| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Czy klienci Amber Gold powinni składać pozwy?

Czy klienci Amber Gold powinni składać pozwy?

Czy warto aby poszkodowani przez Amber Gold dochodzili swoich praw w pozwach zbiorowych, gdy prawdopodobne staje się ogłoszenie upadłości spółki?


Problem

Jestem poszkodowanym w sprawie Amber Gold. Zaproponowano mi odpłatne przyłączenie się do pozwu zbiorowego. Czy warto przyłączyć się do pozwu zbiorowego? Dodam, że wiąże się to z kolejnymi kosztami. Czy pozew zbiorowy zwiększy moje szanse na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy? Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości przeczytałem też o innych wariantach dochodzenia swoich roszczeń np. o zgłoszeniu należności do syndyka. Jak postąpić w takiej sytuacji?


Rada

Ze względu na bardzo prawdopodobne ogłoszenie upadłości Amber Gold przystąpienie do pozwu zbiorowego mija się z celem i tylko naraża Pana na zbyteczne koszty. Szczegóły w uzasadnieniu.


Uzasadnienie

W pierwszej kolejności należy pamiętać, iż zgodnie z doniesieniami medialnymi, na podstawie czterech wniosków o ogłoszenie upadłości Amber Gold, Sąd w Gdańsku wszczął postępowanie poprzedzające ogłoszenie upadłości tego podmiotu (tzw. postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości). W okresie do dnia podjęcia przez Sąd w Gdańsku decyzji co do ewentualnego ogłoszenia upadłości Amber Gold, Sąd ten zadecydował o zabezpieczeniu majątku Amber Gold poprzez ustanowienie zarządcy przymusowego. Aktualnie więc to nie zarząd, czy kadra menadżerska Amber Gold zarządza tym podmiotem, a właśnie powołany przez Sąd zarządca przymusowy. Jednocześnie z informacji medialnych wynika, iż organy ścigania zabezpieczyły majątek Amber Gold, którego spieniężenie powinno pozwolić na zaspokojenie kosztów ew. postępowania upadłościowego Amber Gold. Biorąc więc pod uwagę łącznie następujące okoliczności:

a) Amber Gold jest niewypłacalny (nie wykonuje swoich zobowiązań),

b) majątek Amber Gold wystarczy na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego,

c) zostały złożone formalnie poprawne wnioski o ogłoszenie upadłości Amber Gold (o poprawności formalnej przynajmniej jednego ze złożonych wniosków świadczy fakt, iż Sąd powołał zarządcę przymusowego), najbardziej prawdopodobny scenariusz dalszych wydarzeń jest taki, iż Sąd w Gdańsku ogłosi upadłość Amber Gold.

Zakładając taki scenariusz wydarzeń, dochodzenie roszczeń w pozwach indywidualnych lub zbiorowych wytaczanych przez byłych klientów przeciwko Amber Gold jest niecelowe. Z dniem ewentualnego ogłoszenia upadłości Amber Gold postępowania takie są bowiem zawieszane przez sąd z urzędu. Jeżeli następnie wierzytelności objęte takimi pozwami indywidualnymi/zbiorowymi zostaną uwzględnione na liście wierzytelności Amber Gold sporządzonej przez syndyka, to wytoczone przed ogłoszeniem upadłości sprawy (pozew indywidualny/zbiorowy) powinny zostać umorzone.


Ważne (!)

Składanie pozwów indywidualnych/zbiorowych przed podjęciem przez Sąd w Gdańsku decyzji co do ogłoszenia upadłości Amber Gold jest niecelowe.


Jeżeli chodzi o informacje opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, to wynika z nich, że postępowanie sądowe w formie pozwu indywidualnego lub też pozwu grupowego (zwanego powszechnie pozwem zbiorowym) może być rozwiązaniem w przypadku, gdy:

- nie zostanie ogłoszona upadłość Amber Gold lub

- syndyk odmówi uwzględnienia wierzytelności danego wierzyciela na liście wierzytelności.

Jednak w przypadku ogłoszenia upadłości Amber Gold poszkodowany powinien zgłosić swoją wierzytelność w postępowaniu upadłościowym i uczestniczyć w podziale masy upadłości, który będzie dokonywany przez syndyka po sprzedaży majątku upadłego.

Jeżeli działania te będą nieskuteczne (albo okażą się częściowo nieskuteczne), osoba poszkodowana może wystąpić bezpośrednio przeciwko członkom zarządu i od nich zażądać zapłaty.

Zapewne postępowanie upadłościowe Amber Gold będzie trudne i skomplikowane, co oczywiście przełoży się na długość jego trwania (nawet kilka lat). Prawdopodobnie również postępowania karne przeciwko członkom zarządu spółki, które mogą być w przyszłości owocować skazującymi wyrokami karnymi, będą wielowątkowe i długie. O możliwości sięgania przez klientów Amber Gold do majątku członków zarządu spółki w praktyce będzie można mówić raczej w perspektywie kilku lat, a nie kilku miesięcy.

Realnie oceniając sytuację na ten moment klienci Amber Gold powinni się raczej skoncentrować na ochronie swoich praw w ramach postępowania upadłościowego Amber Gold (oczywiście po ogłoszeniu upadłości tej spółki przez Sąd). (...)

 

Maurycy Organa

radca prawny

syndyk licencjonowany


Pełna treść artykułu w Monitorze Księgowego nr 20, data wydania: 15 października 2012


Zamów prenumeratę Monitora Księgowego >>

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »