Rozliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing
REKLAMA
REKLAMA
Wpływ na to mają orzeczenia zarówno sądów krajowych, jak i Trybunału. Pod ich wpływem zmieniły się m.in. zasady odliczania VAT od ubezpieczenia leasingowanych samochodów czy zakupu paliwa na podstawie kart paliwowych otrzymanych od leasingodawcy. Dlatego przedstawiamy kompleksowe omówienie problemów związanych z rozliczeniem VAT od leasingowanych samochodów.
REKLAMA
Do 31 grudnia 2013 r. zasady odliczania VAT naliczonego związane z:
- nabyciem samochodów,
- użytkowaniem samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, a także
- nabyciem paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów,
wynikają z przepisów ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym - Dz.U. z 2010 r. Nr 247, poz. 1652 ze zm. (zwanej dalej ustawą zmieniającą). Przywołane regulacje mają zastosowanie do aut wykorzystywanych w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu finansowego i operacyjnego.
Przypomnijmy, że w przypadku leasingu obowiązują następujące zasady odliczeń VAT od rat leasingowych i zakupu paliwa:
1. VAT naliczony od samochodów osobowych użytkowanych w leasingu finansowym
Wydanie samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu finansowego (kapitałowego) stanowi dostawę towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Taka kwalifikacja czynności powoduje, że korzystający (leasingobiorca) otrzymuje fakturę na całą wartość tej dostawy, która obejmuje zarówno część kapitałową odpowiadającą wartości przedmiotu leasingu, jak i część odsetkową. Z otrzymanej faktury wynika VAT naliczony od całej wartości dostawy.
W przypadku nabycia samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze (lub kwoty podatku należnego z tytułu WNT, lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca), nie więcej jednak niż 6000 zł.
2. VAT naliczony od samochodów osobowych użytkowanych w leasingu operacyjnym
To samo ograniczenie ma zastosowanie do aut użytkowanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą.
Suma kwot w całym okresie użytkowania tych samochodów i pojazdów, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć 6000 zł.
3. VAT naliczony od paliwa do leasingowanych samochodów osobowych
Zakup paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, nie uprawnia podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Wyłączenie to dotyczy wymienionych aut użytkowanych w leasingu zarówno finansowym, jak i operacyjnym.
Ministerstwo Finansów o fakturach pro-forma
Wyższe świadczenie pielęgnacyjne od kwietnia 2013
4. VAT naliczony od pozostałych samochodów użytkowanych w leasingu finansowym i operacyjnym
Natomiast w przypadku nabycia w leasingu finansowym lub użytkowania na podstawie umowy leasingu operacyjnego:
- pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony,
- pojazdów wskazanych w art. 3 ust. 2 pkt 1-7 ustawy zmieniającej, w tym np. pojazdów specjalnych oraz autobusów,
korzystający (leasingobiorca) ma prawo odliczyć z otrzymanej faktury podatek naliczony w pełnej wysokości. Prawo do pełnego odliczenia dotyczy także paliwa do tych samochodów.
Aneta Szwęch
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat