| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.

Jak przygotować firmę na zmiany w VAT w 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zaczynają obowiązywać zmiany w ustawie o VAT. Inaczej niż w poprzednich latach znamy je wcześniej. Nie poprawia to jednak sytuacji podatników. Niestety, pod szyldem harmonizacji prawa krajowego ze wspólnotowym faktycznie pogarszają sytuację podatników lub wprowadzają nowe obszary ryzyka.


Zapraszamy na bezpłatne webinarium "Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze" - 8 października 2013 r.


Zmiany w VAT w 2014 r.


Wskazując zmiany w VAT wprowadzane od 1 stycznia 2014 r., najważniejsze dla dużej grupy podatników i mające najszersze zastosowanie, na pewno należy wymienić:

• wyznaczanie obowiązku podatkowego w VAT,

• ustalanie podstawy opodatkowania VAT,

• odliczanie podatku naliczonego,

• fakturowanie.

Odliczenie VAT od samochodów - zmiany w 2014 r.

Stawki VAT w latach 2014-2016

Ponadto w tym swoistym „rankingu” nie może zabraknąć zagadnień, które wprawdzie dotkną nieco mniejszą grupę podatników, ale dla tych, których dotyczą, są niezwykle ważne: zwolnienie dla dostawy ruchomych towarów używanych, opodatkowanie zaliczkowanego eksportu czy zwolnienie podmiotowe zmieni swój charakter.


Obowiązek podatkowy - likwidacja zasady „7 dni”


Z 1 stycznia 2014 r. zostaną wprowadzone całkiem nowe zasady wyznaczania momentu powstania obowiązku podatkowego. Prawodawca zdecydował się na uchylenie przepisów zawartych w dotychczasowym art. 19 ustawy o VAT (które z mniejszymi lub większymi zmianami i zapisane w różnych aktach prawnych de facto obowiązywały od 1993 r.). Zamiast art. 19 wprowadzony zostanie nowy art. 19a ustawy o VAT, w którym zapisane będą - w wielu przypadkach - całkiem nowe reguły definiowania momentu powstania obowiązku podatkowego.

W ramach ogólnej zasady, jeżeli wcześniej podatnik nie otrzyma zapłaty, obowiązek będzie wyznaczał już nie moment fakturowania (jak to najczęściej ma zastosowanie jeszcze do końca 2013 r., gdy sprzedaż podlega fakturowaniu), ale rzeczywiste wykonanie świadczenia (wydanie towaru czy wykonanie usługi). Jeśli usługa będzie wykonywana (przyjmowana) w częściach i dla każdej z takich części strony ustalą odrębną zapłatę, to obowiązek podatkowy powstanie odrębnie dla każdej zrealizowanej części.

Limity podatkowe w 2014 roku


UWAGA!

Od 1 stycznia 2014 r. nie będzie obowiązywała dotychczasowa zasada „plus siedem”, według której jeżeli sprzedaż podlega fakturowaniu, obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury, nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania świadczenia (wydania towaru lub wykonania usługi). To oznacza, że eliminowana jest metoda „przesuwania” obowiązku podatkowego na następny okres rozliczeniowy, gdy sprzedaż wykonywana jest w ostatnich dniach okresu rozliczeniowego.


PRZYKŁAD 2013

28 listopada 2013 r. podatnik wydał towar, dokonując tym samym dostawy. Sprzedaż taka została zafakturowana 2 grudnia. Obowiązek podatkowy powstał w grudniu i podatek od takiej sprzedaży odprowadzany jest w terminie złożenia deklaracji za grudzień, tj. do 25 stycznia 2014 r.


Eksport i import w ustawie o VAT 2013

Czytaj także

Ekspert:

Radosław Kowalski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, wcześniej kierownik działu windykacji w jednej z największych firm teleinformatycznych. Specjalizuje się w zagadnieniach podatkowych. Autor licznych publikacji, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.29.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »