| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Formularze podatkowe pracodawcy za 2013 r.

Formularze podatkowe pracodawcy za 2013 r.

Na płatniku ciążą obowiązki związane ze sporządzeniem i przekazaniem informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek (PIT-11) lub rocznego obliczenia podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym (PIT-40) oraz deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek (PIT-4R). W przypadku nieprawidłowego sporządzenia tych dokumentów należy złożyć korektę, która może uchronić płatnika przed odpowiedzialnością karnoskarbową.

 

Porada pochodzi z serwisu:

 

 


Skorygowanie deklaracji (informacji) następuje przez złożenie korygującej deklaracji (informacji) wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.


PIT-11 - Informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek


Informację PIT-11 należy przekazać podatnikowi oraz właściwemu dla niego urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (za 2013 r. - do 28 lutego 2014 r.). Jeżeli obowiązek poboru zaliczki ustał w trakcie roku podatkowego, informację należy wystawić w terminie 14 dni od złożenia pisemnego wniosku przez podatnika o jej sporządzenie. W przypadku zaprzestania działalności przed końcem lutego roku następującego po roku podatkowym przez płatników wypłacających należności m.in. z umów zlecenia czy dzieło mają oni obowiązek przekazać PIT-11 do dnia zaprzestania działalności.


INFORFK: Od 26 września 2013 r. pracodawcy korzystają z nowych wzorów informacji i deklaracji podatkowych


W PIT-11 należy wykazać m.in. przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, z umów zleceń i o dzieło, z praw autorskich i pokrewnych czy kontraktów menedżerskich.


Nowe deklaracje bez e-podpisu w 2014 r.


Przychody ze stosunku pracy


Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof). W poz. 25 PIT-11 należy wykazać również przychody z nieodpłatnych świadczeń wynikających ze stosunku pracy i niezwolnionych z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 updof. Wskazuje na to również interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 kwietnia 2009 r., sygn. ILPB1/415-157/09-4/AK, w której stwierdził, że:

(...) należy wykazać przychody pracowników z tytułu świadczeń otrzymanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz z tytułu kwot wypłaconych za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych w informacji PIT-11 w części E.1 jako należności ze stosunku pracy. Ponadto nadmienia się, że należy wykazać w informacji PIT-11 tylko dochody podlegające opodatkowaniu, tj. takie, które nie korzystają ze zwolnień, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...).

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Praw

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »