REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Krystyna Tymorek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Urlop ojcowski może wykorzystać pracownik – ojciec biologiczny lub ojciec adopcyjny (legitymujący się skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka, w którym jest wpisany jako ojciec). Urlop ten może wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Po tym czasie prawo do urlopu ojcowskiego nie przysługuje.

 

REKLAMA

Autopromocja

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski ma charakter fakultatywny, tj. jego wykorzystanie zależy od woli pracownika. Z kolei pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu, gdy pracownik złoży w tej sprawie pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed dniem rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. Jeśli pracownik nie zachowa tego terminu, pracodawca może, ale nie musi udzielić mu urlopu ojcowskiego w terminie wskazanym we wniosku.

Urlop ojcowski może być wykorzystany przez pracownika w każdym czasie, jednak tylko do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Nie ma znaczenia, czy w tym samym czasie matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu wychowawczego.

W 2010 r. wymiar urlopu ojcowskiego wynosi jeden tydzień (7 dni). Taki sam wymiar urlopu ojcowskiego będzie obowiązywał w 2011 r., a poczynając od 1 stycznia 2012 r. wymiar urlopu ojcowskiego wyniesie 2 tygodnie (14 dni).

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nie uzależniają wymiaru tego urlopu od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Zarówno w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, jak i w przypadku urodzenia bliźniąt czy większej liczby dzieci, ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w tym samym wymiarze (tj. w 2010 r. - tylko przez jeden tydzień).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Wymiar urlopu ojcowskiego jest taki sam niezależnie od liczby urodzonych/adoptowanych dzieci pracownika.

REKLAMA

Do urlopu ojcowskiego należy stosować odpowiednio m.in. art. 183 Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Oznacza to, że urlopu ojcowskiego należy udzielać na dni kalendarzowe, a nie robocze. Nie można więc udzielić urlopu ojcowskiego np. na 5 dni roboczych - od poniedziałku do piątku, ale w każdym przypadku należy go udzielać na 7 kolejnych dni kalendarzowych.

Pracodawca nie może udzielić urlopu ojcowskiego na okres krótszy niż 7 dni. Jeśli dziecko ukończy 12 miesiąc życia w czasie, gdy pracownik - ojciec wychowujący dziecko korzysta z urlopu ojcowskiego, urlop ten jest przerywany od dnia, w którym dziecko ukończyło 12 miesięcy (np. po 3 dniach korzystania z urlopu ojcowskiego). W takim przypadku urlop ojcowski także jest udzielany w wymiarze tygodniowym, natomiast z przyczyn obiektywnych - tj. z powodu ukończenia przez dziecko określonego wieku - wcześniej się skończy. Nie ma bowiem podstaw prawnych, aby urlop ojcowski trwał po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia.

PRZYKŁAD

Pracownik wystąpił 12 czerwca 2010 r. o udzielenie mu urlopu ojcowskiego na dziecko urodzone 18 czerwca 2009 r. - w terminie od 13 do 19 czerwca 2010 r. Pracodawca zgodził się na udzielenie tego urlopu. W związku z tym, że urlop ojcowski przysługuje w wymiarze tygodnia, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia - urlop ojcowski i zasiłek macierzyński przysługują pracownikowi od 12 do 17 czerwca 2010 r. (przez 6 dni) - ponieważ 17 czerwca 2010 r. dziecko ukończyło 12 miesięcy. Zgodnie bowiem z art. 112 Kodeksu cywilnego wiek 12 miesięcy upływa z początkiem ostatniego dnia, w którym dziecko ma 12 miesięcy, tj. w tym przypadku o północy z 17 na 18 czerwca.

W przypadku pozostawania pracownika równolegle w więcej niż jednym stosunku pracy, pracownik może skorzystać u wszystkich pracodawców jednocześnie z urlopu ojcowskiego albo przebywać na urlopie tylko u jednego z pracodawców. Przepis art. 1823 Kodeksu pracy nie uzależnia bowiem prawa do urlopu ojcowskiego od konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Jeśli pracownik nie korzysta z urlopu u wszystkich pracodawców, to nie może wystąpić do pracodawców, u których pracował w czasie urlopu ojcowskiego, o udzielenie tego urlopu w późniejszym terminie.

Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego pracownika

Za okres korzystania z urlopu ojcowskiego w tym samym czasie u jednego/wszystkich pracodawców pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak ustalić prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego


• art. 1823, art. 1831 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1704

• art. 29 ust. 5a, art. 31, art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512

• art. 112 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 40, poz. 222

Krystyna Tymorek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

REKLAMA

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

REKLAMA