REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nie należy naliczać ryczałtowego podatku od przychodu z umowy

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia br. wprowadzono nowy sposób opodatkowania niektórych przychodów z działalności wykonywanej osobiście, m.in. z umów zlecenia i o dzieło. Jeśli przychód z takiej umowy nie przekracza miesięcznie 200 zł, powinien być opodatkowany ryczałtowo.

Jednak w praktyce to, czy pobrać ryczałt czy naliczyć podatek na ogólnych zasadach w formie zaliczkowej, zależy nie tylko od wysokości przychodu. W poniższym tekście wyjaśniamy te różnice.

REKLAMA

Autopromocja

Zleceniodawca, który wypłaca należności z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło (działalność wykonywana osobiście), ma obowiązek obliczyć i pobrać od nich zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 18%. Podstawą do naliczenia zaliczki jest przychód pomniejszony o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% (lub 50% z praw autorskich) oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe). Tak ustaloną zaliczkę pomniejsza się o składkę na ubezpieczenie zdrowotne pobraną ze środków zleceniobiorcy/wykonawcy dzieła. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru składki.

Zatem podstawą opodatkowania należności z umów zlecenia i umów o dzieło jest dochód, do którego stosuje się najniższą stawkę procentową z tabeli skali podatkowej. Są to tzw. zasady ogólne opodatkowania.

Od 1 stycznia 2009 r. w zakresie opodatkowania umów zlecenia i o dzieło obowiązuje jednak wyjątek. Dotyczy on opodatkowania tzw. drobnych umów zleceń i o dzieło.

Od dochodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umowy zlecenia, o dzieło) pobiera się zryczałtowany podatek, jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł. Ryczałt wynosi 18% przychodu (art. 30 ust. 1 pkt 5a updof).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pytaniem, kiedy ten przepis ma zastosowanie, redakcja MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń zwróciła się do Ministerstwa Finansów.

Kiedy zastosować ryczałt

Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że opodatkowanie ryczałtowe stosuje się wówczas, gdy są spełnione łącznie 4 warunki:

• suma należności z tego samego tytułu nie przekracza 200 zł (przychód z umowy zlecenia i umowy o dzieło to jedno źródło przychodu określone w art. 13 pkt 9 updof),

płatnik zawarł umowę/umowy z osobą, która nie jest jego pracownikiem,

• należność jest określona w umowie/umowach w okresach miesięcznych,

REKLAMA

wynagrodzenie zostało określone w umowie w konkretnej miesięcznej kwocie (nie można stosować ryczałtu, gdy wynagrodzenie zostało określone bez wskazania miesięcznej należności, np. godzinowo, akordowo, prowizyjnie, nawet gdy przychód za dany miesiąc nie przekracza 200 zł (potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 marca 2009 r., ILPB1/415-281/09-02/AK).

Jeśli zostaną spełnione powyższe warunki, podatek nalicza się ryczałtem, tj. od kwoty przychodu. Przychodu nie należy wówczas pomniejszać o składki na ubezpieczenia społeczne ani o koszty uzyskania przychodu. Naliczonego podatku nie pomniejsza się ponadto o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Całą kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne musi opłacić ubezpieczony.

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. zawarła umowę zlecenia na pakowanie materiałów promocyjnych z osobą, która pracuje w innej firmie i otrzymuje wynagrodzenie wyższe od minimalnego. Z umowy zlecenia miesięczny przychód określony w umowie wynosi 180 zł. Wynagrodzenie zostanie wypłacone jednorazowo. Zleceniobiorca podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. W tym przypadku od umowy zlecenia należy naliczyć:

zryczałtowany podatek dochodowy: 180 zł x 18% = 32,40 zł, po zaokrągleniu 32 zł,

składkę na ubezpieczenie zdrowotne: 180 zł x 9% = 16,20 zł.

Kwota do wypłaty: 180 zł - 32 zł - 16,20 zł = 131,80 zł.

 

Nie wolno łączyć przychodów

Należności z tytułu umów zlecenia/o dzieło, które podlegają ryczałtowemu opodatkowaniu, nie należy łączyć z innymi uzyskanymi przychodami (dochodami) opodatkowanymi na zasadach ogólnych, tj. według progresywnej skali podatkowej. Zarobku, od którego został zapłacony ryczałtowy podatek, nie należy wykazywać w zeznaniu rocznym, ponieważ podatek ten został już ostatecznie rozliczony.

WAŻNE!

Przychodu z umów zlecenia i o dzieło, od których został opłacony w 2009 r. ryczałtowy podatek, nie należy wykazywać w zeznaniu rocznym za 2009 r.

Ważna jest treść umowy

Zastosowanie ryczałtowego opodatkowania zależy m.in. od treści zawartej umowy zlecenia/o dzieło. Ryczałt stosuje się wówczas, gdy miesięczna kwota nie wyższa niż 200 zł wynika z umowy (umów).

Oznacza to, że nie należy sumować należności, jakie zleceniobiorcy/wykonawcy dzieła wypłacono w trakcie miesiąca, aby sprawdzić, czy zastosować ryczałtowe opodatkowanie. Ryczałtowy podatek trzeba pobrać wówczas, gdy miesięczny przychód nieprzekraczający 200 zł wynika z umowy/umów.

Zatem jeżeli kwota wynikająca z umowy jest wyższa niż 200 zł (np. 1000 zł), ale jednocześnie umowa przewiduje, że za każdy miesiąc trwania umowy przysługuje należność nieprzekraczająca 200 zł, to zostają spełnione warunki do ryczałtowego naliczenia podatku, nawet jeśli cała należność zostanie wypłacona w jednym miesiącu.

Zryczałtowany podatek w wysokości 18% przychodu należy pobrać również wtedy, gdy z umowy wynika wynagrodzenie wyższe niż 200 zł, ale jest ono wypłacane co miesiąc w mniejszych kwotach - do 200 zł i taki zapis istnieje w umowie. Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 sierpnia 2009 r. (IPPB2/415-375/09-4/LK).

PRZYKŁAD

Z wykonawcą zlecenia uzgodniono, że wynagrodzenie za prace zlecone wynosi ogółem 2000 zł. Umowa została zawarta na 10 miesięcy. W umowie rozłożono odpłatność na 10 miesięcznych wypłat, po 200 zł każda. W takim przypadku zostały spełnione warunki do ryczałtowego opodatkowania przychodu ze zlecenia.

Jeżeli jednak umowa przewiduje należność wyższą niż 200 zł, a jednocześnie nie określa, że za każdy miesiąc należy się przychód nieprzekraczający 200 zł, to płatnik powinien pobrać podatek w formie zaliczki według ogólnych zasad. Bez znaczenia wówczas pozostaje kwestia rozliczenia zleceniodawcy ze zleceniobiorcą - czy należność zostanie wypłacona jednorazowo w wysokości wyższej niż 200 zł, czy w miesięcznych ratach nieprzekraczających 200 zł.

Więcej na ten temat przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 1/2010 w artykule "Kiedy nie należy naliczać ryczałtowego podatku od przychodu z umowy cywilnoprawnej nieprzekraczającego 200 zł"

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA