| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Wydatki przed założeniem firmy. Czy i kiedy można je rozliczyć w kosztach?

Wydatki przed założeniem firmy. Czy i kiedy można je rozliczyć w kosztach?

Zakupy dokonane przed założeniem działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Muszą one jednak mieć związek z przyszłą działalnością oraz zostać faktycznie poniesione, na co trzeba posiadać dowody – zazwyczaj faktury. Na podobnej zasadzie istnieje niekiedy możliwość odliczenia VAT-u z faktur wystawionych przed rozpoczęciem działalności.

Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.


Koszty poniesione przed rejestracją działalności gospodarczej można rozliczać


Osoby planujące założenie firmy często pierwsze wydatki ponoszą przed faktycznym rozpoczęciem działalności. Nabywają usługi doradcze w celu pozyskania środków finansowych lub dotacji, kupują usługi marketingowe, strony www, ulotki, zlecają wykonanie pieczątek. Ponadto, ponoszą wydatki na remont lub przebudowę lokalu, czy też płacą pierwszy czynsz za wynajem wybranego pomieszczenia, które trzeba zająć bez czekania na dopełnienie formalności związanych z założeniem firmy. W związku z tym powstaje pytanie, czy wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności mogą stanowić koszty uzyskania przychodu?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje koszty uzyskania przychodu jako te, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, oprócz odgórnie wykluczonych przez ustawę (jest to np. zapłacony podatek dochodowy). Przepisy ustawy nie zabraniają jednak zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakupy związane z przyszłą działalnością gospodarczą. Oczywiście o ile są (a w zasadzie będą) związane z tą działalnością.

Należy też odpowiednio udokumentować poniesione wydatki. Aby je wpisać w koszty podatkowe trzeba posiadać faktury lub rachunki wystawione na imię i nazwisko przyszłego przedsiębiorcy. W przypadku niektórych opłat (np. niektóre pozwolenia, czy opłaty na rzecz państwa) niezbędnych przy prowadzeniu działalności, wystarczy dowód zapłaty tego wydatku (np. potwierdzenie przelewu).

Wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej podlegają zaliczeniu w koszty podatkowe w miesiącu, w którym wchodzą do użytkowania w firmie. Często jest to po prostu pierwszy okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał) po założeniu firmy.

Od 1 października 2013 r. nieodpłatne przekazywanie żywności bez VAT

Tę kwestię warto także opisać na przykładzie:

Jan Kowalski zdecydował, że 1 września 2013 r. założy firmę świadczącą usługi reklamowe. Jednak stronę internetową postanowił założyć wcześniej, aby na wrzesień być gotowym i mieć już pierwszych klientów. Kupił więc domenę i zlecił stworzenie strony internetowej 1 marca 2013 r. Na usługę utrzymania domeny wydał 50 zł netto, natomiast strona internetowa kosztowała go 2000 zł netto. Na każdy z tych kosztów wziął fakturę wystawioną na swoje prywatne dane. W związku z tym w pierwszym miesiącu prowadzenia firmy (wrzesień) może od razu zapisać w kosztach kwotę 2050 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »