REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skutecznie współpracować z biegłym rewidentem

Marian Szałucki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Badanie sprawozdań finansowych to między innymi badanie procedur księgowości. Procedury te muszą podlegać badaniu, aby można było wykryć nieprawidłowości. Kontrola zewnętrzna, czyli badanie przez biegłego, jest jednym z warunków gwarantujących prawidłowość systemu, natomiast biegły rewident jest nie tylko kontrolującym, lecz pełni także funkcje doradcze, wskazując jednostce prawidłowe rozwiązania.

Zapraszamy na webinarium „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze” - 7 listopada 2013

Autopromocja


Współpraca z biegłym rewidentem


Aby proces badania był dla jednostki jak najbardziej efektywny, konieczna jest dobra współpraca z biegłym rewidentem przeprowadzającym badanie. 

Na badanie sprawozdań finansowych jednostek prowadzących księgi rachunkowe, które odpowie na pytanie, czy księgi rachunkowe danej jednostki są prowadzone zgodnie z zasadami określonymi w przepisach ustawy o rachunkowości, składają się dwa zagadnienia: proces prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania na ich podstawie sprawozdania finansowego oraz proces wykonywania czynności rewizji finansowej.

Kiedy zawrzeć umowę z biegłym rewidentem


Cel prowadzenia ksiąg rachunkowych


W ustawie o rachunkowości nie zamieszczono przepisu, o którym można by powiedzieć, że wyraża ustawową definicję celu prowadzenia ksiąg rachunkowych. Na tę definicję składa się natomiast treść wielu przepisów ustawy, w których uregulowane zostały zasady prowadzenia ksiąg. Z tego względu, mówiąc o celu prowadzenia ksiąg, należy uznać, że ma on charakter wieloaspektowy, w związku z czym o żadnej z tych zasad nie można powiedzieć, że jest ona ważniejsza od innych. Tylko bowiem przestrzeganie ich wszystkich łącznie gwarantuje prowadzenie ksiąg w sposób zgodny z prawem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc pod uwagę istotność zasad prowadzenia ksiąg, trzeba powiedzieć, że prezentują się one następująco.

• Księgi rachunkowe należy prowadzić rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco oraz w taki sposób, aby przyjęte zasady rachunkowości pozwalały przedstawić w nich rzetelnie i jasno sytuację majątkową i wynik finansowy jednostki w danym roku obrachunkowym (art. 4, art. 7-8, art. 24 ustawy o rachunkowości).

• Dla uzyskania powyższego rezultatu konieczne jest zachowanie ciągłości stosowania przyjętych zasad rachunkowości w kolejnych latach obrachunkowych, aby informacje wynikające ze sprawozdań finansowych za te lata były porównywalne ze sobą, w szczególności zaś w zakresie wartości sald aktywów i pasywów na dzień zamknięcia ksiąg za dany rok obrotowy oraz na dzień ich otwarcia na rok następny (art. 5 ustawy o rachunkowości).

Kto musi przejść na księgi rachunkowe od 2014 r.

Jak często należy zmieniać biegłego rewidenta badającego roczne sprawozdania finansowe

• W księgach rachunkowych należy ująć każde zdarzenie gospodarcze dotyczące danego roku obrachunkowego, które jest istotne dla oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz dla wyniku finansowego jednostki. Podstawą zapisów w księgach są rzetelne i wolne od błędów rachunkowych dowody księgowe, które z zachowaniem chronologii należy ująć w dzienniku (art. 6, art. 14, art. 20-22 ustawy o rachunkowości).

• Obowiązek ujęcia w księgach każdego zdarzenia wymaga, aby - w zależności od potrzeb danej jednostki - były one prowadzone dostatecznie szczegółowo zarówno w zakresie systematycznym (syntetycznym) kont księgi głównej, jak i w zakresie analitycznym kont ksiąg pomocniczych (art. 12-13, art. 15-17 ustawy o rachunkowości).

Zapraszamy do dyskusji na forum Księgowość

 

Mając na uwadze powyższe zasady, można na ich podstawie powiedzieć, że celem prowadzenia ksiąg rachunkowych jest rzetelne odwzorowanie w nich (w postaci zapisów) wszystkiego, co ma wpływ zarówno na ustalenie rzeczywistego wyniku finansowego danej jednostki, jak i na przedstawienie w sprawozdaniu finansowym jej rzeczywistej sytuacji majątkowej i finansowej.


Cel badania sprawozdań finansowych


Cel badania sprawozdań finansowych został wyraźnie zdefiniowany w przepisach ustawy o rachunkowości (art. 65 ust. 1). Z regulacji tej wynika bowiem, że celem badania jest wyrażenie przez biegłego rewidenta opinii o tym, czy sprawozdanie finansowe przygotowane przez jednostkę jest zgodne ze stosowanymi przez nią zasadami (polityką) rachunkowości oraz czy rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową, a także prezentowany przez nią wynik finansowy.

Dla zapewnienia, że czynności rewizji finansowej będą odpowiadały wymogom przepisów prawa, ustanowione zostały regulacje stanowiące swoiste instrumenty prowadzenia rewizji finansowej, które mają zagwarantować, że powstałe w ich wyniku opinia oraz raport są obiektywnym zdaniem wyrażonym przez biegłego o badanym sprawozdaniu finansowym.

Pierwszym elementem tego instrumentarium jest ustawowo zdefiniowana niezależność i bezstronność biegłego (art. 56 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie).


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Jak skutecznie współpracować z biegłym rewidentem" >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    REKLAMA