reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski może wykorzystać pracownik – ojciec biologiczny lub ojciec adopcyjny (legitymujący się skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka, w którym jest wpisany jako ojciec). Urlop ten może wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Po tym czasie prawo do urlopu ojcowskiego nie przysługuje.


 

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski ma charakter fakultatywny, tj. jego wykorzystanie zależy od woli pracownika. Z kolei pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu, gdy pracownik złoży w tej sprawie pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed dniem rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. Jeśli pracownik nie zachowa tego terminu, pracodawca może, ale nie musi udzielić mu urlopu ojcowskiego w terminie wskazanym we wniosku.

Urlop ojcowski może być wykorzystany przez pracownika w każdym czasie, jednak tylko do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Nie ma znaczenia, czy w tym samym czasie matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu wychowawczego.

W 2010 r. wymiar urlopu ojcowskiego wynosi jeden tydzień (7 dni). Taki sam wymiar urlopu ojcowskiego będzie obowiązywał w 2011 r., a poczynając od 1 stycznia 2012 r. wymiar urlopu ojcowskiego wyniesie 2 tygodnie (14 dni).

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nie uzależniają wymiaru tego urlopu od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Zarówno w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, jak i w przypadku urodzenia bliźniąt czy większej liczby dzieci, ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w tym samym wymiarze (tj. w 2010 r. - tylko przez jeden tydzień).

WAŻNE!

Wymiar urlopu ojcowskiego jest taki sam niezależnie od liczby urodzonych/adoptowanych dzieci pracownika.

Do urlopu ojcowskiego należy stosować odpowiednio m.in. art. 183 Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Oznacza to, że urlopu ojcowskiego należy udzielać na dni kalendarzowe, a nie robocze. Nie można więc udzielić urlopu ojcowskiego np. na 5 dni roboczych - od poniedziałku do piątku, ale w każdym przypadku należy go udzielać na 7 kolejnych dni kalendarzowych.

Pracodawca nie może udzielić urlopu ojcowskiego na okres krótszy niż 7 dni. Jeśli dziecko ukończy 12 miesiąc życia w czasie, gdy pracownik - ojciec wychowujący dziecko korzysta z urlopu ojcowskiego, urlop ten jest przerywany od dnia, w którym dziecko ukończyło 12 miesięcy (np. po 3 dniach korzystania z urlopu ojcowskiego). W takim przypadku urlop ojcowski także jest udzielany w wymiarze tygodniowym, natomiast z przyczyn obiektywnych - tj. z powodu ukończenia przez dziecko określonego wieku - wcześniej się skończy. Nie ma bowiem podstaw prawnych, aby urlop ojcowski trwał po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia.

PRZYKŁAD

Pracownik wystąpił 12 czerwca 2010 r. o udzielenie mu urlopu ojcowskiego na dziecko urodzone 18 czerwca 2009 r. - w terminie od 13 do 19 czerwca 2010 r. Pracodawca zgodził się na udzielenie tego urlopu. W związku z tym, że urlop ojcowski przysługuje w wymiarze tygodnia, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia - urlop ojcowski i zasiłek macierzyński przysługują pracownikowi od 12 do 17 czerwca 2010 r. (przez 6 dni) - ponieważ 17 czerwca 2010 r. dziecko ukończyło 12 miesięcy. Zgodnie bowiem z art. 112 Kodeksu cywilnego wiek 12 miesięcy upływa z początkiem ostatniego dnia, w którym dziecko ma 12 miesięcy, tj. w tym przypadku o północy z 17 na 18 czerwca.

W przypadku pozostawania pracownika równolegle w więcej niż jednym stosunku pracy, pracownik może skorzystać u wszystkich pracodawców jednocześnie z urlopu ojcowskiego albo przebywać na urlopie tylko u jednego z pracodawców. Przepis art. 1823 Kodeksu pracy nie uzależnia bowiem prawa do urlopu ojcowskiego od konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Jeśli pracownik nie korzysta z urlopu u wszystkich pracodawców, to nie może wystąpić do pracodawców, u których pracował w czasie urlopu ojcowskiego, o udzielenie tego urlopu w późniejszym terminie.

Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego pracownika

Za okres korzystania z urlopu ojcowskiego w tym samym czasie u jednego/wszystkich pracodawców pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak ustalić prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego


• art. 1823, art. 1831 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1704

• art. 29 ust. 5a, art. 31, art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512

• art. 112 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 40, poz. 222

Krystyna Tymorek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama