| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Paczki z okazji Dnia Dziecka finansowane z ZFŚS a PIT

Paczki z okazji Dnia Dziecka finansowane z ZFŚS a PIT

Zbliża się Dzień Dziecka. Wiele firm w regulaminie ZFŚS ma zapis o świadczeniach wypłacanych z okazji Dnia Dziecka. Jak rozliczać tego typu świadczenia?


Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
służy przede wszystkim zaspokajaniu potrzeb socjalnych pracowników i członków ich rodzin. W ramach tej działalności mogą być wydawane określone świadczenia, m.in. dla dzieci pracowników.

W przypadku paczek przekazywanych dzieciom o ewentualnym przychodzie możemy mówić po stronie ich rodziców. Sposób rozliczenia tych świadczeń zależy od ich wartości.

Dla niektórych rodzajów świadczeń przewidziano zwolnienie z opodatkowania. Z art. 21 ust. 1 pkt 67 updof wynika, że zwolniona z podatku dochodowego jest:

wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Zatem zwolnieniu podlegają świadczenia:

• rzeczowe oraz pieniężne sfinansowane w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi,

do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

 Powyższe warunki muszą być spełnione łącznie. 


Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Czy paczki z okazji Dnia Dziecka podlegają opodatkowaniu


Podstawa prawna:

• art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 362

 

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK