Jak skutecznie współpracować z biegłym rewidentem
REKLAMA
REKLAMA
Zapraszamy na webinarium „Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze” - 7 listopada 2013
REKLAMA
Współpraca z biegłym rewidentem
Aby proces badania był dla jednostki jak najbardziej efektywny, konieczna jest dobra współpraca z biegłym rewidentem przeprowadzającym badanie.
Na badanie sprawozdań finansowych jednostek prowadzących księgi rachunkowe, które odpowie na pytanie, czy księgi rachunkowe danej jednostki są prowadzone zgodnie z zasadami określonymi w przepisach ustawy o rachunkowości, składają się dwa zagadnienia: proces prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania na ich podstawie sprawozdania finansowego oraz proces wykonywania czynności rewizji finansowej.
Kiedy zawrzeć umowę z biegłym rewidentem
Cel prowadzenia ksiąg rachunkowych
W ustawie o rachunkowości nie zamieszczono przepisu, o którym można by powiedzieć, że wyraża ustawową definicję celu prowadzenia ksiąg rachunkowych. Na tę definicję składa się natomiast treść wielu przepisów ustawy, w których uregulowane zostały zasady prowadzenia ksiąg. Z tego względu, mówiąc o celu prowadzenia ksiąg, należy uznać, że ma on charakter wieloaspektowy, w związku z czym o żadnej z tych zasad nie można powiedzieć, że jest ona ważniejsza od innych. Tylko bowiem przestrzeganie ich wszystkich łącznie gwarantuje prowadzenie ksiąg w sposób zgodny z prawem.
Biorąc pod uwagę istotność zasad prowadzenia ksiąg, trzeba powiedzieć, że prezentują się one następująco.
• Księgi rachunkowe należy prowadzić rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco oraz w taki sposób, aby przyjęte zasady rachunkowości pozwalały przedstawić w nich rzetelnie i jasno sytuację majątkową i wynik finansowy jednostki w danym roku obrachunkowym (art. 4, art. 7-8, art. 24 ustawy o rachunkowości).
• Dla uzyskania powyższego rezultatu konieczne jest zachowanie ciągłości stosowania przyjętych zasad rachunkowości w kolejnych latach obrachunkowych, aby informacje wynikające ze sprawozdań finansowych za te lata były porównywalne ze sobą, w szczególności zaś w zakresie wartości sald aktywów i pasywów na dzień zamknięcia ksiąg za dany rok obrotowy oraz na dzień ich otwarcia na rok następny (art. 5 ustawy o rachunkowości).
Kto musi przejść na księgi rachunkowe od 2014 r.
Jak często należy zmieniać biegłego rewidenta badającego roczne sprawozdania finansowe
• W księgach rachunkowych należy ująć każde zdarzenie gospodarcze dotyczące danego roku obrachunkowego, które jest istotne dla oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz dla wyniku finansowego jednostki. Podstawą zapisów w księgach są rzetelne i wolne od błędów rachunkowych dowody księgowe, które z zachowaniem chronologii należy ująć w dzienniku (art. 6, art. 14, art. 20-22 ustawy o rachunkowości).
• Obowiązek ujęcia w księgach każdego zdarzenia wymaga, aby - w zależności od potrzeb danej jednostki - były one prowadzone dostatecznie szczegółowo zarówno w zakresie systematycznym (syntetycznym) kont księgi głównej, jak i w zakresie analitycznym kont ksiąg pomocniczych (art. 12-13, art. 15-17 ustawy o rachunkowości).
Zapraszamy do dyskusji na forum Księgowość
Mając na uwadze powyższe zasady, można na ich podstawie powiedzieć, że celem prowadzenia ksiąg rachunkowych jest rzetelne odwzorowanie w nich (w postaci zapisów) wszystkiego, co ma wpływ zarówno na ustalenie rzeczywistego wyniku finansowego danej jednostki, jak i na przedstawienie w sprawozdaniu finansowym jej rzeczywistej sytuacji majątkowej i finansowej.
Cel badania sprawozdań finansowych
REKLAMA
Cel badania sprawozdań finansowych został wyraźnie zdefiniowany w przepisach ustawy o rachunkowości (art. 65 ust. 1). Z regulacji tej wynika bowiem, że celem badania jest wyrażenie przez biegłego rewidenta opinii o tym, czy sprawozdanie finansowe przygotowane przez jednostkę jest zgodne ze stosowanymi przez nią zasadami (polityką) rachunkowości oraz czy rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową, a także prezentowany przez nią wynik finansowy.
Dla zapewnienia, że czynności rewizji finansowej będą odpowiadały wymogom przepisów prawa, ustanowione zostały regulacje stanowiące swoiste instrumenty prowadzenia rewizji finansowej, które mają zagwarantować, że powstałe w ich wyniku opinia oraz raport są obiektywnym zdaniem wyrażonym przez biegłego o badanym sprawozdaniu finansowym.
Pierwszym elementem tego instrumentarium jest ustawowo zdefiniowana niezależność i bezstronność biegłego (art. 56 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie).
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Jak skutecznie współpracować z biegłym rewidentem" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat