REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynności nieodpłatne - jak rozliczać VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowaniu VAT podlegają również niektóre dokonywane przez podatników tego podatku czynności nieodpłatne, tj. nieodpłatne dostawy towarów oraz nieodpłatnie świadczone usługi. Z dniem 1 kwietnia 2013 r. niektóre przepisy określające zakres opodatkowania VAT czynności nieodpłatnych uległy zmianie.


Warunki opodatkowania nieodpłatnych dostaw towarów


Zobacz wideo-szkolenie „Nieodpłatne przekazanie towarów” dostępne na www.inforfk.pl

Autopromocja


Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowane mogą być nieodpłatne dostawy towarów, tj. nieodpłatne przekazywanie przez podatników towarów należących do ich przedsiębiorstw. Czynności takie podlegają opodatkowaniu, jeżeli łącznie są spełnione dwa warunki:

1) w związku z tymi towarami istniało prawo do odliczenia VAT naliczonego oraz

2) nie mają zastosowania przepisy wyłączające nieodpłatne dostawy towarów z opodatkowania VAT.

Oba warunki uległy z dniem 1 kwietnia 2013 r. zmianom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 kwietnia 2013 r. nieodpłatne dostawy towarów należy opodatkować, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przed 1 kwietnia 2013 r. w przepisach była mowa tylko o „przysługiwaniu prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów”. Budziło to wątpliwości co do istnienia obowiązku opodatkowania nieodpłatnych dostaw towarów innych niż nabyte przez podatników, np. towarów wytworzonych przez podatników.

Wydanie bonów towarowych nie podlega VAT

Jak po zmianach ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej


Od 1 kwietnia 2013 r. wiadomo już na pewno, że ustawodawca obejmuje opodatkowaniem VAT także nieodpłatne dostawy:

1) towarów wytworzonych przez podatników (jeżeli z tytułu ich wytworzenia podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia),

2) towarów importowanych przez podatników (jeżeli z tytułu ich importu podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia),

3) towarów składających się - częściowo lub w całości - z części składowych nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatników (jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych części składowych podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia).

VAT na usługi pocztowe po 1 kwietnia 2013 r.


PRZYKŁAD 1

Spółka produkująca rowery raz na dwa lata przekazuje pracownikom - jako deputaty - rowery, przy których wytworzeniu spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Według przepisów obowiązujących do końca marca 2013 r. można było twierdzić, że nieodpłatne przekazywanie tych rowerów nie podlegało opodatkowaniu VAT. Obecnie taka interpretacja przepisów jest niewłaściwa i nie ulega wątpliwości, że nieodpłatne przekazanie pracownikom rowerów produkowanych przez spółkę podlega opodatkowaniu VAT.

 


Nieodpłatne przekazanie wydobytych towarów


Należy zauważyć, że obowiązująca od 1 kwietnia 2013 r. treść art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie wymienia towarów wydobytych przez podatników. Wydobycie towarów nie jest ani nabyciem towarów, ani wytworzeniem towarów, ani żadnym z pozostałych zdarzeń wymienionych w zdaniu kończącym art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. O tym, że są to różne zdarzenia, świadczy - przykładowo - treść art. 11 ust. 1 oraz art. 13 ust. 3 ustawy o VAT, gdzie wydobycie wymieniane jest jako odrębny od wytworzenia i nabycia sposób wejścia w posiadanie towarów. Należy w związku z tym przyjąć, że nieodpłatne przekazywanie towarów wydobytych przez podatników nie podlega opodatkowaniu, nawet jeżeli przy ich wydobyciu podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Oczywiście przyjęcie takiego stanowiska obarczone jest dużym ryzykiem. Ewentualną decyzję o nieopodatkowywaniu wydobywanych towarów powinni więc podejmować tylko podatnicy, którzy takie ryzyko są gotowi podjąć.

Nowa definicja terenów budowlanych a zwolnienie z VAT przy sprzedaży gruntów

Zapraszamy na forum o podatku VAT


PRZYKŁAD 2

Kopalnia przekazuje swoim pracownikom oraz emerytom węgiel (jako deputaty węglowe). Jest to węgiel wydobywany przez kopalnię, a więc jego nieodpłatne przekazywanie - zgodnie z literalną treścią przepisów obowiązujących od 1 kwietnia 2013 r. - nie podlega opodatkowaniu VAT (mimo że przy jego wydobyciu kopalni przysługiwało prawo do odliczenia). Rezygnując z opodatkowywania nieodpłatnie przekazywanego węgla, kopalnia musi się jednak liczyć z ewentualnością sporu z organami podatkowymi.


Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule:
Jak rozliczać VAT od czynności nieodpłatnych od 1 kwietnia 2013 r. >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA