REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynności nieodpłatne - jak rozliczać VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowaniu VAT podlegają również niektóre dokonywane przez podatników tego podatku czynności nieodpłatne, tj. nieodpłatne dostawy towarów oraz nieodpłatnie świadczone usługi. Z dniem 1 kwietnia 2013 r. niektóre przepisy określające zakres opodatkowania VAT czynności nieodpłatnych uległy zmianie.


Warunki opodatkowania nieodpłatnych dostaw towarów


Zobacz wideo-szkolenie „Nieodpłatne przekazanie towarów” dostępne na www.inforfk.pl

REKLAMA

Autopromocja


Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowane mogą być nieodpłatne dostawy towarów, tj. nieodpłatne przekazywanie przez podatników towarów należących do ich przedsiębiorstw. Czynności takie podlegają opodatkowaniu, jeżeli łącznie są spełnione dwa warunki:

1) w związku z tymi towarami istniało prawo do odliczenia VAT naliczonego oraz

2) nie mają zastosowania przepisy wyłączające nieodpłatne dostawy towarów z opodatkowania VAT.

Oba warunki uległy z dniem 1 kwietnia 2013 r. zmianom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 kwietnia 2013 r. nieodpłatne dostawy towarów należy opodatkować, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Przed 1 kwietnia 2013 r. w przepisach była mowa tylko o „przysługiwaniu prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów”. Budziło to wątpliwości co do istnienia obowiązku opodatkowania nieodpłatnych dostaw towarów innych niż nabyte przez podatników, np. towarów wytworzonych przez podatników.

Wydanie bonów towarowych nie podlega VAT

Jak po zmianach ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej


Od 1 kwietnia 2013 r. wiadomo już na pewno, że ustawodawca obejmuje opodatkowaniem VAT także nieodpłatne dostawy:

1) towarów wytworzonych przez podatników (jeżeli z tytułu ich wytworzenia podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia),

2) towarów importowanych przez podatników (jeżeli z tytułu ich importu podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia),

3) towarów składających się - częściowo lub w całości - z części składowych nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatników (jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych części składowych podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia).

VAT na usługi pocztowe po 1 kwietnia 2013 r.


PRZYKŁAD 1

Spółka produkująca rowery raz na dwa lata przekazuje pracownikom - jako deputaty - rowery, przy których wytworzeniu spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Według przepisów obowiązujących do końca marca 2013 r. można było twierdzić, że nieodpłatne przekazywanie tych rowerów nie podlegało opodatkowaniu VAT. Obecnie taka interpretacja przepisów jest niewłaściwa i nie ulega wątpliwości, że nieodpłatne przekazanie pracownikom rowerów produkowanych przez spółkę podlega opodatkowaniu VAT.

 


Nieodpłatne przekazanie wydobytych towarów


Należy zauważyć, że obowiązująca od 1 kwietnia 2013 r. treść art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nie wymienia towarów wydobytych przez podatników. Wydobycie towarów nie jest ani nabyciem towarów, ani wytworzeniem towarów, ani żadnym z pozostałych zdarzeń wymienionych w zdaniu kończącym art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. O tym, że są to różne zdarzenia, świadczy - przykładowo - treść art. 11 ust. 1 oraz art. 13 ust. 3 ustawy o VAT, gdzie wydobycie wymieniane jest jako odrębny od wytworzenia i nabycia sposób wejścia w posiadanie towarów. Należy w związku z tym przyjąć, że nieodpłatne przekazywanie towarów wydobytych przez podatników nie podlega opodatkowaniu, nawet jeżeli przy ich wydobyciu podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Oczywiście przyjęcie takiego stanowiska obarczone jest dużym ryzykiem. Ewentualną decyzję o nieopodatkowywaniu wydobywanych towarów powinni więc podejmować tylko podatnicy, którzy takie ryzyko są gotowi podjąć.

Nowa definicja terenów budowlanych a zwolnienie z VAT przy sprzedaży gruntów

Zapraszamy na forum o podatku VAT


PRZYKŁAD 2

Kopalnia przekazuje swoim pracownikom oraz emerytom węgiel (jako deputaty węglowe). Jest to węgiel wydobywany przez kopalnię, a więc jego nieodpłatne przekazywanie - zgodnie z literalną treścią przepisów obowiązujących od 1 kwietnia 2013 r. - nie podlega opodatkowaniu VAT (mimo że przy jego wydobyciu kopalni przysługiwało prawo do odliczenia). Rezygnując z opodatkowywania nieodpłatnie przekazywanego węgla, kopalnia musi się jednak liczyć z ewentualnością sporu z organami podatkowymi.


Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule:
Jak rozliczać VAT od czynności nieodpłatnych od 1 kwietnia 2013 r. >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

REKLAMA

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA