REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PCC od umów pożyczek - jak można uniknąć jego płacenia?

Sławomir Ekman
Dyrektor 24iValue
24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue
Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czynności cywilnoprawne, jakimi są umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, zostały włączone przez ustawodawcę do katalogu przedmiotów opodatkowania podatkiem PCC, którego stawka wynosi 2% od wartości pożyczki, przy czym obowiązek podatkowy, który powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, ciąży na biorącym pożyczkę lub przechowawcy.

 

REKLAMA

Autopromocja

Większość podatników bez głębszej analizy przepisów, dla zredukowania ryzyka nieuregulowania daniny wobec budżetu państwa, opodatkowuje każdą umowę pożyczki. Jednakże ta „redukcja” ryzyka niejednokrotnie może być kosztowna i zupełnie nieuzasadniona. W przypadku bowiem, kiedy kwota pożyczki wynosi 100 tys. zł, Podatnik odprowadza zobowiązanie w kwocie 2 tys. zł. A przecież pożyczki dotyczą również znacznie większych kwot - wyrażanych nawet w milionach! Pamiętajmy ponadto, że pożyczki pociągają za sobą dodatkowe koszty w postaci odsetek (jeśli nawet pożyczka jest nieoprocentowana, może być potraktowana jak wartość nieodpłatnie otrzymana przez spółkę, od której z kolei należy odprowadzić podatek dochodowy CIT).


Czym jest umowa pożyczki?


Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Kłopotliwe jest w praktyce zidentyfikowanie, czy dana rzecz oznaczona została co do gatunku, czy też co do tożsamości. Rzeczy oznaczone co do gatunku (lub też rodzaju, jak często określamy) oznaczone są według cech rodzajowych, właściwych dla większej liczby przedmiotów, natomiast rzeczy oznaczone według tożsamości oznaczone są według cech indywidualnych, właściwych tylko dla jednego przedmiotu. Ocena, czy dana rzecz jest oznaczona tylko co do gatunku, czy tylko co do tożsamości zależy od woli stron, oświadczonej wyraźnie lub w sposób dorozumiany (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18.12.1973 r., Sygn. I CR 363/73, niepubl.).

Co podlega opodatkowaniu PCC?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy od umowy najmu trzeba zapłacić PCC?

Skupmy swoje dzisiejsze rozważania jedynie na umowach pożyczek pieniężnych, bo te występują najczęściej i sprawiają podatnikom najwięcej problemów.


Zwolnienie przedmiotowe w VAT


Kiedy możemy nie płacić podatku PCC od umowy pożyczki pieniężnej? Nie jest to ani prosta, ani bardzo oczywista sprawa, czego dowodem może być ilość interpretacji indywidualnych wydanych w imieniu Ministerstwa Finansów przez Dyrektorów Izb Skarbowych.

Zgodnie z uregulowania prawnymi nałożonymi na... podatek od towarów i usług (VAT) usługi udzielania pożyczek podlegają zwolnieniu, bowiem katalog zwolnień przedmiotowych, jakie przewidział ustawodawca w zakresie podatku od wartości dodanej obejmuje m. in. usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

 

Również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 czerwca 2009 r. (sygn. I FSK 903/08) stwierdził, że „spółka udzielając innym podmiotom (...) pożyczek, wykonuje działalność usługową, określoną w PKWiU 65.22.10-00.90 „Usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym” (...) udzielanie tego rodzaju pożyczek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z tym że usługi te korzystają ze zwolnienia od tego podatku”. Na tym założeniu bazują ponadto liczne interpretacje podatkowe wydane właśnie w zakresie konieczności opodatkowania umowy pożyczek PCC, np. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15.10.2013 r. Sygn. IPPP1/443-882/13-2/ISZ).

Pewnie podatnik pochyli się teraz nad powyższymi zdaniami i zada pytanie: przecież tematem artykułu miał być PCC, a nie VAT.

Właśnie w tej kwestii jest tak wiele wątpliwości i pytań. Wróćmy do uregulowań prawnych czynności cywilnoprawnych. Ustawodawca poza tym, że określił w nich katalog tych czynności, które podlegają opodatkowaniu, przewidział również takie, z płacenia których podatnik jest zwolniony.

Opodatkowanie PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę osobową

Opodatkowaniu PCC nie podlegają m. in. czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub z niego zwolniona, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach

- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Ponieważ jednak umowa pożyczki pieniężnej nie należy do żadnego z dwóch wyżej wymienionych punktów, aby nie płacić podatku PCC wystarczy wykazać, że czynność jest zwolniona z VAT.

Ale tutaj pojawiają się kolejne zagwozdki. Wszakże nie wystarczy przyjąć założenia „udzielam pożyczki zwolnionej z VAT”, ale konieczne jest wykazanie tego zwolnienia. Jak to zrobić? Na fakturze VAT dotyczącej odsetek od pożyczki, zamiast stawki oraz kwoty podatku od towarów i usług, należy wykazać przepis stanowiący podstawę dla zastosowania zwolnienia z opodatkowania VAT, tj. art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku VAT. Poza tym, w umowie pożyczki warto złożyć oświadczenie, że pożyczkodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

INFORFK: Zmiany w VAT 2014

Plusy i minusy zmian w VAT

Kwestię opodatkowania umowy pożyczki PCC najlepiej jednak skonsultować z doradcą lub specjalistą, ponieważ wiąże się ona z biegłą znajomością prawa podatkowego, które w dodatku nie zawsze jest zrozumiałe i oczywiste dla Podatnika. A przecież za nieuregulowane zobowiązania z tytułu PCC ustawodawca przewiduje sankcję w wysokości 20%, jeżeli przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego podatnik powołuje się na fakt zawarcia umowy pożyczki, depozytu nieprawidłowego lub ustanowienia użytkowania nieprawidłowego albo ich zamiany, a należny podatek od tych czynności nie został zapłacony.

Również Podatnicy, którzy niezasadnie uiścili podatek od czynności cywilnoprawnych, mają prawo ubiegać się o zwrot nadpłaty w tymże podatku (pod warunkiem, że nie ulegnie on przedawnieniu).

Sławomir Ekman

 

Dyrektor, 24EasyAudit

 

 

 

 

 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA