczą formularze i cały system podatkowy. Proste?

Komentarz Prezydenta Konfederacji Pracodawców Polskich

Andrzeja Malinowskiego

 

oprac. Adam Kuchta

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA