reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rozrachunki w walucie obcej - wycena bilansowa

Rozrachunki w walucie obcej - wycena bilansowa

Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim i w walucie polskiej. Również w walucie polskiej należy sporządzać sprawozdania finansowe. Przepis ten oznacza więc, że wszystkie transakcje wyrażone w walutach obcych należy wykazać w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym w przeliczeniu na walutę polską.


Składniki aktywów należy wyceniać nie rzadziej niż na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski.

Uwaga

W przypadku jednostek prowadzących kupno i sprzedaż walut obcych wycena dokonywana jest po kursie, po którym nastąpił zakup waluty, jednak w wysokości nie wyższej od średniego kursu ustalonego przez NBP na dzień wyceny danej waluty.

Prace mające na celu ustalenie wartości należności i zobowiązań, czyli wycena rozrachunków, obejmują wycenę bieżącą (w trakcie roku obrotowego) oraz wycenę bilansową. Przed wyceną bilansową rozrachunków należy dokonać ich inwentaryzacji, która jest przeprowadzana w drodze potwierdzenia sald lub weryfikacji sald (porównanie danych wynikających z dokumentów z danymi w księgach). Wycena rozrachunków powinna być dokonana zgodnie z zapisami uor w przypadku: należności i udzielonych pożyczek - w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności oraz zobowiązań - w kwocie wymaganej zapłaty.

Wycena bilansowa rozrachunków w walutach obcych powoduje powstanie różnic kursowych wynikających z tego, że zazwyczaj różne są daty powstania rozrachunku (należności lub zobowiązania) oraz wyceny na dzień bilansowy. Różne wobec tego będą kwoty tych rozrachunków wyrażone w walucie polskiej po przeliczeniu ich według obowiązującego kursu. W rachunkowości mówi się o dodatnich i ujemnych różnicach kursowych.

Tabela 1

Powstawanie różnic kursowych

Powstałe w związku z wyceną bilansową różnice kursowe wpływają bezpośrednio na wynik finansowy i odnoszone są, zgodnie z uor, odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych. Dodatnie różnice kursowe stanowią przychody finansowe, różnice ujemne - koszty finansowe.

 

Szczegółowe omówienie tematu wraz z przykładami znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Rozrachunki w walucie obcej - wycena bilansowa

 


• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 47, poz. 278

Elżbieta Kowalska

nauczyciel akademicki, trener

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama