| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rozliczenie VAT na przełomie roku

Rozliczenie VAT na przełomie roku

Nowością roku 2011 r. jest m.in. wprowadzenie do ustawy o VAT przepisów regulujących zasady stosowania stawek VAT oraz zwolnień od podatku w okresach przejściowych towarzyszących zmianom stawek VAT oraz zakres zwolnień przedmiotowych od VAT. Będą to przepisy art. 41 ust. 14a–14h ustawy o VAT. Po raz pierwszy znajdą one zastosowanie na przełomie 2010 i 2011 r.

 

1. Zasada ogólna

Zasadę ogólną obowiązującą przy zmianach stawek VAT wprowadza art. 41 ust. 14a ustawy o VAT. Stanowi on, że w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.

PRZYKŁAD

Podatnik prowadzi kancelarię prawną i wykona 28 grudnia 2010 r. usługę prawniczą dla spółki z o.o. Usługa ta zostanie udokumentowana fakturą wystawioną 3 stycznia 2011 r., a więc obowiązek podatkowy z tytułu wykonania przedmiotowej usługi prawniczej powstanie 3 stycznia 2011 r. (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Zgodnie z brzmieniem art. 41 ust. 14a ustawy o VAT nie spowoduje to zmiany stawki VAT - usługa prawnicza, o której mowa, pozostanie opodatkowana według „starej” stawki podstawowej 22%.

2. Czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń

Szczególny przepis dotyczyć będzie czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń. Na potrzeby ustalenia właściwej stawki VAT według zasad z art. 41 ust. 14a ustawy o VAT czynności takie uznawać się będzie za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności (art. 41 ust. 14b ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Spółka z o.o. wynajmuje lokal użytkowy. Czynsz najmu płacony jest za miesięczne, kalendarzowe okresy rozliczeniowe. Czynsz ten płacony jest „z dołu”, tj. w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po rozliczanym miesiącu. Oznacza to, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usługi najmu w grudniu 2010 r. może powstać w styczniu 2011 r. (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT). Nie spowoduje to zmiany stawki VAT, gdyż według art. 41 ust. 14b ustawy o VAT usługę najmu uznaje się za wykonaną 31 grudnia 2010 r. W konsekwencji - w myśl art. 41 ust. 14a ustawy o VAT - będzie ona opodatkowana według „starej” stawki 22%.

Przepis art. 41 ust. 14b ustawy o VAT stosowany będzie z zastrzeżeniem art. 41 ust. 14c ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku gdy okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, czynność uznaje się za wykonaną:

• w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku - w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku,

• z upływem tego okresu - w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.

 

 Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Rozliczenie VAT na przełomie roku - przepisy przejściowe


Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Krywan

Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK