Od 1 lipca można założyć firmę przez Internet
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy rozdziału 3 ustawy dotyczą Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej „CEIDG”), której zadaniem jest zastąpienie ewidencji działalności gospodarczych prowadzonych w poszczególnych gminach. CEIDG jest rejestrem centralnym, prowadzonym przez Ministra Gospodarki. Funkcjonuje w ramach systemu teleinformatycznego, więc można z niej korzystać za pośrednictwem Internetu. CEIDG została ukształtowana według idei „zero okienek”, której efektem ma być możliwość załatwiania spraw przez przedsiębiorców bez potrzeby udawania się do urzędów i tracenia czasu w kolejkach. Należy przy tym wskazać, że na przeniesienie swoich ewidencji do CEIDG gminy mają czas do końca 2011 roku.
REKLAMA
Główne zadania CEIDG to ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, udostępnianie informacji o nich oraz o innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie, umożliwienie wglądu do danych udostępnianych bezpłatnie przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego, a także umożliwienie ustalenia terminu i zakresu zmian wpisów do CEIDG oraz ustalenia organu, który zmiany dokonał.
Co istotne, przekazywanie danych oraz informacji do CEIDG oraz przekazywanie i udostępnianie danych oraz informacji z CEIDG odbywa się za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej (dalej „ePUAP”).
Wniosek o wpis do CEIDG od 1 lipca br. można złożyć w formie elektronicznej i jest on wolny od opłat. Można go składać za pośrednictwem ePUAP. W ten sam sposób można składać także wniosek o zmianę lub wykreślenie wpisu. Jednakże to przedsiębiorca zadecyduje, czy woli skorzystać z tradycyjnej, papierowej wersji wniosku, który nadal (tak jak dotychczas) można złożyć we właściwym urzędzie gminy bądź wniosku w nowej formie elektronicznej.
REKLAMA
Zgodnie z ustawą, dane zawarte w CEIDG mogą być nieodpłatnie udostępniane organom administracji publicznej. Dzięki temu przedsiębiorcy są zwolnieni z obowiązku przedstawiania zaświadczeń o wpisie do CEIDG, gdyż organ może sam bezpośrednio uzyskać dostęp do interesujących go danych. Ponadto dane przedsiębiorców, z wyjątkiem numeru PESEL oraz miejsca zamieszkania (o ile nie jest ono tożsame z miejscem wykonywania działalności gospodarczej), są jawne i dostępne dla wszystkich osób za pośrednictwem InternetuZaświadczenie o wpisie w CEIDG można otrzymać w postaci elektronicznej lub jako wydruk ze strony internetowej CEIDG. poprzez stronę CEIDG lub ePUAP.
Dane zawarte w CEIDG korzystają z domniemania prawdziwości. Oznacza to, że nie można skutecznie bronić się wobec osoby trzeciej (która powołuje się na te dane) wskazując na niezgodność tych danych ze stanem fatycznym. To do obowiązków przedsiębiorcy należy czuwanie nad tym, aby jego dane zawarte w CEIDG były zgodne ze stanem faktycznym.
Naszym zdaniem, największą zaletą nowej regulacji jest możliwość dokonywania wpisów do CEIDG i otrzymywania zaświadczeń za pośrednictwem Internetu, a więc w sposób prostszy i szybszy niż sposób tradycyjny - papierowy. CEIDG niewątpliwie ułatwi funkcjonowanie przedsiębiorcom, będącym osobami fizycznymi. Również dla kontrahenta czy potencjalnego kontrahenta takiego przedsiębiorcy funkcjonowanie CEIDG będzie pożyteczne i pomocne, ponieważ jest to ewidencja nie tylko jawna, ale przede wszystkim scentralizowana i dostępna z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu.
Aneta Wrona-Kłoczko
aplikant radcowski
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat