REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Krystyna Tymorek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Urlop ojcowski może wykorzystać pracownik – ojciec biologiczny lub ojciec adopcyjny (legitymujący się skróconym odpisem aktu urodzenia dziecka, w którym jest wpisany jako ojciec). Urlop ten może wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Po tym czasie prawo do urlopu ojcowskiego nie przysługuje.

 

REKLAMA

Autopromocja

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski ma charakter fakultatywny, tj. jego wykorzystanie zależy od woli pracownika. Z kolei pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu, gdy pracownik złoży w tej sprawie pisemny wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed dniem rozpoczęcia korzystania z tego urlopu. Jeśli pracownik nie zachowa tego terminu, pracodawca może, ale nie musi udzielić mu urlopu ojcowskiego w terminie wskazanym we wniosku.

Urlop ojcowski może być wykorzystany przez pracownika w każdym czasie, jednak tylko do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Nie ma znaczenia, czy w tym samym czasie matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, czy urlopu wychowawczego.

W 2010 r. wymiar urlopu ojcowskiego wynosi jeden tydzień (7 dni). Taki sam wymiar urlopu ojcowskiego będzie obowiązywał w 2011 r., a poczynając od 1 stycznia 2012 r. wymiar urlopu ojcowskiego wyniesie 2 tygodnie (14 dni).

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu ojcowskiego nie uzależniają wymiaru tego urlopu od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Zarówno w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, jak i w przypadku urodzenia bliźniąt czy większej liczby dzieci, ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w tym samym wymiarze (tj. w 2010 r. - tylko przez jeden tydzień).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Wymiar urlopu ojcowskiego jest taki sam niezależnie od liczby urodzonych/adoptowanych dzieci pracownika.

REKLAMA

Do urlopu ojcowskiego należy stosować odpowiednio m.in. art. 183 Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Oznacza to, że urlopu ojcowskiego należy udzielać na dni kalendarzowe, a nie robocze. Nie można więc udzielić urlopu ojcowskiego np. na 5 dni roboczych - od poniedziałku do piątku, ale w każdym przypadku należy go udzielać na 7 kolejnych dni kalendarzowych.

Pracodawca nie może udzielić urlopu ojcowskiego na okres krótszy niż 7 dni. Jeśli dziecko ukończy 12 miesiąc życia w czasie, gdy pracownik - ojciec wychowujący dziecko korzysta z urlopu ojcowskiego, urlop ten jest przerywany od dnia, w którym dziecko ukończyło 12 miesięcy (np. po 3 dniach korzystania z urlopu ojcowskiego). W takim przypadku urlop ojcowski także jest udzielany w wymiarze tygodniowym, natomiast z przyczyn obiektywnych - tj. z powodu ukończenia przez dziecko określonego wieku - wcześniej się skończy. Nie ma bowiem podstaw prawnych, aby urlop ojcowski trwał po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia.

PRZYKŁAD

Pracownik wystąpił 12 czerwca 2010 r. o udzielenie mu urlopu ojcowskiego na dziecko urodzone 18 czerwca 2009 r. - w terminie od 13 do 19 czerwca 2010 r. Pracodawca zgodził się na udzielenie tego urlopu. W związku z tym, że urlop ojcowski przysługuje w wymiarze tygodnia, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia - urlop ojcowski i zasiłek macierzyński przysługują pracownikowi od 12 do 17 czerwca 2010 r. (przez 6 dni) - ponieważ 17 czerwca 2010 r. dziecko ukończyło 12 miesięcy. Zgodnie bowiem z art. 112 Kodeksu cywilnego wiek 12 miesięcy upływa z początkiem ostatniego dnia, w którym dziecko ma 12 miesięcy, tj. w tym przypadku o północy z 17 na 18 czerwca.

W przypadku pozostawania pracownika równolegle w więcej niż jednym stosunku pracy, pracownik może skorzystać u wszystkich pracodawców jednocześnie z urlopu ojcowskiego albo przebywać na urlopie tylko u jednego z pracodawców. Przepis art. 1823 Kodeksu pracy nie uzależnia bowiem prawa do urlopu ojcowskiego od konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Jeśli pracownik nie korzysta z urlopu u wszystkich pracodawców, to nie może wystąpić do pracodawców, u których pracował w czasie urlopu ojcowskiego, o udzielenie tego urlopu w późniejszym terminie.

Zasiłek za okres urlopu ojcowskiego pracownika

Za okres korzystania z urlopu ojcowskiego w tym samym czasie u jednego/wszystkich pracodawców pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak ustalić prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego


• art. 1823, art. 1831 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 219, poz. 1704

• art. 29 ust. 5a, art. 31, art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512

• art. 112 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 40, poz. 222

Krystyna Tymorek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Źródło: isk.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

REKLAMA

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

REKLAMA