reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Opodatkowania VAT czynności okazjonalnych

Opodatkowania VAT czynności okazjonalnych

Opodatkowania VAT czynności wykonywanych przez podatników w sposób okazjonalny – szanse i zagrożenia na gruncie wyroku TSUE w sprawie Kostov.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie Kostov (sygn. C-62/12) dotyczący opodatkowania VAT czynności wykonywanych w sposób okazjonalny. Wyrok ten może się również okazać bardzo istotny z punktu widzenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).


Wyrok dla portalu Infor.pl komentuje Magdalena Jaworska, doradca podatkowy, manager w Accreo.

 

Spór podatnika - pana Kostov odnosił się do opodatkowania VAT czynności podejmowanej przez niego za wynagrodzeniem ale okazjonalnie, poza zwyczajową i zarejestrowaną działalnością gospodarczą, którą prowadził jako komornik sądowy.

Trybunał odnosząc się do szerokiej definicji działalności gospodarczej wskazanej w Dyrektywie stanął na stanowisku, że osoba fizyczna, która jest podatnikiem VAT w związku ze swoją działalnością prywatnego komornika, powinna być uznana za podatnika względem każdej innej aktywności gospodarczej wykonywanej nawet w sposób okazjonalny.


Co to oznacza w praktyce?


W praktyce, przyjęcie podejścia zaproponowanego przez Trybunał spowodować może automatyczne rozszerzenie katalogu czynności opodatkowanych VAT, na te które wykonywane są przez podatników VAT tylko okazjonalnie. Co więcej, można nawet dojść do wniosku, że sformułowane tezy mogą mieć również znaczenie nie tylko dla osób fizycznych wykonujących wolne zawody ale również producentów, handlowców, usługodawców czy podmiotów wykorzystujących swój majątek do osiągnięcia dochodu.

W związku z takim podejściem, pojawia się więc pytanie o sposób opodatkowania czynności dokonywanych „przy okazji”, niemieszczących się w podstawowej działalności gospodarczej. Przykładowo mogą to być transakcje finansowe (udzielanie pożyczek, gwarancji), sprzedaż majątku trwałego (np. nieruchomości), praw majątkowych (znaków towarowych, know-how) czy chociażby udzielanie licencji.

Opodatkowanie PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę osobową

Zapraszamy na forum o podatku VAT

Organy podatkowe mogą potraktować wnioski płynące z wyroku jako dodatkowy argument za objęciem czynności okazjonalnych opodatkowaniem VAT. Podejście takie rodzi więc konieczność wypełnienia obowiązków o charakterze dokumentacyjnym (wystawienie faktury VAT), sprawozdawczym w postaci ujęcia transakcji w rejestrze VAT i deklaracji VAT jak również w niektórych przypadkach zapłaty podatku.  Co więcej, może mieć również wpływ na zakres prawa do odliczenia VAT z tytułu wydatków związanych z działalnością okazjonalną. Niemniej wyrok może mieć również znaczenie na gruncie PCC.


Skutki w podatku PCC?


Co do zasady, niektóre czynności podlegają opodatkowaniu PCC, chyba że przynajmniej jedna ze stron jest w związku z tą czynnością opodatkowana lub zwolniona z VAT. Czasami zdarza się, że podatnicy opodatkowują umowy PCC, tak by uniknąć ryzyka podczas ewentualnej kontroli (np. pożyczki udzielone incydentalnie przez podatników VAT). Powyższy wyrok potwierdza więc, że podejście takie nie do końca jest prawidłowe a PCC płacony jest nienależnie.

Pożyczyłeś pieniądze swojej spółce? W myśl PCC zmieniłeś umowę

Czy emisja obligacji podlega PCC

Jakkolwiek, w chwili obecnej trudno jest przewidzieć, jak duży wpływ będzie miał wyrok Trybunału w sprawie Kostov na praktykę polskich organów podatkowych i ich podejście do opodatkowania VAT czynności wykonywanych w sposób okazjonalny, to bez wątpienia tezy z niego płynące mogą być przez podatników wykorzystane w postępowaniach nadpłatowych PCC.

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Accreo

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama