REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prowadzić ewidencję VAT po 1 stycznia 2010 r.

Ewa Sławińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. zostały wprowadzone dodatkowe obowiązki ewidencyjne dla podatników świadczących usługi opodatkowane poza Polską. Muszą wykazywać w ewidencji nazwę wykonanej usługi oraz jej wartości bez podatku. To nie wszystkie obowiązki ewidencyjne podatników świadczących lub nabywających usługi tzw. wewnątrzwspólnotowe.

Ustawa o VAT nie zawiera wzoru ewidencji VAT. Każdy podatnik jest natomiast zobowiązany tak prowadzić ewidencję, aby na podstawie tej ewidencji można było prawidłowo wypełnić deklarację VAT (art. 109 ust. 3). Dane z ewidencji VAT powinny również umożliwić podatnikowi prawidłowe wypełnienie innych obowiązków informacyjnych nałożonych na niego ustawą o VAT, np. obowiązku wypełnienia informacji podsumowującej VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Od 1 stycznia 2010 r. podatnik powinien:

• w poz. 22 deklaracji wykazywać wartość świadczonych usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, opodatkowanych poza terytorium kraju,

• w poz. 39 deklaracji wykazywać wartość importowanych usług wewnątrzwspólnotowych, opodatkowanych u nabywcy na podstawie art. 28b.

Oznacza to obowiązek osobnego ewidencjonowania usług wewnątrzwspólnotowych w ewidencji sprzedaży i ewidencji zakupu VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei w informacji podsumowującej podatnicy świadczący usługi opodatkowane u nabywcy zostali zobowiązani do wykazywania: kodu kraju kontrahenta, numeru identyfikacyjnego kontrahenta oraz kwoty transakcji w złotych. Wskazuje to na stopień szczegółowości, jaką powinna mieć prowadzona ewidencja, aby podatnik mógł prawidłowo wypełnić swoje obowiązki informacyjne.

Ewidencja sprzedaży

Podatnik VAT musi ewidencjonować, a następnie wykazywać w deklaracji VAT (w poz. 22) oraz w informacji podsumowującej wartość świadczonych usług opodatkowanych poza terytorium kraju przez nabywcę (w ewidencji, deklaracji oraz informacji podsumowującej podatnik nie wykazuje usług świadczonych poza terytorium kraju w ramach działalności zarejestrowanej poza terytorium kraju).

Od 1 stycznia 2010 r. podatnicy świadczący usługi opodatkowane u nabywcy, podatnika podatku od wartości dodanej (na terytorium innego państwa członkowskiego UE niż Polska) zostali zobowiązani do:

• wykazywania w części E informacji podsumowującej VAT-UE: kodu kraju kontrahenta (nabywcy usługi), numeru, pod którym kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby VAT, oraz wartości transakcji w złotych (na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT),

• odrębnego wykazania w deklaracji (w poz. 22) wartości świadczonych usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, czyli usług opodatkowanych u nabywcy na podstawie art. 28b.

W informacji podsumowującej oraz deklaracji podatnik ma obowiązek wykazać usługi opodatkowane u nabywcy na podstawie art. 28b ustawy, z wyłączeniem usług zwolnionych u nabywcy z VAT oraz usług opodatkowanych u nabywcy stawką 0% VAT (art. 100 ust. 1 pkt 4). W związku z tym, że w poz. 22 deklaracji znalazło się odwołanie do art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, należy uznać, że w poz. 22 deklaracji VAT podatnik nie powinien wykazywać usług zwolnionych u nabywcy z VAT oraz usług opodatkowanych u nabywcy stawką 0% VAT. Tego rodzaju wyłączenie zawiera bowiem art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

W konsekwencji ewidencja sprzedaży VAT w części dotyczącej świadczenia usług opodatkowanych poza terytorium kraju powinna zawierać:

• kod kraju kontrahenta,

• numer identyfikacji podatkowej kontrahenta z innego kraju UE oraz jego nazwę,

• nazwę usługi,

• wartość usługi bez kwoty podatku od wartości dodanej,

• informację, czy usługa jest opodatkowana u nabywcy na podstawie art. 28b,

• informację, czy usługa jest u nabywcy zwolniona lub opodatkowana stawką 0%.

Ewidencja zakupu

Wzór deklaracji VAT obowiązujący od 1 stycznia 2010 r. zawiera również dodatkową poz. 39, w której podatnik ma obowiązek wykazać wartość importowanych usług, opodatkowanych w Polsce na podstawie art. 28b ustawy o VAT. W związku z tym ewidencja zakupu VAT powinna od 1 stycznia 2010 r. zawierać informację, czy usługa zakupiona u kontrahenta z innego kraju UE jest opodatkowana w Polsce na podstawie art. 28b ustawy o VAT.

 

Więcej na ten temat w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule "Ewidencja VAT po zmianach od 1 stycznia 2010 r."

 

• art. 28b, art. 100 ust. 1 pkt 4, art. 109 ust. 3a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

REKLAMA

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA