| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak wypełnić informację PIT-11

Jak wypełnić informację PIT-11

Do najczęściej sporządzanych przez płatników informacji podatkowych należy PIT-11, wystawiany m.in. dla pracowników oraz zleceniobiorców, którzy uzyskali dochody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jak wypełnić i do kiedy złożyć informację PIT-11?


Porada pochodzi z serwisu:

 

 


 


Obowiązek sporządzenia informacji PIT-11


Początek roku to okres wystawiania przez płatników informacji podatkowych za rok poprzedni dla osób, które za ich pośrednictwem uzyskały dochody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. PIT-11, czyli informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, należy do najczęściej wystawianych informacji podatkowych. Przedstawiamy instrukcję, która pomoże wypełnić informację PIT-11(20) właściwą do wykazania przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2013 r.

Obowiązek sporządzenia informacji PIT-11 dotyczy płatników, którzy nie dokonują podatnikowi rocznego obliczenia podatku na druku PIT-40.

Wzór formularza PIT-11

Darmowy program do rozliczeń PIT 2013


Termin przekazania


28 lutego 2014 r. mija termin na sporządzenie i przesłanie podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu informacji PIT-11 za 2013 r. (art. 39 ust. 1 updof). Jeżeli obowiązek poboru zaliczek ustał w trakcie 2013 r., informację PIT-11:

• należało wystawić i przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku przez pracownika o wystawienie informacji PIT-11, albo

• należy sporządzić i przekazać do 28 lutego 2014 r. - jeżeli pracownik nie złożył takiego wniosku.

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło, umowy-zlecenia czy wypłat z tytułu praw majątkowych, jeżeli płatnik uległ likwidacji przed 28 lutego 2014 r., informację PIT-11 należy złożyć do dnia likwidacji płatnika (art. 42 ust. 2 i 3 updof).


PRZYKŁAD

Spółka jawna została zlikwidowana 31 grudnia 2013 r. W dniu likwidacji zatrudniała czterech pracowników oraz trzy osoby na umowę o dzieło. Pracownicy złożyli spółce 31 grudnia wnioski o wystawienie informacji PIT-11. Spółka powinna przekazać im informacje PIT-11 do 14 stycznia 2014 r. Osobom zatrudnionym na umowę o dzieło spółka powinna wystawić informację PIT-11 do 31 grudnia 2013 r.


INFORFK: Formularze podatkowe pracodawcy za 2013 r. - instrukcja wypełniania informacji i deklaracji


Doręczenie informacji PIT-11 podatnikowi może nastąpić nie tylko osobiście albo listownie. Może nastąpić również za pomocą środków komunikacji elektronicznej, np. e-mailem, pod warunkiem że zostanie zachowany wzór informacji PIT-11 i będzie on zawierał wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa, w tym podpis elektroniczny lub tradycyjny (zachowany przy przesłaniu skanu deklaracji). Pracodawca, który wystawił prawidłowo informację PIT-11 i przesłał ją listem poleconym na adres zamieszkania znany z dokumentów kadrowych, nie ponosi żadnej odpowiedzialności, gdy PIT-11 nie zostanie odebrany i wróci do siedziby firmy.


Właściwy urząd skarbowy


Informację PIT-11 należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Jeżeli podatnik zmieniał w ciągu roku miejsce zamieszkania, właściwy jest urząd według miejsca zamieszkania podatnika na dzień 31 grudnia roku, za który sporządzana jest informacja PIT-11 (dotyczy to informacji sporządzanych po zakończeniu roku). W przypadku gdy podatnik nie poinformuje płatnika o zmianie miejsca zamieszkania, płatnik powinien przesłać informację do urzędu skarbowego właściwego ze względu na znane mu miejsce zamieszkania podatnika i nie ma obowiązku dokonywania żadnych korekt informacji.

Obowiązek złożenia formularzy PIT-8AR i PIT-4R

 

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »