Sprzedaż wysyłkowa - kiedy w 2014 roku powstaje obowiązek podatkowy w VAT
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek podatkowy w VAT 2014 - dostawa wysyłkowa, sprzedaż przez internet
Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy wysyłkowej dokonanej po otrzymaniu zapłaty za towar powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Natomiast obowiązek podatkowy od dostaw wysyłkowych dokonywanych za zaliczeniem pocztowym oraz w sytuacji, gdy dostawa powinna zostać potwierdzona fakturą - od 1 stycznia 2014 r. powstaje z chwilą dokonania dostawy (tj. z chwilą wydania towaru nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej).
REKLAMA
O tym, kiedy należy wykazywać sprzedaż w deklaracjach VAT, decyduje moment powstania obowiązku podatkowego, tj. sprzedaż należy wykazywać w deklaracjach VAT składanych za okresy rozliczeniowe, w których powstaje obowiązek podatkowy.
Z dniem 1 stycznia 2014 r. art. 19 ustawy o VAT został zastąpiony przez art. 19a ustawy o VAT, który reguluje terminy powstania obowiązku podatkowego. Ogólna zasada określona w art. 19a ust. 1 wskazuje, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
Odliczanie VAT od samochodów w 2014 roku - komentarz do projektu zmian w ustawie o VAT
Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży wysyłkowej dokonywanej po wpłacie należności przez nabywcę
Natomiast z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT wynika, że jeżeli przed dokonaniem dostawy wysyłanego towaru otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Zatem tylko w zakresie, w jakim towary wysyłane są do nabywcy po otrzymaniu zapłaty za towar, nic się od Nowego Roku nie zmieniło.
UWAGA!
Jeżeli przed dokonaniem dostawy wysyłanego towaru otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tej kwoty.
PRZYKŁAD
28 lutego 2014 r. podatnik prowadzący sklep internetowy otrzymał zapłatę za zamówiony towar. Towar został wysłany do klienta 1 marca 2014 r. Mimo to obowiązek podatkowy powstał w tej sytuacji 28 lutego 2014 r., tj. w dniu otrzymania przedpłaty. Dokonaną wysyłkową dostawę towarów podatnik będzie zatem obowiązany wykazać w deklaracji VAT-7 za luty 2014 r.
Zbiorcza faktura korygująca w 2014 r.
Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy z tytułu dostaw wysyłkowych dokonywanych za zaliczeniem pocztowym powstaje na zasadach ogólnych, a więc - zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT - z chwilą dokonania dostawy towarów (czyli w momencie wydania towarów przez kuriera (czy pracownika poczty) nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej).
Ustalenie momentu dokonania dostawy towarów w dzisiejszych czasach na szczęście nie stanowi problemu. Zarówno bowiem firmy kurierskie, jak i Poczta Polska udostępniają możliwość śledzenia przesyłek (tzw. tracking). Dzięki temu łatwo można ustalić moment dostarczenia towarów do nabywcy (bez konieczności uzyskiwania takich dokumentów, jak zwrotne potwierdzenie odbioru).
W wyjątkowych przypadkach, gdy podatnicy nie mają możliwości ustalenia daty dostarczenia towarów za pomocą systemu śledzenia przesyłek lub dokumentów otrzymanych od podmiotu dostarczającego przesyłkę, istnieją dwa wyjścia. Pierwsze (bardziej prawidłowe i bezpieczniejsze) polega na skontaktowaniu się z nabywcą i uzyskaniu od niego (np. e-mailem) informacji o dacie odebrania towaru. Drugie wyjście (niestety, obarczone ryzykiem błędu) polega na oszacowaniu dnia dostarczenia towaru nabywcy (np. w oparciu o datę otrzymania pobranych od niego pieniędzy).
UWAGA!
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy z tytułu dostaw wysyłkowych dokonywanych za zaliczeniem pocztowym powstaje na zasadach ogólnych, a więc z chwilą dokonania dostawy towarów (czyli w momencie wydania towarów przez przewoźnika nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej).
PRZYKŁAD
Podatnik prowadzący sklep internetowy otrzymał 25 lutego 2014 r. zamówienie na towar z płatnością „za pobraniem”. Towar został wysłany klientowi firmą kurierską 26 lutego 2014 r. i odebrany przez niego 28 lutego 2014 r. Należność od firmy kurierskiej podatnik otrzymał 5 marca 2014 r. W tej sytuacji obowiązek podatkowy powstał już 28 lutego 2014 r., tj. w dniu dostarczenia klientowi towaru przez kuriera (na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Dokonaną dostawę wysyłkową towaru podatnik będzie obowiązany wykazać już w deklaracji VAT-7 za luty 2014 r.
Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży wysyłkowej potwierdzonej fakturą
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy w przypadku dostaw wysyłkowych potwierdzonych fakturą będzie powstawał na zasadach ogólnych wynikających z przepisów art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT.
UWAGA!
Obowiązek podatkowy w przypadku dostaw wysyłkowych, które powinny być potwierdzone fakturą, powstaje z chwilą dokonania dostawy.
PRZYKŁAD
27 sierpnia 2014 r. firma X zamówiła w firmie Y towary. Firma Y wysłała zamówione towary 28 sierpnia 2014 r. Zostały one dostarczone firmie X 29 sierpnia 2014 r. Fakturę dokumentującą dostawę tych towarów firma Y wystawiła 2 września 2014 r. W takim wypadku obowiązek podatkowy powstanie 29 sierpnia 2014 r., a więc dokonaną dla firmy X dostawę firma Y obowiązana będzie wykazać już w deklaracji VAT-7 za sierpień 2014 r.
Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostaw wysyłkowych
Rodzaj dostawy wysyłkowej | Powstawanie obowiązku podatkowego do końca 2013 r. | Powstawanie obowiązku podatkowego od 1 stycznia 2014 r. |
Dostawa wysyłkowa dokonywana po otrzymaniu należności/zapłaty za towar | Z chwilą otrzymania należności | Z chwilą otrzymania zapłaty |
Dostawa wysyłkowa dokonywana za zaliczeniem pocztowym | Z chwilą otrzymania zapłaty | Z chwilą dokonania dostawy (tj. z chwilą wydania towaru nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej) |
Podsumowując, obowiązek podatkowy z tytułu dostawy wysyłkowej dokonanej po otrzymaniu zapłaty za towar powstaje z chwilą otrzymania zapłaty. Natomiast obowiązek podatkowy od dostaw wysyłkowych dokonywanych za zaliczeniem pocztowym oraz w sytuacji, gdy dostawa powinna zostać potwierdzona fakturą - od 1 stycznia 2014 r. powstaje z chwilą dokonania dostawy (tj. z chwilą wydania towaru nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej).
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1027
Tomasz Krywan
prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat