REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CIT-8 za 2013 r. - instrukcja wypełniania

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do końca marca 2014 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zobowiązani są złożyć zeznanie roczne CIT-8 za 2013 r., w którym wykażą uzyskany w ubiegłym roku dochód lub poniesioną stratę. Jak prawidłowo wypełnić zeznanie CIT-8?

 

REKLAMA

Autopromocja

Porada pochodzi z serwisu:

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

 


Podmioty obowiązane do składania zeznania rocznego CIT-8


1. Do rozliczenia rocznego obowiązani są, co do zasady, wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych. W 2013 r. podatnikami tymi były:

1) osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji,

2) jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek: cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych (spółki komandytowo-akcyjne stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych dopiero z dniem 1 stycznia 2014 r., a więc nie składają one zeznania CIT-8 za 2013 r.),

3) osiągające w Polsce dochody spółki niemające osobowości prawnej, mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

2. Na obowiązek złożenia zeznania rocznego nie ma wpływu zakres obowiązku podatkowego. Zeznanie CIT-8 składają zarówno podatnicy objęci nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, jak i objęci ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Obowiązkowi składania zeznań podlegają również podatkowe grupy kapitałowe utworzone na podstawie przepisów art. 1a updop (z zastrzeżeniem, że podatkowe grupy kapitałowe nie składają zeznania CIT-8, lecz zeznanie CIT-8A albo CIT-8B).

Podwyższenie kapitału zakładowego z kapitału zapasowego - skutki w CIT

REKLAMA

3. Od zasady, że obowiązkiem podatnika jest złożenie zeznania rocznego CIT-8 i rozliczenie podatku, przepisy przewidują wyjątki. Zostały one określone w art. 27 ust. 1 updop. Zgodnie z tym przepisem zeznania nie składają m.in. określone fundusze inwestycyjne i emerytalne. Pozostałe wyjątki nie dotyczą prowadzących działalność gospodarczą.

4. Drugą (niewymienioną wprost) grupę podatników zwolnionych z obowiązku składania zeznania CIT-8 stanowią podatnicy, którzy w ciągu roku osiągnęli wyłącznie przychody opodatkowane podatkiem w formie ryczałtu, czyli niepodlegające kumulacji z pozostałymi przychodami. W praktyce dotyczy to podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym, osiągających w Polsce przychody określone w art. 21 updop (niektóre przychody uzyskiwane przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym) oraz podatników osiągających przychody, o których mowa w art. 22 updop (przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych).

5. Nie są zwolnieni z obowiązku złożenia rocznego zeznania CIT-8 podatnicy korzystający ze zwolnienia z wpłacania zaliczek na podatek na podstawie art. 25 ust. 5 updop (ze zwolnienia tego często korzystają, między innymi, związki zawodowe czy wspólnoty mieszkaniowe). A zatem skorzystanie z tego zwolnienia i niewpłacanie w ciągu roku zaliczek na podatek nie wyłącza po zakończeniu roku obowiązku złożenia zeznania CIT-8.

Cena znacznie odbiegająca od wartości rynkowej w CIT


Organ podatkowy właściwy do złożenia zeznania


6. Organem podatkowym właściwym do złożenia zeznania rocznego jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę podatnika (art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej). Zasadę tę uściśla § 2 rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych, z którego wynika, że właściwy jest organ podatkowy według adresu siedziby podatnika wynikającej:

1) z odpowiedniego rejestru lub

2) ze statutu lub umowy, jeżeli adres siedziby nie został ujawniony w odpowiednim rejestrze.

W przypadku zeznania składanego za grupę kapitałową zastosowanie ma § 3 rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych stanowiący, że właściwy w sprawach opodatkowania grupy kapitałowej jest organ podatkowy właściwy w sprawach tego podatku dla spółki reprezentującej taką grupę, wskazanej w umowie o jej utworzeniu.

Korekta kosztów w CIT - nowe interpretacje organów podatkowych

 

7. Szczególne zasady ustalania właściwości organów podatkowych obowiązują w przypadku prowadzących działalność gospodarczą podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (a więc nierezydentów). Właściwość organów podatkowych (także w zakresie złożenia zeznania podatkowego) ustala się w takim przypadku nie na podstawie siedziby podatnika (która znajduje się za granicą), lecz miejsca uzyskiwania przychodów. Kwestię właściwości miejscowej dla takich podatników regulują przepisy § 6 rozporządzenia w sprawie właściwości organów podatkowych.

Zapraszamy na forum o podatkach


Termin złożenia zeznania CIT-8


8. Złożenie zeznania rocznego (oraz wpłata podatku należnego albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku) powinno nastąpić do końca trzeciego miesiąca roku następnego po zakończonym roku podatkowym (art. 27 ust. 1 updop).

Nie zawsze oznacza to, że zeznanie to należy złożyć do końca marca. Podatnicy PDOP mają bowiem możliwość przyjmowania roku podatkowego jako okresu innego niż rok kalendarzowy (art. 8 updop). W przypadku tych podatników rozliczenia rocznego należy dokonać do końca trzeciego miesiąca następującego po zakończeniu przyjętego roku podatkowego.


Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych i Kadrowych www.inforfk.pl w artykule: "Instrukcja wypełniania zeznania CIT-8 za 2013 r." >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA