reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kiedy nie należy naliczać ryczałtowego podatku od przychodu z umowy

Kiedy nie należy naliczać ryczałtowego podatku od przychodu z umowy

Od 1 stycznia br. wprowadzono nowy sposób opodatkowania niektórych przychodów z działalności wykonywanej osobiście, m.in. z umów zlecenia i o dzieło. Jeśli przychód z takiej umowy nie przekracza miesięcznie 200 zł, powinien być opodatkowany ryczałtowo.

Jednak w praktyce to, czy pobrać ryczałt czy naliczyć podatek na ogólnych zasadach w formie zaliczkowej, zależy nie tylko od wysokości przychodu. W poniższym tekście wyjaśniamy te różnice.

Zleceniodawca, który wypłaca należności z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło (działalność wykonywana osobiście), ma obowiązek obliczyć i pobrać od nich zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18%. Podstawą do naliczenia zaliczki jest przychód pomniejszony o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% (lub 50% z praw autorskich) oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe). Tak ustaloną zaliczkę pomniejsza się o składkę na ubezpieczenie zdrowotne pobraną ze środków zleceniobiorcy/wykonawcy dzieła. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru składki.

Zatem podstawą opodatkowania należności z umów zlecenia i umów o dzieło jest dochód, do którego stosuje się najniższą stawkę procentową z tabeli skali podatkowej. Są to tzw. zasady ogólne opodatkowania.

Od 1 stycznia 2009 r. w zakresie opodatkowania umów zlecenia i o dzieło obowiązuje jednak wyjątek. Dotyczy on opodatkowania tzw. drobnych umów zleceń i o dzieło.

Od dochodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umowy zlecenia, o dzieło) pobiera się zryczałtowany podatek, jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł. Ryczałt wynosi 18% przychodu (art. 30 ust. 1 pkt 5a updof).

Z pytaniem, kiedy ten przepis ma zastosowanie, redakcja MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń zwróciła się do Ministerstwa Finansów.

Kiedy zastosować ryczałt

Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że opodatkowanie ryczałtowe stosuje się wówczas, gdy są spełnione łącznie 4 warunki:

• suma należności z tego samego tytułu nie przekracza 200 zł (przychód z umowy zlecenia i umowy o dzieło to jedno źródło przychodu określone w art. 13 pkt 9 updof),

• płatnik zawarł umowę/umowy z osobą, która nie jest jego pracownikiem,

• należność jest określona w umowie/umowach w okresach miesięcznych,

• wynagrodzenie zostało określone w umowie w konkretnej miesięcznej kwocie (nie można stosować ryczałtu, gdy wynagrodzenie zostało określone bez wskazania miesięcznej należności, np. godzinowo, akordowo, prowizyjnie, nawet gdy przychód za dany miesiąc nie przekracza 200 zł (potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 marca 2009 r., ILPB1/415-281/09-02/AK).

Jeśli zostaną spełnione powyższe warunki, podatek nalicza się ryczałtem, tj. od kwoty przychodu. Przychodu nie należy wówczas pomniejszać o składki na ubezpieczenia społeczne ani o koszty uzyskania przychodu. Naliczonego podatku nie pomniejsza się ponadto o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Całą kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne musi opłacić ubezpieczony.

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. zawarła umowę zlecenia na pakowanie materiałów promocyjnych z osobą, która pracuje w innej firmie i otrzymuje wynagrodzenie wyższe od minimalnego. Z umowy zlecenia miesięczny przychód określony w umowie wynosi 180 zł. Wynagrodzenie zostanie wypłacone jednorazowo. Zleceniobiorca podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. W tym przypadku od umowy zlecenia należy naliczyć:

zryczałtowany podatek dochodowy: 180 zł x 18% = 32,40 zł, po zaokrągleniu 32 zł,

składkę na ubezpieczenie zdrowotne: 180 zł x 9% = 16,20 zł.

Kwota do wypłaty: 180 zł - 32 zł - 16,20 zł = 131,80 zł.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama