Czynności nieodpłatne - jak rozliczać VAT od 1 kwietnia 2013 r.
REKLAMA
REKLAMA
Warunki opodatkowania nieodpłatnych dostaw towarów
Zobacz wideo-szkolenie „Nieodpłatne przekazanie towarów” dostępne na www.inforfk.pl
REKLAMA
Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowane mogą być nieodpłatne dostawy towarów, tj. nieodpłatne przekazywanie przez podatników towarów należących do ich przedsiębiorstw. Czynności takie podlegają opodatkowaniu, jeżeli łącznie są spełnione dwa warunki:
1) w związku z tymi towarami istniało prawo do odliczenia VAT naliczonego oraz
2) nie mają zastosowania przepisy wyłączające nieodpłatne dostawy towarów z opodatkowania VAT.
Oba warunki uległy z dniem 1 kwietnia 2013 r. zmianom.
Od 1 kwietnia 2013 r. nieodpłatne dostawy towarów należy opodatkować, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Przed 1 kwietnia 2013 r. w przepisach była mowa tylko o „przysługiwaniu prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów”. Budziło to wątpliwości co do istnienia obowiązku opodatkowania nieodpłatnych dostaw towarów innych niż nabyte przez podatników, np. towarów wytworzonych przez podatników.
Wydanie bonów towarowych nie podlega VAT
Jak po zmianach ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej
Od 1 kwietnia 2013 r. wiadomo już na pewno, że ustawodawca obejmuje opodatkowaniem VAT także nieodpłatne dostawy:
1) towarów wytworzonych przez podatników (jeżeli z tytułu ich wytworzenia podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia),
2) towarów importowanych przez podatników (jeżeli z tytułu ich importu podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia),
3) towarów składających się - częściowo lub w całości - z części składowych nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatników (jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych części składowych podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia).
VAT na usługi pocztowe po 1 kwietnia 2013 r.
PRZYKŁAD 1
Spółka produkująca rowery raz na dwa lata przekazuje pracownikom - jako deputaty - rowery, przy których wytworzeniu spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Według przepisów obowiązujących do końca marca 2013 r. można było twierdzić, że nieodpłatne przekazywanie tych rowerów nie podlegało opodatkowaniu VAT. Obecnie taka interpretacja przepisów jest niewłaściwa i nie ulega wątpliwości, że nieodpłatne przekazanie pracownikom rowerów produkowanych przez spółkę podlega opodatkowaniu VAT.
Nieodpłatne przekazanie wydobytych towarów
Należy zauważyć, że obowiązująca od 1 kwietnia 2013 r. treść art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie wymienia towarów wydobytych przez podatników. Wydobycie towarów nie jest ani nabyciem towarów, ani wytworzeniem towarów, ani żadnym z pozostałych zdarzeń wymienionych w zdaniu kończącym art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. O tym, że są to różne zdarzenia, świadczy - przykładowo - treść art. 11 ust. 1 oraz art. 13 ust. 3 ustawy o VAT, gdzie wydobycie wymieniane jest jako odrębny od wytworzenia i nabycia sposób wejścia w posiadanie towarów. Należy w związku z tym przyjąć, że nieodpłatne przekazywanie towarów wydobytych przez podatników nie podlega opodatkowaniu, nawet jeżeli przy ich wydobyciu podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Oczywiście przyjęcie takiego stanowiska obarczone jest dużym ryzykiem. Ewentualną decyzję o nieopodatkowywaniu wydobywanych towarów powinni więc podejmować tylko podatnicy, którzy takie ryzyko są gotowi podjąć.
Nowa definicja terenów budowlanych a zwolnienie z VAT przy sprzedaży gruntów
Zapraszamy na forum o podatku VAT
PRZYKŁAD 2
Kopalnia przekazuje swoim pracownikom oraz emerytom węgiel (jako deputaty węglowe). Jest to węgiel wydobywany przez kopalnię, a więc jego nieodpłatne przekazywanie - zgodnie z literalną treścią przepisów obowiązujących od 1 kwietnia 2013 r. - nie podlega opodatkowaniu VAT (mimo że przy jego wydobyciu kopalni przysługiwało prawo do odliczenia). Rezygnując z opodatkowywania nieodpłatnie przekazywanego węgla, kopalnia musi się jednak liczyć z ewentualnością sporu z organami podatkowymi.
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: Jak rozliczać VAT od czynności nieodpłatnych od 1 kwietnia 2013 r. >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat