REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowania VAT czynności okazjonalnych

Magdalena Jaworska
doradca podatkowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowania VAT czynności wykonywanych przez podatników w sposób okazjonalny – szanse i zagrożenia na gruncie wyroku TSUE w sprawie Kostov.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie Kostov (sygn. C-62/12) dotyczący opodatkowania VAT czynności wykonywanych w sposób okazjonalny. Wyrok ten może się również okazać bardzo istotny z punktu widzenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Autopromocja


Wyrok dla portalu Infor.pl komentuje Magdalena Jaworska, doradca podatkowy, manager w Accreo.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spór podatnika - pana Kostov odnosił się do opodatkowania VAT czynności podejmowanej przez niego za wynagrodzeniem ale okazjonalnie, poza zwyczajową i zarejestrowaną działalnością gospodarczą, którą prowadził jako komornik sądowy.

Trybunał odnosząc się do szerokiej definicji działalności gospodarczej wskazanej w Dyrektywie stanął na stanowisku, że osoba fizyczna, która jest podatnikiem VAT w związku ze swoją działalnością prywatnego komornika, powinna być uznana za podatnika względem każdej innej aktywności gospodarczej wykonywanej nawet w sposób okazjonalny.


Co to oznacza w praktyce?


W praktyce, przyjęcie podejścia zaproponowanego przez Trybunał spowodować może automatyczne rozszerzenie katalogu czynności opodatkowanych VAT, na te które wykonywane są przez podatników VAT tylko okazjonalnie. Co więcej, można nawet dojść do wniosku, że sformułowane tezy mogą mieć również znaczenie nie tylko dla osób fizycznych wykonujących wolne zawody ale również producentów, handlowców, usługodawców czy podmiotów wykorzystujących swój majątek do osiągnięcia dochodu.

W związku z takim podejściem, pojawia się więc pytanie o sposób opodatkowania czynności dokonywanych „przy okazji”, niemieszczących się w podstawowej działalności gospodarczej. Przykładowo mogą to być transakcje finansowe (udzielanie pożyczek, gwarancji), sprzedaż majątku trwałego (np. nieruchomości), praw majątkowych (znaków towarowych, know-how) czy chociażby udzielanie licencji.

Opodatkowanie PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę osobową

Zapraszamy na forum o podatku VAT

Organy podatkowe mogą potraktować wnioski płynące z wyroku jako dodatkowy argument za objęciem czynności okazjonalnych opodatkowaniem VAT. Podejście takie rodzi więc konieczność wypełnienia obowiązków o charakterze dokumentacyjnym (wystawienie faktury VAT), sprawozdawczym w postaci ujęcia transakcji w rejestrze VAT i deklaracji VAT jak również w niektórych przypadkach zapłaty podatku.  Co więcej, może mieć również wpływ na zakres prawa do odliczenia VAT z tytułu wydatków związanych z działalnością okazjonalną. Niemniej wyrok może mieć również znaczenie na gruncie PCC.


Skutki w podatku PCC?


Co do zasady, niektóre czynności podlegają opodatkowaniu PCC, chyba że przynajmniej jedna ze stron jest w związku z tą czynnością opodatkowana lub zwolniona z VAT. Czasami zdarza się, że podatnicy opodatkowują umowy PCC, tak by uniknąć ryzyka podczas ewentualnej kontroli (np. pożyczki udzielone incydentalnie przez podatników VAT). Powyższy wyrok potwierdza więc, że podejście takie nie do końca jest prawidłowe a PCC płacony jest nienależnie.

Pożyczyłeś pieniądze swojej spółce? W myśl PCC zmieniłeś umowę

Czy emisja obligacji podlega PCC

Jakkolwiek, w chwili obecnej trudno jest przewidzieć, jak duży wpływ będzie miał wyrok Trybunału w sprawie Kostov na praktykę polskich organów podatkowych i ich podejście do opodatkowania VAT czynności wykonywanych w sposób okazjonalny, to bez wątpienia tezy z niego płynące mogą być przez podatników wykorzystane w postępowaniach nadpłatowych PCC.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Accreo

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA