REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy klienci Amber Gold powinni składać pozwy?

Maurycy Organa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy warto aby poszkodowani przez Amber Gold dochodzili swoich praw w pozwach zbiorowych, gdy prawdopodobne staje się ogłoszenie upadłości spółki?


Problem

REKLAMA

Autopromocja

Jestem poszkodowanym w sprawie Amber Gold. Zaproponowano mi odpłatne przyłączenie się do pozwu zbiorowego. Czy warto przyłączyć się do pozwu zbiorowego? Dodam, że wiąże się to z kolejnymi kosztami. Czy pozew zbiorowy zwiększy moje szanse na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy? Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości przeczytałem też o innych wariantach dochodzenia swoich roszczeń np. o zgłoszeniu należności do syndyka. Jak postąpić w takiej sytuacji?


Rada

Ze względu na bardzo prawdopodobne ogłoszenie upadłości Amber Gold przystąpienie do pozwu zbiorowego mija się z celem i tylko naraża Pana na zbyteczne koszty. Szczegóły w uzasadnieniu.


Uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pierwszej kolejności należy pamiętać, iż zgodnie z doniesieniami medialnymi, na podstawie czterech wniosków o ogłoszenie upadłości Amber Gold, Sąd w Gdańsku wszczął postępowanie poprzedzające ogłoszenie upadłości tego podmiotu (tzw. postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości). W okresie do dnia podjęcia przez Sąd w Gdańsku decyzji co do ewentualnego ogłoszenia upadłości Amber Gold, Sąd ten zadecydował o zabezpieczeniu majątku Amber Gold poprzez ustanowienie zarządcy przymusowego. Aktualnie więc to nie zarząd, czy kadra menadżerska Amber Gold zarządza tym podmiotem, a właśnie powołany przez Sąd zarządca przymusowy. Jednocześnie z informacji medialnych wynika, iż organy ścigania zabezpieczyły majątek Amber Gold, którego spieniężenie powinno pozwolić na zaspokojenie kosztów ew. postępowania upadłościowego Amber Gold. Biorąc więc pod uwagę łącznie następujące okoliczności:

a) Amber Gold jest niewypłacalny (nie wykonuje swoich zobowiązań),

b) majątek Amber Gold wystarczy na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego,

c) zostały złożone formalnie poprawne wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold (o poprawności formalnej przynajmniej jednego ze złożonych wniosków świadczy fakt, iż Sąd powołał zarządcę przymusowego), najbardziej prawdopodobny scenariusz dalszych wydarzeń jest taki, iż Sąd w Gdańsku ogłosi upadłość Amber Gold.

Zakładając taki scenariusz wydarzeń, dochodzenie roszczeń w pozwach indywidualnych lub zbiorowych wytaczanych przez byłych klientów przeciwko Amber Gold jest niecelowe. Z dniem ewentualnego ogłoszenia upadłości Amber Gold postępowania takie są bowiem zawieszane przez sąd z urzędu. Jeżeli następnie wierzytelności objęte takimi pozwami indywidualnymi/zbiorowymi zostaną uwzględnione na liście wierzytelności Amber Gold sporządzonej przez syndyka, to wytoczone przed ogłoszeniem upadłości sprawy (pozew indywidualny/zbiorowy) powinny zostać umorzone.


Ważne (!)

Składanie pozwów indywidualnych/zbiorowych przed podjęciem przez Sąd w Gdańsku decyzji co do ogłoszenia upadłości Amber Gold jest niecelowe.


Jeżeli chodzi o informacje opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, to wynika z nich, że postępowanie sądowe w formie pozwu indywidualnego lub też pozwu grupowego (zwanego powszechnie pozwem zbiorowym) może być rozwiązaniem w przypadku, gdy:

- nie zostanie ogłoszona upadłość Amber Gold lub

- syndyk odmówi uwzględnienia wierzytelności danego wierzyciela na liście wierzytelności.

Jednak w przypadku ogłoszenia upadłości Amber Gold poszkodowany powinien zgłosić swoją wierzytelność w postępowaniu upadłościowym i uczestniczyć w podziale masy upadłości, który będzie dokonywany przez syndyka po sprzedaży majątku upadłego.

Jeżeli działania te będą nieskuteczne (albo okażą się częściowo nieskuteczne), osoba poszkodowana może wystąpić bezpośrednio przeciwko członkom zarządu i od nich zażądać zapłaty.

Zapewne postępowanie upadłościowe Amber Gold będzie trudne i skomplikowane, co oczywiście przełoży się na długość jego trwania (nawet kilka lat). Prawdopodobnie również postępowania karne przeciwko członkom zarządu spółki, które mogą być w przyszłości owocować skazującymi wyrokami karnymi, będą wielowątkowe i długie. O możliwości sięgania przez klientów Amber Gold do majątku członków zarządu spółki w praktyce będzie można mówić raczej w perspektywie kilku lat, a nie kilku miesięcy.

Realnie oceniając sytuację na ten moment klienci Amber Gold powinni się raczej skoncentrować na ochronie swoich praw w ramach postępowania upadłościowego Amber Gold (oczywiście po ogłoszeniu upadłości tej spółki przez Sąd). (...)

 

Maurycy Organa

radca prawny

syndyk licencjonowany


Pełna treść artykułu w Monitorze Księgowego nr 20, data wydania: 15 października 2012


Zamów prenumeratę Monitora Księgowego >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA